Visi 15min.lt kalbinti kandidatai prezidento rinkimuose Zigmantas Balčytis, Artūras Paulauskas, Artūras Zuokas ir Linas Balsys sutartinai tvirtino, kad rinkimų kampaniją šalies vadovė buvo pradėjusi gerokai anksčiau nei oficialiai pranešė kelsianti savo kandidatūrą gegužę vyksiančiuose rinkimuose.
Tiesa, patį pasisakymą jie vertina skirtingai. Socialdemokratas Z.Balčytis laikosi labai džentelmeniškai ir prezidentės žodžių nekomentuoja. Tuo tarpu likusieji varžovai deda iš peties ir lygina D.Grybauskaitę kas su Josifu Stalinu, o kas su Vytautu Landsbergiu.
Išgirdo Stalino lozungą
Darbo partijos kandidatas prezidento rinkimuose A.Paulauskas tikino suprantantis, kad prezidentė D.Grybauskaitė pirmadienio kalboje labai norėjo pasigirti, tačiau, jo nuomone, ji gerokai nuvažiavo į lankas.
Juokingiausiai politikui nuskambėjo D.Grybauskaitės pasisakymas apie atkuntančius valstybės priešus.
„Tekstas, atvirai kalbant, nustebino. Jis primena pranešimą iš karo lauko ir Stalino laikais skambėjusį lozungą, kad „besivystant socializmui klasių kova aštrėja“.
Tai maždaug tas pats, ką ji sakė apie ekonomikai atsigaunant neva aktyvėjančias mūsų valstybę griaunančias ir grobstančias jėgas. Toks labai panašus į komunistinį lozungas, kad reikia kovoti su priešais. Žodis į žodį perfrazavo Stalino frazę“, – stebėjosi A.Paulauskas.
Tiksli prezidentės citata skamba taip: „Lietuvai atsigaunant, aktyvėja ir mūsų valstybę griaunančios ir grobstančios jėgos. Tiek išorėje, tiek šalies viduje. Jos sėja destrukciją ir nepasitikėjimą Lietuva, stabdo svarbiausius valstybės raidai projektus, pamina demokratines ir konstitucines vertybes“, – sakė D.Grybauskaitė.
Anot A.Paulausko, keistai skambėjo ir prezidentės pasakymas apie būsimą kovą su oligarchais, nes lygiai tą patį ji žadėjusi prieš penkerius metus.
V.Landsbergio retorika
Kandidatui į prezidentus A.Zuokui taip pat labiausiai kliuvo prezidentės frazė apie aktyvėjančias valstybę griaunančias ir grobstančias jėgas. Tiesa, jaunesnis už A.Paulauską 15 metų A.Zuokas čia išgirdo jau nebe Josifo Stalino, o konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio retoriką.
„Prezidentė šiek tiek nuliūdino, nes šiandien pagrindinė Lietuvos problema ta, kad mes per daug ieškome priešų, o kai ieškome priešų ir viduje, ir išorėje, sukurti ką nors pozityvaus valstybėje yra neįmanoma. Arba jūs kuriate, arba jūs kariaujate. D.Grybauskaitė siūlo vėl karų penkmetį.
Be to, nors ji sako, kad yra nepriklausoma kandidatė, bet iš esmės kalba profesoriaus Vytauto Landsbergio žodžius.
Tai, ką ji sako, yra V.Landsbergio retorika, kurią mes girdime pastaruosius penkiolika metų. Ši retorika neveda į ateitį, o netgi, sakyčiau, menkina mūsų valstybės didžiausius pasiekimus užsienio politikoje“, – teigė A.Zuokas.
Nori, bet... nebegali?
Buvęs D.Grybauskaitės atstovas spaudai, dabar pats keliantis savo kandidatūrą šalies vadovo rinkimuose, Seimo narys Linas Balsys, atkreipia dėmesį, kad prezidentės šūkyje per penkerius metus neliko žodžio „galiu“.
„Nustebino, kaip nuo 2009 m. buvo modifikuotas jos šūkis. Tada buvo „galiu ir noriu“, dabar liko „noriu ir privalau“. Kažkur dingo „galiu“. Gal prezidentė jau pajuto, kad ji negali nieko pakeisti, bet tik nori ir privalo?“ – retoriškai klausia L.Balsys.
Tvirtindamas, kad prezidentės pirmadienį perskaitytas pranešimas jį nuliūdino ir net įskaudino, jis pastebi, kad D.Grybauskaitė įsitvėrusi tų pačių minčių, kurias išsakė prieš penkmetį. Anot L.Balsio, realybėje šalies vadovės žodžiai ir darbai gerokai prasilenkia.
Žaliųjų lyderio teigimu, prezidentė per penkerius metu pademonstravo stovinti ne piliečių, o būtent stambaus kapitalo korporacijų pusėje.
„Matome, kad prezidentė atvirai atstovauja stambiojo kapitalo ir kai kurių grupuočių interesams.
Pavyzdžiui, atliekų degintojų vienos iš grupuočių interesams. Matome, stambiojo naftos ir dujų kapitalo interesus per „Chevron“ ir jos dukterinių įmonių, susijusių su Rusija, atvirą atstovavimą. Matome atominės energetikos stambiųjų kompanijų interesus. Tuo tarpu bendruomenėms vietos pas prezidentę neatsirado, net kai į ją dėl susitikimo kreipėsi 200 Žemaitijos bendruomenių. Jie norėjo susitikti, bet liko už durų ir dar buvo išvadinti įvairiais žodžiais“, – priminė L.Balsys.
Anot jo, pranešdama apie sprendimą siekti antrosios kadencijos D.Grybauskaitė turėjo atsiprašyti Lietuvos senolių už tai, kad palaimino sprendimą mažinti jų pensijas.
Laukia debatuose
Visi D.Grybauskaitės konkurentai prezidento rinkimuose tvirtina buvę itin nustebinti to, kad pirmadienį šalies vadovė tik pranešė savo sprendimą ir neleido žurnalistams paklausti nė vieno klausimo.
Net itin besistengiantis prezidentės nekritikuoti socialdemokratas Z.Balčytis pareiškė, kad taip elgtis buvo nedemokratiška ir neeuropietiška.
Susitikti su D.Grybauskaite debatuose norintys sakė visi jos varžovai. Jei D.Grybauskaitė iki pat rinkimų dienos sieks kalbėti viena ir tik lozungais, pasak A.Paulausko, kiti kandidatai bus nustumti į šoną.
„Aš kviesčiau ją būti drąsia ir nesislėpti. Rinkimai be debatų, diskusijų kaip maistas be druskos. Vien vaizdo klipų per televiziją ir 30 kamerų palydos į ligoninę ar kaimelį tikrai neužtenka. Žinote, nelygiose pozicijose tada atsiduriame ir mes, kiti kandidatai“, – teigė A.Paulauskas.