2018 05 07

Darbo užkulisiai iš arti: policijos pareigūnų šūviai aidi prekybos centruose ir miškuose

Šaudynės prekybos centre, nusikaltėlio gaudynės miške, bute ar konfliktas stovėjimo aikštelėje – į šias ir kitokias situacijas pateko policijos pareigūnai. Tiesa, šįkart jos sumodeliuotos ir veiksmas vyksta ekrane, o ne tikrovėje, tačiau tai leidžia įgyti žinių, kaip elgtis papuolus į panašią situaciją tikrovėje. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos (VPK) komisariato pareigūnai džiaugiasi turėdami išskirtinę įrangą, kurios neturi joks kitas komisariatas – simuliatorių, kuriame rengiami policijos pareigūnai.
Klaipėdos VPK pareigūnai mokosi taktinių veiksmų.
Klaipėdos VPK pareigūnai mokosi taktinių veiksmų. / J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

Simuliatorius Klaipėdos VPK patalpose buvo įrengtas vos prieš mėnesį. Apie 200 tūkstančių eurų kainavusi mokymosi sistema prieš dešimtmetį buvo įsigyta Klaipėdos policijos mokyklos, kuri uostamiestyje buvo uždaryta. Simuliatorius buvo patikėtas Klaipėdos VPK. Identišką įrangą Lietuvoje turi tik Lietuvos policijos mokykla.

VIDEO: Policjos pareigūnų treniruotės iš arti

„Labai džiugu, kad Klaipėdos VPK turime visas galimybes treniruoti policijos pareigūnus, čia mes matėme mokymus interaktyvioje aplinkoje. Čia yra lazerinė situacijų modeliavimo auditorija, kurioje pareigūnai gali priimti įvairiausius sprendimus, būtent modelinėse situacijose, jos sukuriamos tiek programinės įrangos, tiek instruktorių pagalba. Galima pasirinkti situacijas, keisti scenarijus, policijos pareigūnai turi adekvačiai reaguoti, priimti atitinkamus sprendimus.

Jei policijos pareigūnas pataiko į žmogų, pavyzdžiui, panaudoja šaunamąjį ginklą, matome, kad žmogus krenta ant žemės, situacija persijungia į kitą scenarijų, – sakė viršininkas.

Ši įranga pripažįsta visas specialiąsias priemones, turi atskirus koduotus lazerius, šaunamuosius ginklus. Kai pavartojama priemonė, įvykių raida keičiasi. Jei policijos pareigūnas pataiko į žmogų, pavyzdžiui, panaudoja šaunamąjį ginklą, matome, kad žmogus krenta ant žemės, situacija persijungia į kitą scenarijų. Jei būtų panaudojamos dujos, žmogus imtų už akių. Jei žibintuvėlį, galima sukurti tamsią aplinką, gali šviestis, žiūrėti, yra lavinami atitinkami įgūdžiai“, – pasakojo Klaipėdos apskrities VPK pareigūnus mokantis Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos III skyriaus viršininkas. Romualdas Rulevičius.

Simuliatorius leidžia pareigūnams sukurti skirtingas situacijas įvairiose erdvėse – tiek miške, tiek bute ar kitose vietose. Įvykdę užduotis policininkai gali iškart peržiūrėti savo veiksmus, įvertinti, ar pasielgė tinkamai. Vienu metu simuliatoriumi gali naudotis du pareigūnai.

Gyvi mokymai

Gyvus mokymus pareigūnai patiria imtynių-fizinės prievartos ir taktinio parengimo salėje, kurioje stebint instruktoriui atliekami fizinės prievartos veiksmai. Pasak taktikos instruktoriaus Algirdo Antanaičio, čia atliekami taktikos veiksmai, kurie vėliau taikomi realiame gyvenime – gatvėje ar kitose realiose situacijose.

Pirmadienį čia treniravęsi Patrulių rinktinės mobilaus būrio pareigūnai mokėsi asmens sulaikymo veiksmų, kai žmogus nėra agresyvus, tačiau turi peilį, kuris nėra matomas, tačiau apie jo turėjimą pareigūnams žinoma.

Antra sumodeliuota situacija – akivaizdus pasipriešinimas, kai asmuo yra potencialai pavojingas, nevykdo reikalavimų ir naudojamos specialiosios priemonės.

„Šiandien mokymų tema yra asmens sulaikymo veiksmai, jo kontrolės ir pristatymo taktika, tai vieni iš paprasčiausių veiksmų, tokie reikalavimai taikomi visiems policijos pareigūnams“, – sakė instruktorius, paaiškindamas, jog pareigūnai pasiskirsto rolėmis – į veiksmo ir priedangos pareigūnus bei vykdo savo funkcijas.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos VPK pareigūnai mokosi taktinių veiksmų.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos VPK pareigūnai mokosi taktinių veiksmų.

Pasak A.Antanaičio, laikas diktuoja savus reikalavimus pareigūnams. Kartais ką tik policijos mokyklą baigęs pareigūnas turi geresnį pasirengimą nei dirbantis 20 metų. Šie mokymai padeda perteikti pareigūnams naujausias žinias.

„Mokymo procesas neišskaido į daugiau ir mažiau paruoštus, visi dirba komandoje, atlieka tas pačias užduotis, kaip sakant, vieno privalumai dengia kito trūkumus. Pareigūnai mokosi susidirbimo, mokosi vieni iš kitų, galime parodyti jų klaidas, ką ir kaip daryti“, – teigė instruktorius.

Vienu metu šioje salėje į mokymus susirenka 14 pareigūnų grupė, jie dirba poromis pusantros valandos. Į taktikos užsiėmimus pareigūnai ateina maždaug kartą per mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų