Susitikime aptarta, kokių priemonių reikėtų imtis, kad gydymas nuo priklausomybių siekiantiems išsivaduoti žmonėms taptų dar efektyvesnis ir prieinamesnis, o gydytis ateitų vis daugiau žmonių, rašoma spaudai išplatintame pranešime.
Nuo priklausomybių šiuo metu gydosi daugiau nei 50 tūkst. šalies gyventojų, tačiau spėjama, kad žmonių, kuriems reikia pagalbos vaduojantis iš priklausomybių, yra tris kartus daugiau.
Priklausomybės ir jų sukeltos socialinės bei ekonominės pasekmės paliečia daugiau nei pusę milijono Lietuvos gyventojų, tačiau valstybės mastu nėra sukurta jokio darniai veikiančio kompleksinės pagalbos modelio, galinčio efektyviai kovoti su šia problema.
Susitikime pažymėta, kad pavienės priemonės ir bandymai kovoti su priklausomybėmis dažniausiai nėra efektyvūs ir neatneša ilgalaikio rezultato. Gydymo įstaigų šalyje netrūksta, tačiau jos nepadeda gydymą baigusiam žmogui sugrįžti į visuomenę ar įsidarbinti. Nemažiau svarbi kovoje su priklausomybėmis yra ir prevencija.
Besaikis alkoholio vartojimas, anot šalies vadovės – milžiniška Lietuvos problema, todėl būtina visomis įmanomomis priemonėmis mažinti alkoholio prieinamumą. Pasak Prezidentės, žmonės, kenčiantys nuo priklausomybių yra pagydomi ir jiems galima padėti, tačiau tai reikia daryti visiems kartu – savivaldybėms, nevyriausybinėms organizacijoms, bendruomenėms. Tik vientisas kompleksas priemonių gali tapti efektyvia priemone besigydančiajam, o toks pagalbos modelis būtinas kiekvienai savivaldybei.
Pagalba kovoje su priklausomybėmis yra vienas iš Prezidentės inicijuotos kampanijos „Už saugią Lietuvą“ tikslų. Kampanijos sutelkta specialistų ir ekspertų grupė padeda parengti konkrečiai savivaldybei pritaikytą kovos su priklausomybėmis modelį, dalijasi gerąja patirtimi. Tokie modeliai jau sukurti Ukmergėje, Varėnoje, Elektrėnuose.
Kampanijos ambasadoriaus kunigo Kęstučio Dvarecko įkurta bendruomenė nuo priklausomybių besigydantiems asmenims „Aš esu“ – puikus kompleksinės pagalbos žmogui pavyzdys.
Tai viena iš nedaugelio reabilitacijos įstaigų Lietuvoje, kur dirbama tiek su žalingų priklausomybių turinčiu žmogumi, tiek su jo šeima. Centre ne tik gydoma, bet ir padedama integruotis į visuomenę, susirasti darbą ar spręsti iškilusias teisines problemas.