Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 11 05 /14:12

Darbo partija padėjo socialdemokratams numarinti tyrimą dėl premjero žento

Anksčiau balsavusi už tai, kad Seimas suteiktų Antikorupcijos komisijai teisę atlikti tyrimą dėl premjero Algirdo Butkevičiaus žento Evaldo Vaitasiaus buvusio verslo, Darbo partija persigalvojo. Ketvirtadienį „darbiečiai“ stojo socialdemokratų pusėn ir padėjo numarinti šią iniciatyvą Seime.
Evaldas Vaitasius
Evaldas Vaitasius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Už tai, kad tyrimas nebūtų pradėtas, ketvirtadienį balsavo 58 Seimo nariai – visi buvę salėje „darbiečiai“, „tvarkiečiai“, socialdemokratai ir mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Tyrimą pradėti norėjo trisdešimt parlamentarų iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijų. Du liberalai ir du Lenkų rinkimų akcijos atstovai susilaikė.

Seimas po pateikimo jau buvo pritaręs siūlymui pavesti Antikorupcijos komisijai aiškintis premjero žento buvusio verslo istoriją. Tuomet Darbo partijos atstovai balsavo už tokią iniciatyvą, o partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis pats viešais pareiškimais ragino premjerą atsakyti į visus klausimus.

Kišis į tyrimą, kurio nėra?

Tačiau trečiadienį socialdemokrato Juliaus Sabatausko vadovaujamas Teisės ir teisėtvarkos komitetas nutarė, kad jį reikia mesti į šiukšliadėžę.

J.Sabatauskas tikino, kad nutarimą nutarta atmesti dėl to, kad jis parašytas neaiškiai, neapibrėžtos tyrimo ribos, o Seimo Teisės departamento nuomone, dar ir kelia klausimų dėl Seimo kompetencijos atlikti tai, ką derėtų atlikti vykdant ikiteisminį tyrimą. Be to, jis tikino, kad opozicijai buvo siūloma dokumento tekstą pataisyti, bet ji to padaryti nepanoro.

„Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad parlamentiniai tyrimai turi būti atliekami tik ypatingais atvejais, nedubliuojant ir nepakliūnant į kitų institucijų veiklos lauką“, – aiškino J.Sabatauskas.

Tačiau dėl „Ministerium“ veiklos jokie ikiteisminiai tyrimai nėra vykdomi, tyrimo dėl šios istorijos nepradėjo ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

„Jūs žinote, kad nepradėtas? Aš nežinau“, – atkirto J.Sabatauskas, paklaustas, į kokį tyrimą galėtų kištis Seimas, jei joks tyrimas dėl premjero žento buvusio verslo nėra vykdomas.

Jis tikino, kad norėdama Seimo Antikorupcijos komisija galėtų pradėti tyrimą ir be Seimo suteiktų ypatingų įgaliojimų. „Į tą klausimą gilintis niekas nedraudžia, nebūtina ypatingą statusą gauti“, – sakė jis.

Praėjusią savaitę Antikorupcijos komisija be Seimo įgaliojimų bandė pradėti tirti slaptų apartamentų Druskininkuose istoriją, tačiau tam kelią užkirto socialdemokratai ir „darbiečiai“.

Susipliekė ne juokais

Ketvirtadienį Seime svarstant galimybes tirti premjero žento buvusio verslo istoriją, valdantieji puolė aiškinti, kad šio tyrimo, kaip keršto už nepaskirtą generalinį prokurorą, labiausiai norėtų prezidentė. Tokiomis mintimis dalijosi „tvarkietis“ Petras Gražulis.

Būkim objektyvūs ir į šiuos priešrinkiminius triukus prezidentės, kadangi nebuvo paskirtas kišeninis prokuroras, tikrai neturėtume reaguoti, – sakė P.Gražulis.

„Manau, kad už viso šito stovi prezidentė, o iš paskos eina konservatoriai ir liberalai lėčiau. (...) Būkim objektyvūs ir į šiuos priešrinkiminius triukus prezidentės, kadangi nebuvo paskirtas kišeninis prokuroras, tikrai neturėtume reaguoti“, – pareiškė jis. P.Gražulis siūlė verčiau tirti konservatorių nuodėmes energetikoje.

Tuo tarpu opozicijos lyderis Andrius Kubilius tikino, kad iš visų tokių pastarųjų dienų istorijų ir aiškėja, kodėl valdantiesiems taip reikėjo kišeninio prokuroro.

Pamatęs, kaip Seimas nubalsavo, A.Kubilius bandė dar kartą pasisakyti, tačiau posėdžiui pirmininkaujantis socialdemokratas Algirdas Sysas išjungė jo mikrofoną. Tuomet valdantieji ir opozicija įsivėlė į tikrą žodžių karą. Socialdemokratas Artūras Skardžius siūlė A.Kubiliui galvoti apie savo uošvienę, o Bronius Bradauskas stebėjosi, kodėl Seimas turėtų tirti „privačių asmenų“ verslo reikalus. 

A.Kubilius atrėžė, kad jam būnant A.Butkevičiaus vietoje būtų gėda dėl tokios gynybos.

„Baigiam atsiminimų vakarą ir botanikos pamokas“, – diskusiją nutraukė „darbietis“ Kęstutis Daukšys.

Akcijas jau pardavė

15min.lt infografikas/Premjero, jo žento Evaldo Vaitasiaus ir visuomeninės patarėjos Dalios Kutraitės-Giedraitienės ryšiai su „Ministerium“
15min.lt infografikas/Premjero, jo žento Evaldo Vaitasiaus ir visuomeninės patarėjos Dalios Kutraitės-Giedraitienės ryšiai su „Ministerium“

Ministro pirmininko žentas E.Vaitasius 50 proc. „Ministerium“ akcijų balandį įsigijo iš likusias įmonės akcijas valdžiusio Manto Krasausko, kuris anksčiau jas įsigijo iš buvusios premjero visuomeninės patarėjos Dalios Kutraitės-Giedraitienės sūnaus Simono Giedraičio. Opozicija norėjo tirti, „ar tai nebuvo apsimestinis sandoris, kuris galėtų būti vertinamas kaip atsilyginimas ar dovana ministro pirmininko šeimai“.

E.Vaitasius spalio pradžioje akcijas pardavė. Šių sandorių kaina nebuvo atskleista.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) šiuo metu tiria kelis „Ministerium“ laimėtus konkursus, o Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nenustačiusi nusikaltimo požymių įmonės veikloje praėjusią savaitę atsisakė pradėti  tyrimą.

Konkurencijos taryba ketvirtadienį nustatė du kartelinius susitarimus ir „Ministerium“ skyrė baudą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais