2013 01 27

Daugiabučių renovacija: ar jos imtis žmones privers tik kompensacijas atimantis įstatymas?

Naujoji Vyriausybė vienu iš savo veiklos prioritetų vadina daugiabučių namų renovaciją, nors ankstesnioji Vyriausybė taip ir nesugebėjo to įgyvendinti. O kol valdžia skaičiuoja, kiek namų galėtų renovuoti, sąskaitos už šildymą auga kaip ant mielių, teigia TV3 laida „Savaitės komentarai“.
Ketinama renovuoti ne pavienius namus, o ištisus kvartalus.
Renovuojamas namas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Alytuje esančiame renovuotame 10 butų name gyvenantys žmonės už 170 kv.m buto šildymą daugiausiai yra sumokėję 600 Lt. Gyventojai tvirtina taupantys, tačiau butuose tikrai nėra šalta, o ir tokius sumos juos pasiekia tik per pačius didžiausius šalčius.

Tuo tarpu Vilniaus Agrastų g. 8 name tokios sąskaitos – kasdienybė, nors butai čia trigubai mažesni. Už gruodžio mėnesį gyventojai gavo net 1000 Lt sąskaitas. Daugiausia šiame name gyvena pensininkų, kurie gauna kompensacijas ir nėra suinteresuoti renovacija.

Ekonomistas Raimundas Kuodis dar prieš 7 metus prognozavo, kad ankstesnės Vyriausybės pasirinktas modelis, jog gyventojai patys, niekieno neraginami, renovuos savo namus, žlugs. Jo teigimu, Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, pasiuntusi gyventojus pačius imti paskolas iš bankų, per visą kadenciją renovavo tik keliasdešimt daugiabučių.

Naujasis premjeras Algirdas Butkevičius pagal R.Kuodžio pasiūlytą modelį, kad renovacija užsiims ne patys gyventojai, o savivaldybės, sudariusios kiauriausių namų savo mieste sąrašus ir juos pateikusios Vyriausybei, žada jau kitąmet renovuoti apie pusę tūkstančio namų.

Tiesa, gyventojų sutikimas vis tiek bus būtinas. Anot R.Kuodžio, siekiant sutikimo pradėti renovaciją, žmones reikia informuoti, kad jų namas neatitinka energetinio efektyvumo kriterijų, todėl turi būti renovuojami, nebent patys gyventojai to atsisakytų.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas tvirtina, kad visi renovacijos projektai atsiperka, tik reikia sudaryti sąlygas gauti finansavimą šiems darbams.

R.Kuodis siūlo įstatymu įtvirtinti nuostatą, kad jeigu gyventojai nesutinka renovuoti neekonomišką namą, jie netenka kompensacijų. Tačiau A.Butkevičius su tuo nesutinka – esą jokios prievartos negali būti.

Už 60 kv.m buto šildymą šiuo metu tenka mokėti apie 450 Lt sąskaitą. Namą renovavus suma mažės iki 150-200 Lt, tačiau dar apie 200 Lt tektų pakloti už renovaciją. Ir tiek mokėti reikėtų 7-10 metų.

Tačiau naujasis Vyriausybės siūlomas renovacijos modelis vis dar kelia klausimų: ar galės į kompensacijas pretenduoti gyventojai, kurie jau pradėjo šiltinti savo namus, per kiek laiko atsipirks renovaciją šildymo sąskaitoms nuolat augant. Nežinia ir ar gyventojai patikės naujaisiais valdžios planais ir suskubs renovuoti savo senus daugiabučius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai