„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2009 07 27

Dar viena organizacija kritikuoja Lietuvą dėl įmokų būsimiesiems pensininkams sumažinimo

Išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad įmokų į būsimųjų pensininkų sąskaitas sumažinimas neišspręs Lietuvos Vyriausybės problemų, o pasekmės gali būti labai skaudžios – pensijų reformos žlugimas, didėjantys „Sodros“ įsipareigojimai, užsienio investuotojų abejonės dėl Lietuvos valstybės politinio ir ekonominio stabilumo. Tokios nuomonės laikosi laišką Lietuvai atsiuntusi Tarptautinė Pensijų Fondų Valdytojų Federacija (FIAP).
Pensininkė
Pensininkė / „Scanpix“ nuotr.

„Šis sprendimas neišspręs fiskalinių Vyriausybės problemų, kurios yra ankstesnės pensijų sistemos lėšų erozijos rezultatas. Netgi priešingai – ši priemonė padidins įsipareigojimus „Sodrai“ ir, atitinkamai, fiskalinius įsipareigojimus pensijų sistemai. Be to, panašios priemonės kenkia užsienio investicijoms Lietuvoje, kadangi dėl staigių ilgalaikės politikos pokyčių linkstama manyti, kad investuoti rizikinga ir kad valstybė yra politiškai bei ekonomiškai nestabili“, - laiške sako FIAP Prezidentas Guillermo Arthur.

Laiške atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvai nuo 5,5 iki 2 proc. sumažinus įmokas į būsimųjų pensininkų sąskaitas, tai yra mažiausias tarifas pasaulyje tarp pensijų reformą pradėjusių šalių. Federacijos duomenimis, didžiausias tarifas yra Urugvajuje (12 proc.), kitos šalys taip pat yra nustačiusios didelius tarifus – Slovakija (9 proc.), Vengrija (8 proc.), Makedonija (7,4 proc.), Lenkija (6,87 proc.).

Laiške atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvai nuo 5,5 iki 2 proc. sumažinus įmokas į būsimųjų pensininkų sąskaitas, tai yra mažiausias tarifas pasaulyje tarp pensijų reformą pradėjusių šalių.

FIAP yra ne pirmoji tarptautinė organizacija, kritikuojanti Rytų ir Centrinės Europos šalių Vyriausybių sprendimus spręsti finansų krizės padariniu mažinant įmokas būsimiems pensininkams. Birželį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) išsireikalavo, kad Rumunija atsisakytų ketinimų mažinti įmokas, o balandžio pradžioje panašaus sprendimo sulaukė ir Latvija – TVF paprašė peržiūrėti šalies nutarimą sumažinti įmokas į pensijų fondus.

Neseniai paskelbtose Lietuvai skirtose rekomendacijose TVF pataria vykdyti fiskalinę konsolidaciją, kuri leis ne tik užtikrinti ilgalaikį sistemos pagerėjimą ir efektyvesnį valstybės išlaidų valdymą, bet ir atstatyti įmokas būsimiesiems pensininkams į pensijų kaupimo fondus.

Birželio pabaigoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) perspėjo vyriausybes neatidėti pensijų reformų, sprendžiant trumpalaikes ekonomines problemas, nes ilgalaikėje perspektyvoje tokie veiksmai sukels dar didesnę žalą. „Trumpalaikių politinių sprendimų poreikis vyriausybėms daro milžinišką spaudimą, bet yra svarbu atsispirti norui priimti sprendimus, kurie sukels grėsmę ilgalaikiam stabilumui, garantuojančiam pensininkams pajamas“, – teigiama EBPO ataskaitoje „Pensijų apžvalga, 2009“ (Pensions At A Glance 2009).

Pensijų kaupimo sistema sukurta 2003 metais, siekiant išvengti „Sodros“ mokumo krizės po kelių dešimtmečių, kai, remiantis ekspertų prognozėmis, pensininkų skaičius, lyginant su dirbančiaisiais, smarkiai išaugs. Sistema leidžia laisva valia pasirinkusiems dalyvavimą pensijų kaupimo sistemoje dirbantiesiems sukaupti kapitalą papildomai pensijai, kuri būtų mokama šalia gaunamos iš „Sodros“.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs