2015 04 14

Daugiabutis Vilniaus Zarasų gatvėje: pirma šeši namo aukštai, o tada prašymas dėl leidimo jiems

Vilniaus Užupyje, Zarasų gatvėje, visiškai šalia senųjų Bernardinų kapinių išdygo naujas daugiabutis. Graži, gana rami vieta galėtų tapti daugelio svajonių namais, tačiau aiškėja, kad šis įmantrus pastatas pastatytas nesilaikant turimų leidimų. Vietoje dviejų aukštų su mansarda statinio, kaip buvo numatyta detaliajame plane, stovi šešių aukštų namas.
Namas Vilniaus Zarasų gatvėje
Namas Vilniaus Zarasų gatvėje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Zarasų g. 15 pastatytame naujajame name bus 28 butai, kuriuose – nuo vieno iki keturių kambarių. Pirmasis aukštas turės nuosavus kiemelius, nuo ketvirto aukšto – butai su terasomis. Statybų pradžia – 2014 m. I ketvirtis, pabaiga – 2015 m. II ketvirtis. Kainos siekia nuo 5 550 Lt (1 592 euro) iki 6 500 Lt (1 882 eurai) už kvadratinį metrą.

Tokią informaciją galima rasti interneto tinklalapyje zarasu15.lt. Čia nurodomi ir kontaktai norintiems įsigyti butus šioje gražioje sostinės vietoje. Tiesa, kas daugiabutį stato ir investuoja, informacijos nėra. Susisiekus su Jelena Ilčenko, viena iš nurodytų nekilnojamojo turto pardavimo agenčių, ji pažadėjo elektroniniu paštu atsiųsti duomenis apie projekto vystytojus, tačiau taip to ir nepadarė.

Tad paklausti jų, kaip galėjo išdygti toks aukštas daugiabutis, jeigu planuose buvo kur kas žemesnis, negalėjome. O pretenzijų savininkams turi ir Užupio bendruomenė, ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI).

Neatitikimai detaliajame plane

Užupio bendruomenė situaciją dėl šitų statybų pradėjo aiškintis tuomet, kai pastebėjo, kad teritorijos detalusis planas dar tik taisomas, o šešių aukštų pastatas jau kurį laiką stovi. Nors pagal ankstesnius dokumentus namas teturėjo turėti du aukštus ir mansardą.

Vilniaus Senamiesčio seniūnijos Pilies (Užupio) seniūnaitis Sakalas Gorodeckis 15min.lt sakė, kad vietos gyventojai stebėjo pastato statybas – daugiabutis augo, augo, kol tapo aišku, jog detaliajame plane numatytas aukštingumas viršytas.

Buvo kreiptasi į Kultūros paveldo departamento Vilniaus regioninio padalinio vedėją Vitą Karčiauską, kuris konstatavo pažeidimą ir surašė raštą VTPSI.

„Tuo pačiu metu statytojai pradėjo suvokti, kad reikėtų statybas įteisinti. Jie pasamdė architektus ir pradėjo ruošti detaliojo plano pakeitimus. Viskas buvo padaryta taip, kad apie tai niekas nesužinotų, susirinkimas įvyko penktadienį vakare, kai nemažai žmonių kur nors išvažiuoja, dalyvauti negali. Tada ir surašėme savo matymą“, – sakė S.Gorodeckis.

Priekaištų – ne vienas

Tuo pačiu metu statytojai pradėjo suvokti, kad reikėtų statybas įteisinti. Jie pasamdė architektus ir pradėjo ruošti detaliojo plano pakeitimus, – sakė S.Gorodeckis.

Priekaištų Užupio bendruomenė turėjo ne vieną. Visų pirma, dėl paties detaliojo plano korekcijos laiko, nes tai daroma jau po to, kai išdygo 6 aukštų namas. Antra – žemės sklypas Zarasų g. 15 yra Vilniaus senamiesčio apsaugos zonoje, tad 17 metrų daugiabutis bus per aukštas šioje teritorijoje, kur pastatai turėtų būti ne aukštesni kaip 16 metrų.

Dar vienas dalykas, nepriimtinas Užupio bendruomenei, yra šio statinio kaimynystė su Vilniaus senosiomis Bernardinų kapinėmis. Kaip teigia bendruomenės atstovai, „6 aukštų statinys akivaizdžiai nustelbia ir trukdo apžvelgti senamiesčio apsaugos zonoje esantį saugomą nacionalinės reikšmės kompleksinį kultūros paveldo objektą – Vilniaus senąsias kapines (vad. Bernardinų kapines), kurių viena iš vertingųjų savybių yra kraštovaizdžio panorama“.

Vietos gyventojų bendruomenė bijo ir to, kad įteisinus šį atvejį panašių atsiras dar ne vienas – juk visi pirštu baksnos į Zarasų g. 15 daugiabutį.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Namas Vilniaus Zarasų gatvėje
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Namas Vilniaus Zarasų gatvėje

Atsakydamas į užupiečių skundą Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys teigė negalįs komentuoti detaliojo plano pakeitimų, nes rengėjai projekto nėra pateikę. 

Patikrino ir nubaus?

Tačiau daugiabučio statytojai jau sulaukė nemalonumų. Kaip informavo inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė, VTPSI pareigūnai atliko patikrinimą ir pažeidimų rado: statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas neatitinka statinio projekto.

„Nukrypta nuo projekto, papildomai pastatant 2 aukštus (paskutinis aukštas nebaigtas, nėra monolitinės gelžbetoninės perdangos)“, – informavo V.Aliukonienė.

Nukrypta nuo projekto, papildomai pastatant 2 aukštus (paskutinis aukštas nebaigtas, nėra monolitinės gelžbetoninės perdangos), – informavo V.Aliukonienė.

Leidimą statyti šį daugiabutį Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė dar 2014 metų balandžio 8 dieną.

„Inspekcijos Vilniaus skyriui gavus skundą dėl šio objekto statybos, pareigūnai atliko statinio statybos patikrinimą vietoje ir nustatė, kad pažeidžiami esminiai statinio projekto, kuriam įgyvendinti išduotas leidimas, sprendiniai. Dėl to statytojui 2015 metų balandžio 2 dieną surašytas savavališkos statybos aktas ir bus pateiktas privalomasis nurodymas per 6 mėn. pašalinti savavališkos statybos padarinius. Už šį pažeidimą statytojui taip pat bus surašytas ir administracinio teisės pažeidimo protokolas bei skirta Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta bauda“, – teigė V.Aliukonienė.

Taip pat VTPSI dėl rangovo ir statybos techninio prižiūrėtojo netinkamo pareigų atlikimo kreipsis į jų kvalifikacijos atestatus išdavusį Statybos produkcijos sertifikavimo centrą, prašydami įvertinti šių statybos dalyvių veiklą.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Namas Vilniaus Zarasų gatvėje
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Namas Vilniaus Zarasų gatvėje

Tikisi atgrasyti ir kitus statytojus

„Tokios priemonės turėtų atgrasyti nuo neteisėtų veiksmų ir užkirsti kelią panašiam savivaliavimui.

Vadovaujantis Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymu, asmuo, kuriam pateiktas privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius, turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėjęs Statybos įstatyme nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą tais atvejais, kai žemės sklype, kuriame nustatyta savavališka statyba, tokio statinio statyba yra galima pagal galiojančius detaliuosius planus, taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams“, – kada įmanoma įteisinti tokias statybas, aiškino V.Aliukonienė.

Tokios priemonės turėtų atgrasyti nuo neteisėtų veiksmų ir užkirsti kelią panašiam savivaliavimui, – sakė V.Aliukonienė.

Ar teritorijų planavimo dokumentuose ir statinių projektuose laikomasi Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo ir kitų nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, kontroliuoja Kultūros paveldo departamentas.

Užupio bendruomenė rankų nuleisti irgi neketina, nes bijo naujai gimsiančios tradicijos – pirma pastatas, o tada jau leidimas tokiam, kokį kažkas sugalvojo turėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų