2015 11 12

Dalia Teišerskytė: „Aš privalau sakyti, kad man gėda, bet iš tikrųjų, man labai skaudu“

Lietuvos nacionaline vertybe pasiskelbusiai Seimo narei Daliai Teišerskytei – juodos dienos. Antradienį vykusiame Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės posėdyje poetė pareiškė, jog kartą lėktuve jai teko sėdėti šalia juodaodžio, o šis kvepėjo taip pat, kaip klozetas.
Dalia Teišerskytė
Dalia Teišerskytė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Dėl tokių politikės pareiškimų teko raudonuoti visam Liberalų sąjūdžiui, kuris iš karto atsiribojo nuo D.Teišerskytės pasisakymo. Maža to, partija išbraukė politikę iš galimų Liberalų sąjūdžio kandidatų į kultūros ministrus sąrašo.

„Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ Seimo narė dar kartą atgailavo ir graudinosi dėl savo nekorektiško pasisakymo. Anot D.Teišerskytės, ne vietoje panaudotas žodis išsprūdo netikėtai, dėl karštakošiškumo, mat vyko gana arši diskusija, ar Lietuvos parlamentarai iš tiesų yra gerbiami.

„Išsprūdo, nepagalvojau. Aš papasakojau vieną įvykį, kaip vertinamas Lietuvos parlamentaras. Viskas. Čia mano klaida, karštakošiškas šnekėjimas“, – kalbėjo D.Teišerskytė.

Trečiadienį prie Seimo vyko piketas prieš rasistinius D.Teišerskytės pasisakymus. Politikė teigė, jog labai norėjo susitikti su piketuotojais, jiems viską paaiškinti, atsiprašyti, tačiau atėjusi prie Seimo jų neberado.

Žurnalistei Daivai Žeimytei paklausus, ar jaučia gėdą, D.Teišerskytė pareiškė: „Aš privalau sakyti, kad man gėda, bet iš tikrųjų, man labai skaudu.“

Tiek Liberalų sąjūdžio sprendimas pašalinti politikę iš galimos kandidatės į kultūros ministrus sąrašo, tiek pačios partijos griežtas pasmerkimas D.Teišerskytę papiktino. Politikė teigė nesuprantanti, kaip viena frazė gali sugriauti visą darbą, per keliolika metų įdėtą į kultūros sritį. Maža to, D.Teišerskytė pareiškė, kad geresnio, labiau išmanančio kultūrą asmens Liberalų sąjūdis partijoje tikriausiai neras.

„Niekada gyvenime ir nebūčiau buvusi ministre. Mano užduotis per šiuos metus buvo parengti liberalų kultūros programą, sritį, kurią išmanau, kurioje gyvenau visą gyvenimą. Jeigu nevertinamas žmogaus indėlis per 15-a metų ir dėl vieno žodžio gali atsisakyti, tai man nereikia“, – kalbėjo politikė.

Nors politinės atsakomybės už savo pareiškimus D.Teišerskytė prisiimti nemato prasmės, ji žadėjo kreiptis į žurnalistų Etikos komisiją dėl viešoje erdvėje pareikštų ją įžeidusių komentarų ir apginti savo garbę.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis laidoje „Lietuva tiesiogiai“ stebėjosi, kodėl D.Teišerskytė pareiškė, jog partija ją išdavė, nuo jos nusisuko.

„Aš, kaip partijos pirmininkas, esu atsakingas už tai, kad partijos vertybės būtų realizuojamos valstybėje. Turiu žmogišką jausmą, morališkai nesmerkiu jos, bet kalba eina apie politinę atsakomybę. D.Teišerskytė, kaip aukštos klasės politikė, turi sutikti su žaidimo taisyklėmis. Sprendimas nebeteikti į kultūros ministrus yra adekvatus ir pakankamas. Tai pamoka visiems mums“, – kalbėjo E.Masiulis. Anot jo, partija tokia bausme ir apsiribos, D.Teišerskytės nebus prašoma pasitraukti iš partijos.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) direktorės Dovilės Šakalienės nuomone, D. Teišerskytės pasisakymas buvo visiška rasizmo apraiška.

„Ji labai aiškiai susiejo žmogaus odos spalvą su tais nemaloniais pojūčiais, kuriuos išgyveno. Jeigu būtų pasakiusi, kad teko sėdėti šalia bendrakeleivio, kuris nesilaikė elementarių higienos normų, neskaniai kvepėjo, aš suprantu, ją kaip žmogų, kuriai buvo nemaloni situacija. Tai savotiškai paslėptas, bet įprastas stereotipinis rasizmas, diskriminacija, kurią labai dažnai matome viešajame diskurse, kai žmonės net nesuvokia, kodėl tai yra blogai. Mes girdime, kad jeigu romas – tai vagis, jei boba – tai durna“, – kalbėjo D.Šakalienė.

Mes girdime, kad jeigu romas – tai vagis, jei boba – tai durna, – kalbėjo D.Šakalienė.

Anot ŽTSI vadovės, kaip keičiasi pati Lietuva, taip keičiasi ir mūsų kalba, kažkada vartotini žodžiai dabar jau nebevartojami. Didelę įtaką tokioms išsprūdusioms frazėms daro tai, kad dalis žmonių augo būtent tokioje kultūrinėje erdvėje, kurioje nebuvo vietos nei žmogaus teisėms, nei jo orumui.

Anot D.Šakalienės, didžioji dalis Seimo narių užaugo sovietinėje santvarkoje, jų požiūris į gyvenimą yra įsišaknijęs ir sunkiai pakeičiamas. Nepakenktų ir tai, jei į Seimą norintys patekti asmenys privalomai praeitų tam tikrą bendrąjį kursą, kuris išmokytų bazinių žmogaus teisių ir laisvių pagrindų.

D.Šakalienę itin papiktino D.Teišerskytės nuoskauda dėl prastos vietos lėktuve, kai jai teko sėdėti šalia tualeto.

„Šioje istorijoje labai įžeidžiamas dalykas yra tai, kad Seimo narys turėjo sėdėti lėktuvo gale. Atsiprašau, bet Seimo narys yra ne visuomenės valdovas, o visuomenės atstovas, kuriam mes, mokesčių mokėtojai, mokame algą iš savo kišenės. Tai reiškia, kad jis, kaip eilinis pilietis turi skristi ten, kur skrenda visi kiti eiliniai piliečiai. Gal atsirastų suvokimas, kokiam darbui tu pasiryžai, kokią atsakomybę neši“, – Seimo narių lepumu piktinosi D.Šakalienė.

Socialdemokratų partijos narys Juras Požela ne tik, kad pasmerkė skambius D.Teišerskytės pasisakymus, bet teigė labiausiai nustebęs politikės reakcija ir gynyba.

„Turime kovoti prieš įsišaknijusią patyčių kultūrą, turim aiškiai parodyti pavyzdį. Nuoširdžiai tikėjausi, kad ji pripažins suklydusi ir taps gerąja ambasadore, pasiims vėliavą ir kovos prieš patyčias“, – kalbėjo J.Požela.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis