„Dabar ką matome, manau, yra kompromisinis susitarimas, kur visi trys partneriai turi ką prisiminti ir ko pasimokyti“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje po susitikimo su Vyriausybės nariais sakė D.Grybauskaitė, paklausta, kaip vertina Vyriausybės ketinimus tęsti sutartį su IAE uždarymo projektų generaline rangove Vokietijos „Nukem“.
„Vykdo trys partneriai – laimėjusi konkursą “Nukem„ kompanija, Europos Komisija ir Lietuvos Vyriausybė. Taigi tik trijų partnerių sutarimas gali garantuoti, kad šis projektas bus vykdomas, rezultatyvus ir bus galutinai užbaigtas. Trys partneriai turi visada – ne kariauti, o susitarti. Prieš keliant kardą ir kviečiant kariauti, reikia būti teisiu. O kaip matėme ir iš Vyriausybės pusės neatliktų namų darbų, kaltinti tik vieną “Nukem„ tikrai negalima“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
„Manau, kad šioje situacijoje turi pasimokyti visi – matėme tiek ir Vyriausybės institucijų darbo broko per paskutiniuosius trejus metus, tiek ir partnerių atsipalaidavimą ir kontrolės nebuvimą, ir atsakomybės dalinai nebuvimą“, – pridūrė D.Grybauskaitė.
Lietuvos Vyriausybės atstovai ketvirtadienį Briuselyje toliau konsultuojasi su Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projektus įgyvendinančiu Rusijos kapitalo Vokietijos kompanijos „Nukem Technologies“ bei GNS konsorciumu.
Žiniasklaidos teigimu, Lietuva, sutikdama su didesniais „Nukem“ finansiniais reikalavimais, tikisi gauti didesnį Europos Sąjungos (ES) finansavimą jėgainės uždarymui 2014–2020 metais.
Lapkričio pabaigoje Europos Komisija pasiūlė Ignalinos AE uždarymui iki 2017 metų skirti tik 210 mln. eurų vietoje Vyriausybės prašomų 770 mln. eurų. Lietuvos Vyriausybės teigimu, tokie ES siūlymai nepriimti ir, jos nuomone, neužtikrina Stojimo sutartyje numatytų ES įsipareigojimų vykdymo.
„Nukem“ įgyvendina du didelius Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projektus – įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą. Jų statyba vėluoja maždaug 3-4 metus.