„Didele dalimi visos derybos vyksta už (uždarų) durų, o grasinimai daugiau skirti vidaus rinkai, pamojuoti kardais. Aš mėgstu tai daryti realiu darbu, o ne mojuojant kardais“, – apie savo derybų taktiką kalbėjo D. Grybauskaitė po susitikimo su ES Vadovų Tarybos pirmininku Hermanu Van Rompuy ir Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso.
Prezidentė, pažymėdama, kad kiekviena valstybė narė turi veto teisę, akcentuoja susitarimo svarbą.
„Nutempiant susitarimą dėl europinio biudžeto į pavasarį visi nukentėtume. Tuo labiau kad ekonominė situacija Europoje nėra gera, bus vis sunkiau susitarti“, – sakė D. Grybauskaitė, atkreipdama dėmesį, kad kai kurios ES šalys narės jau dabar spaudžia mažinti europinį biudžetą.
Iš Europos Sąjungos gaunama parama sudaro apie ketvirtį metinio mūsų šalies biudžeto ir yra labai svarbi Lietuvos ekonomikai. Šiose derybose Lietuvai svarbios 3 pozicijos – struktūrinių fondų, žemės ūkio ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimas. Svarbiausia, prezidentės teigimu, siekti mūsų šaliai naudingiausio bendro finansinio paketo.
Papildyta 17.08 val.
Prezidentės ginklų arsenale – stojimo į ES sutartis
Derybose dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimo, skausmingiausias klausimas yra siūlymas numatyti galutinę datą, tai yra 2017 metus, iki kada Lietuva gautų paramą Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. Galutinis terminas atsirado EVT pirmininko pasiūlyme.
„Pagrindinis mano kovos tikslas bus gauti (finansavimo) galimybę visai naujai finansinei perspektyvai su galimybe pratęsti ir toliau“, – akcentuoja D. Grybauskaitė.
Valstybės vadovė Lietuvos poziciją ketina ginti pasitelkdama stojimo į ES protokolą, kuriame jokios datos nėra. „Aš turiu labai gerą ginklą“, – šypsosi D. Grybauskaitė.
Prezidentė pažymi, kad ir pasiūlyta suma – 210 mln. eurų vietoje Lietuvos prašomų 770 mln. eurų yra „labai maža“, tačiau sutinka, kad per paskutinę finansinę perspektyvą sugebėjome panaudoti tik apie 50-60 proc. to, ką išsiderėjome anksčiau.
Prezidentė nusiteikusi optimistiškai
Dydžiųjų kautynių dėl europinių pinigų išvakarėse Lietuvos valstybės vadovė buvo nusiteikusi optimistiškai.
„Aš manau, kad mus girdi. Tai yra gerai. Mūsų pokalbiai – taip pat ir ankstesni, duoda savo rezultatą, kuris dar nėra toks kokio mes norėtume, bet optimizmo suteikia“, – po susitikimo H. van Rompuy ir J. M. Barroso sakė D. Grybauskaitė.
Papildyta 17.45 val.
Žada siekti, kad parama Ignalinos AE uždarymui nebūtų apribota 2017-ųjų data
D.Grybauskaitė pareiškė sieksianti, kad parama Ignalinos atominės elektrinės uždarymui nebūtų apribota 2017-ųjų metų data, o siūlomą 210 milijonų eurų sumą pavadino „labai maža“.
„Mums svarbu, kad arba datos nebūtų arba ji būtų visam periodui su galimybe tęsti ir dar kitam finansiniam laikotarpiui“, – žurnalistams sakė prezidentė po susitikimo su Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku, kuris vakare turėtų pateikti naują 2014-2020 metų biudžeto projektą.
Pasak D.Grybauskaitės, derybose dėl Ignalinos uždarymo datos, ji turi „gerą užnugarį“, kadangi Lietuvos stojimo į ES dokumentuose tokios datos apskritai nebuvo.
Šalies vadovė teigė, kad nepaisant to, kad Lietuva sugebėjo panaudoti tik maždaug 60 proc. Ignalinos AE uždarymui gautų lėšų, šiuo metu siūloma suma yra per maža. 2007-2013 metais ES uždarymo darbams skyrė 1,37 mlrd. eurų.
„Noriu pripažinti, kad Lietuva per paskutinę finansinę perspektyvą gebėjo panaudoti tik apie 50-60 proc. ką išsiderėjo. Deja, užstrigome ir labai daug laiko praleidome, bet bet kuriuo atveju ta suma – 210 milijonų eurų – yra labai maža“, – teigė D.Grybauskaitė.
Pagal praeitą savaitę pateiktą biudžeto pasiūlymą, Ignalinos AE uždarymo projektams 2014-2017 metais būtų skiriama 210 milijonų eurų (724 mln. litų). Naujas projektas bus pateiktas ketvirtadienio vakare, derybos turėtų tęstis ir penktadienį.
Lietuvos pareigūnai skaičiuoja, kad iki 2020 metų Ignalinos AE uždarymui reikia apie 770 mln. eurų (2,659 mlrd. litų), o iki 2030 metų – 1,5 mlrd. eurų (apie 5,18 mlrd. litų).