Viename Vilniaus Fabijoniškių darželyje prieš Velykas profilaktiškai tiriant greitaisiais testais darbuotojus, viena iš jų gavo teigiamą atsakymą, tad visa grupė po švenčių turėjo nebegrįžti ir izoliuotis.
Abejodama testo rezultatu, darbuotoja nusprendė pasidaryti ir PGR testą, tačiau dėl strigusios registravimo sistemos nespėjo per 24 valandas. Vėliau atliko tą tyrimą, gavo neigiamą atsakymą, tačiau izoliacija dėl to nei jai, nei kitiems grupės darbuotojams bei vaikams atšaukta nebuvo.
Kaip teigė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), „pagal e.sveikatos sistemoje pateiktus duomenis, kuriais ir vadovaujasi NVSC specialistai, testo rezultatas asmeniui nebuvo atšauktas“.
Plačiau skaitykite čia: Absurdiška situacija Vilniaus darželyje: niekas nesusirgo, bet izoliuotis tenka ir vaikams, ir darbuotojams.
Simptomų nėra, bet ir PGR testo nesidarė
O štai Pilaitėje esančio darželio vienos grupės bendruomenei irgi teko izoliuotis, nors, savo vaiką į ją leidžiančios vilnietės teigimu, darbuotojai buvo atliktas tik antigeno testas, PGR testo ji nebedarė.
„Vilniaus darželyje balandžio 5 d. vakarą greituoju testu COVID-19 patvirtintas grupės auklėtojai, be jokių simptomų nuo pradžių iki dabar (kaip teigia jos šeimos gydytojas – besimptomis atvejis). Izoliuoti visi vaikai ir grupėje dirbusios auklėtojos, bet PGR testas net nepadarytas, o juk NVSC numato, jog po teigiamo greitojo antigeno testo per 24 val. turi būti atliekamas PGR testas.
Kodėl jis nepadarytas? Atsakymo neturime. Mano žiniomis, nė vienas vaikas simptomų nepajuto ir teigiamo testo negavo, keli darėsi PGR testus, keli greituosius... Suprantu, kad užsikrėtimas dar gali išlįsti, jei jis tikrai yra, o tuo abejoju ne aš viena...“, – piktinosi mama.
Vilniaus darželyje, balandžio 5 d. greituoju testu COVID-19 patvirtintas grupės auklėtojai, be jokių simptomų nuo pradžių iki dabar (kaip teigia jos šeimos gydytojas – besimptomis atvejis).
Darželio vadovybės nuomonės ji teigė nebeklaususi, o auklėtoja tepasakė, kad jai šeimos gydytojas nurodė, jog nereikia darytis PGR testo, užtenka jau atlikto antigeno testo.
Šeimos gydytojo sprendimas
Darželio „Pilaitukas“ direktorė Rasita Gylienė 15min tvirtina, kad atlikus privalomą profilaktinį darbuotojų testavimą, antigeno testais išties buvo nustatytas vienas COVID-19 atvejis – vieno tyrimo atsakymas buvo teigiamas.
„Laikantis visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, buvo izoliuota grupė. Sergantis asmuo toliau konsultuojasi su šeimos gydytoju. O PGR tyrimas nėra privalomas, dėl jo atlikimo ar būtinumo sprendžia šeimos gydytojas. Tokiu atveju mes izoliaciją taikome vaikams, o auklėtojos grįžimą į darbą nusprendžia šeimos gydytojas“, – teigė direktorė.
Anot jos, jeigu auklėtoja būtų norėjusi, galėtų registruotis PGR tyrimui.
Tačiau šiuo atveju pasitikėta šeimos gydytojo sprendimu. Tai vienintelė grupė darželyje, kuri šiuo metu yra izoliacijoje, vaikai grįžta ketvirtadienį, balandžio 15 dieną.
PGR yra būtinas
NVSC atstovai kiek anksčiau yra teigę, jog „šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad, profilaktiškai antigeno tyrimu testuojant COVID-19 ligai būdingų simptomų nejaučiančius asmenis ir gavus teigiamą atsakymą, per 24 valandas nuo jo gavimo turi būti paimtas ėminys ir atliktas tyrimas PGR metodu“.
Tą patį kartoja ir Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Jos teigimu, sistemą yra sukūrusi ne savivaldybė, todėl ir nesusipratimus tenka aiškintis su kitomis institucijomis – NVSC, poliklinikomis ir šeimos gydytojais.
„Darbuotojai pirmiausia tiriami serologiniu testu, paskui jau profilaktiškai kartojama antigenų testais kas 7–10 dienų. Jeigu antigenų testas teigiamas, tuomet būtina išsitirti PGR testu. Tas tvarkas reikia tikslinti, esame kreipęsi į NVSC, nes kartais pritrūksta, paprastai tariant, susikalbėjimo, o dėl to patiriama didžiulių nepatogumų, ypač tėvams“, – kalbėjo vicemerė.
Turėdama omeny Fabijoniškėse esantį darželį, E.Tamošiūnaitė teigė, kad nesusikalbėjimai gerokai apsunkina ir taip nelengvą kasdienybę – izoliacija reikalinga, kadangi ligos atvejų vis pasitaiko, todėl tėvus erzina, kai ji skiriama nenustačius COVID-19.
„Juk dvi savaitės iškrenta iš įprasto ritmo“, – sakė ikimokyklinį ugdymą kuruojanti mero pavaduotoja.
Pasiskiepijo arti pusės
Iš viso Vilniaus darželius lanko apie 30 tūkst. vaikų.
Šiuo metu dalis jų lieka namuose, tačiau į įstaigas ateina daugiau nei pusė – apie 16 tūkst.
Darbuotojų yra apie 7 tūkst., iš jų, vicemerės duomenimis, jau pasiskiepijo apie 3 tūkst., dar apie tūkstantis persirgo.
Pirmadienio duomenimis, kaip teigė E.Tamošiūnaitė, izoliacijoje buvo 41 grupė – apie 600 vaikų.
Antradienį NVSC išplatintame pranešime teigiama, kad šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
Dauguma COVID-19 ligos protrūkių registruota ikimokyklinio ugdymo įstaigose, rodo NVSC epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys.
Nors bendra epidemiologinė situacija šalyje išlieka sudėtinga, protrūkių formavimosi darželiuose tendencijos, stebimos pastarąsias kelias savaites, epidemiologų vertinimu, išsiskiria.
Ypač išsiskiria Vilniaus regionas, kur protrūkių darželiuose praėjusios savaitės pabaigoje buvo registruota kone pusė – 43 iš 87.
„Darželiai pastaruoju metu yra tos vietos, į kurias labiausiai krypsta epidemiologų akys. Juose, priešingai nei kitose dviejose svarbiose srityse – socialinėse įstaigose ir gydymo įstaigose – nematome teigiamos dinamikos.
Ypač išsiskiria Vilniaus regionas, kur protrūkių darželiuose praėjusios savaitės pabaigoje buvo registruota kone pusė – 43 iš 87“, – sako laikinoji NVSC direktorė, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė.
Anot jos, kadangi ugdymo įstaigose kontaktas yra labai artimas, neatmestina galimybė, kad prie tokios nepalankios dinamikos Vilniaus regione svariai prisidėjo greičiau perduodama britiškoji koronaviruso atmaina.