Tiek valstybiniame, tiek mokykliniame brandos egzamine kandidatai turėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Brandos egzaminui buvo pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio temos. Taigi, buvo galima rinktis 1 iš 4 temų.
Taip pat abiejų tipų egzaminuose prie kiekvienos temos buvo pateikti trys privalomi lietuvių literatūros autoriai: valstybiniame brandos egzamine – iš Bendrosios programos išplėstinio kurso, mokykliniame – iš Bendrosios programos bendrojo kurso.
Galima remtis ne tik literatūra, bet ir asmenine patirtimi
Valstybinio brandos egzamino samprotavimo rašinyje kandidatas pasirinktą temą turėjo analizuoti, susiedamas su pasirinkto vieno iš nurodytų autorių kūryba ir literatūriniais-kultūriniais kontekstais. Be to, galima remtis ir asmenine – kultūrine, visuomenine, emocine – patirtimi.
Brandos egzaminui bus pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio temos. Taigi, bus galima rinktis 1 iš 4 temų.
Valstybinio brandos egzamino literatūriniame rašinyje pasirinktą temą reikalaujama atskleisti, analizuojant kūrinius ir jų kontekstus. Privalu rašyti apie dviejų autorių kūrybą: vieną autorių pasirinkti iš nurodytų prie temos, kitą programinį autorių pasirinkti savo nuožiūra.
Mokyklinio brandos egzamino samprotavimo rašinyje reikia atskleisti temą, remiantis vienu autoriumi iš trijų, nurodytų prie temos, ir kontekstu.
Literatūriniame rašinyje reikia atskleisti temą, analizuojant vieno autoriaus kūrybą. Autorių reikia pasirinkti iš trijų, nurodytų prie temos. Kitą autorių, jei jo reikia, kandidatas renkasi savo nuožiūra.
Prie kiekvienos rašinio temos buvo pateikta po tris klausimus, kurie kandidatui padėjo rinktis rašymo kryptį. Jais naudotis galima, bet neprivaloma.
Remiantis praėjusiais metais brandos egzaminą laikiusių abiturientų darbų statistine ir dalykine analize visiems Lietuvos mokyklų abiturientams, šiais metais laikysiantiems lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, nustatyti vienodi rašinio apimties reikalavimai: valstybinio egzamino 500 žodžių, mokyklinio – 400.
Per valstybinį ir mokyklinį brandos egzaminą mokiniams leidžiama naudotis norminamaisiais lietuvių kalbos žodynais ir dvikalbiais žodynais.
Leidžiama laikyti net 7 egzaminus
Kad išlaikytų valstybinį brandos egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų. Mokyklinio brandos egzamino įvertinimas – balas – parašomas pagal taškų ir balų atitikties lentelę, kurią įsakymu tvirtins Nacionalinio egzaminų centro direktorius po 9 darbo dienų, skirtų kandidatų rašinių vertinimui.
Kad išlaikytų valstybinį brandos egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų.
Mokyklų tautinės mažumos kalba abiturientams pereinamuoju laikotarpiu, t.y. iki 2019 m., taikomas skirtingas raštingumo ir raiškos vertinimas valstybiniame ir mokykliniame brandos egzamine.
Norint gauti brandos atestatą, abiturientams reikės išlaikyti privalomą lietuvių kalbos ir literatūros – valstybinį arba mokyklinį – egzaminą bei dar vieną pasirenkamą.
Šių metų sesijoje leidžiama laikyti net septynis, o ne maksimaliai šešis, kaip buvo anksčiau, brandos egzaminus.
Šiemet šalies mokyklas baigia daugiau nei 36,8 tūkst. abiturientų. Prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 38,5 tūkst. kandidatų.
Valstybinį istorijos brandos egzaminą šiemet laikys 15 268 kandidatai (2013 m. – 16 213), valstybinį matematikos – 16 538 kandidatai (2013 m. – 15 973).
Pagrindinė brandos egzaminų sesija baigsis birželio 18 dieną valstybiniu geografijos egzaminu.
Pakartotinė egzaminų sesija prasidės birželio 20-ąją ir baigsis liepos 7 dieną.