Bukiškėse gyvenanti Greta 15min pasakojo, kad karštis, išsekinęs vandens atsargas kai kuriose Lietuvos vietose, nėra ta priežasties, dėl kurios vasaromis kenčia ji ir jos kaimynai. Daugiabučio šioje gyvenvietėje trečiajame aukšte gyvenanti moteris guodėsi, kad jau apie aštuonerius metus situacija nesikeičia, tiksliau – kasmet blogėja.
Šnairuoja į kaimynus
„Aplink įsikūrę nuosavų namų/kotedžų gyvenvietės, kurių gyventojai laisto ne tik daržus, pievelę, bet ir plauna savo kiemų tvoras ir asfaltą šalia namo, kad nedulkėtų kelias. Puikiai suprantamas dalykas, kad nori išgelbėti savo želdinius, tačiau vandens švaistymas apsisaugoti nuo dulkių, mano nuomone, yra akiplėšiškas. Esant tokiai situacijai daugiabučiuose visiškai nėra vandens. Darbo dienomis nuo 6 iki sutemų, o savaitgalį visą dieną“, – skundėsi Greta.
Savaitgalio nebelaukiam su kaimynais, nes vandens nebus visą dieną. Atrodo, kad grįžome į viduramžius, – sakė Greta.
Moters teigimu, nuosavų namų kvartalai auga, todėl didėja ir vandens poreikis: „Pati turiu mažą vaiką, kurį parvedusi iš darželio neturiu net rankų kur nuplauti, nešneku apie dušą ar geriamą vandenį. Vaikas visą dieną pervargęs, nes eina miegoti po 23 val., kai galima nusiprausti, o keliamas anksti ryte, nes keliauja į darželį. Juk neguldysiu vaiko viso smėlėto ir purvino miegoti. Jau nekalbu apie drabužių skalbimą, ko padaryti tapo visai neįmanoma. Nebent naktį. Savaitgalio nebelaukiam su kaimynais, todėl, kad vandens nebus visą dieną. Atrodo, kad grįžome į viduramžius.“
Bukiškių gyventojai stebisi, kad tokia problema kilo XXI amžiuje. Jie priversti pirkti vandenį ne tik maistui, bet ir elementariai higienai palaikyti. „Į „Nemenčinės komunalininką“ buvo kreiptasi, tačiau nei atsakymo, nei veiksmų nesiimta. Pinigus paimti už vandenį patys pirmi, o suteikti paslaugos nesugeba. Kažin kaip būtų, jei aš nesusimokėčiau už vandenį ir ignoruočiau sąskaitas? Augtų skola, kuri būtų perduota antstoliams, o kokios baudos gresia jiems, dėl nesuteiktos paslaugos?“ – kalbėjo Greta.
Ragina taupyti
Vilniaus rajono savivaldybė tvirtina, kad pagrindinė tokios situacijos priežastis – nemaža dalis eksploatuojamų senų vandentiekio tinklų, perimtų iš tarybinių laikų.
„Auga geriamojo vandens vartotojų skaičius ir vandens suvartojimas, o tinklų pralaidumui padidinti, juos rekonstruojant, reikia daug lėšų ir laiko. Kadangi šios vasaros pradžia išskirtinė savo karščiu, mūsų žiniomis, ir kitose Lietuvos savivaldybėse yra problemų su geriamojo vandens tiekimu. Savivaldybė ne tik žino apie situaciją Bukiškėse, bet ir imasi veiksmų jai suvaldyti. Šiuo metu yra atliekama vandentiekio atkarpų rekonstrukcijos ir papildomo vandens gręžinio įrengimo analizė, – teigiama savivaldybės komentare.
Auga geriamojo vandens vartotojų skaičius ir vandens suvartojimas, o tinklų pralaidumui padidinti, juos rekonstruojant, reikia daug lėšų ir laiko.
– Panašią situaciją turime ir Avižieniuose, daugiabučių kvartale. Pernai problemos mastą pavyko sumažinti, rekonstravus (iš savivaldybės biudžeto lėšų) vandentiekį Mechanizatorių g. Taip pat tiekiamo vandens slėgio užtikrinimui buvo įrengtas vandens gręžinys su vandens gerinimo įrenginiais.“
Kiek anksčiau savo, kaip pat – vandens tiekėjų UAB „Nemenčinės komunalininkas ir UAB „Nemėžio komunalininkas“, interneto svetainėse savivaldybė išplatino pranešimą, kad dėl karštų orų gyventojai sunaudoja kelis kartus daugiau centralizuotai išgaunamo geriamojo vandens nei įprastai ne tik buitinėms reikmėms, bet ir daržų, vejų laistymui ar pan.
„Todėl nuo 7 iki 9 val. ir nuo 18 iki 22 val. gali būti tiekiamo vandens slėgio sumažėjimas, neužtikrintas nepertraukiamas vandens tiekimas. Prašome gyventojų, prasidėjus sausrai, naudoti centralizuotai tiekiamą vandenį racionaliai. Siekdami užtikrinti nepertraukiamą geriamojo vandens tiekimą, prašome vandenį, skirtą laistyti, naudoti dienos metu arba vėlai vakare ir sudaryti galimybę kitiems vartotojams naudoti vandenį būtiniausioms reikmėms (maisto gaminimui, higienai ir pan.)“, – rašė Vilniaus rajono savivaldybė.
Tačiau Bukiškių daugiabučių gyventojai susidūrė su priešingu reiškiniu – vandenį jie turi būtent vėlai vakare ir naktimis.
Be vandens liko ir dalis vilniečių
Apie vandens tiekimo sutrikimus 15min redakciją informavo ir vilniečiai. Ketvirtadienio vakarą be vandens buvo likę Naujojo Antakalnio (Duburio, Taurijos g.) gyventojai. Vanduo iš čiaupų nustojo bėgti apie 18 val., neatsirado ir vėlai vakare, tačiau ryte atsikėlę gyventojai jau galėjo nusiprausti – problema išsisprendė.
Jie pirmiausia šaukėsi „Vilniaus vandenų“ pagalbos, tačiau, kaip paaiškėjo, Vilniaus miesto savivaldybė dar nėra perėmusi šio kvartalo tinklų, todėl bendrovė minėtoms gatvėms tiekia per Centrinės ir Mokyklos g. sankryžoje šulinyje įrengtą laikiną apskaitą. „Problema bus išspręsta, kai minėti tinklai bus perduoti Vilniaus m. savivaldybei. „Vilniaus vandenų“ tinkluose sutrikimų nėra“, – tikino bendrovės atstovai.
Paskelbė tik feisbuke
Vandens stoka ketvirtadienį ir penktadienį skundėsi ir Elektrėnų savivaldybės gyventojai. Bendrovė „Elektrėnų komunalinis ūkis“ įspėjo gyventojus savo puslapyje feisbuke, kad „vasaros sezono metu (dėl ekstremalaus karščio), padidėjus geriamojo vandens suvartojimui Vievio vandenvietės siurbliai negali išgauti reikiamo kiekio vandens“. Todėl ketvirtadienį nuo 13 iki 20 val. laikinai buvo sustabdytas geriamojo vandens tiekimas Alesninkų bei Pylimų kaimuose, taip pat galimi geriamojo vandens sutrikimai Vievio mieste.
Vievyje gyvenantis Dainius tvirtino, kad jis ir jo kaimynai patyrė ne žadėtus geriamo vandens sutrikimus Vievio mieste, o liko iš viso be vandens. „Tie sutrikimai tokie, kad vakar vanduo kaip dingo apie 16 val taip iki šiol jo nėra, – penktadienio rytą, apie 7 val., rašė vieviškis. – Ar tai normalu per tokius alinančius karščius? Neva siurbliai nespėja siurbti vandens, bet iki šiol niekas nesiskundė – vanduo bėgo iš krano ir buvo gerai. Bet tokiu metu tiesiog paimt ir atjungt vandenį tokiam ilgam laikui yra tolygu nusikaltimui.
Jei norėjo atjunginėti, tai reikėjo tinkamai apie tai informuoti. Vanduo iš parduotuvių per kelias valandas buvo iššluotas. Bet kas iš to: nusimaudyti neįmanoma, vaikų, kūdikių nuprausti neįmanoma, per tokius karščius tai tiesiog pasityčiojimas. O kaip senyvo amžiaus žmonės? Jie facebooko neturi. Ir kaip kokiai močiutei prie +33 nueiti iki parduotuves atsinešti kelias talpyklas vandens, nes juk 1,5 l butelio tikrai neužteks. O kaip mamos su mažamečiais vaikais? Visi gyventojai pasibaisėję ir pikti.“
Nepatenkintų gyventojų komentarai liejosi ir „Elektrėnų komunalinio ūkio“ feisbuke, tačiau bendrovė į juos nereagavo. Tik penktadienį apie vidurdienį atsirado dar vienas pranešimas, kad Alesninkuose ir Pylimuose geriamojo vandens nebus iki pat 22 val. – „dėl vandentiekio vamzdžio trūkimo“.
Be vandens buvo likę ir dalis Kauno bei Kauno rajono gyventojų.