Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pranešė gavusi paklausimą dėl galimos vyrų diskriminacijos, kuri galimai yra įtvirtinta Valstybinių pensijų įstatyme, nustatančiame, kad teisę gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją turi motinos, pagimdžiusios (įvaikinusios) 5 ir daugiau vaikų, išauginusios juos iki 8 metų ir gerai išauklėjusios.
Pareiškėjas nurodo savo praktikoje susidūręs su atveju, kai penkių vaikų motina yra mirusi, o vaikus turėjo vienas išauginti tėvas, tačiau teisės į valstybinę pensiją jis neįgijo.
Pasak pranešimo, pareiškėjas įžvelgia aiškų tėvo-vyro vaidmens ir jo pareigų šeimoje nuvertinimą, kadangi vyrai-tėvai, dalydamiesi šeimoje vienodomis teisėmis ir pareigomis su moterimis, privalo kartu auginti, išlaikyti bei auklėti vaikus, todėl ir pagarba bei dėmesys jiems esą turi būti skiriamas vienodas.
Pareiškėjas nurodo savo praktikoje susidūręs su atveju, kai penkių vaikų motina yra mirusi, o vaikus turėjo vienas išauginti tėvas, tačiau teisės į valstybinę pensiją jis neįgijo.
E.Žiobienė prašo pateikti argumentus
Tiriant skundą, valstybės bei mokslo institucijų prašoma pateikti galimus paaiškinimus, argumentus, kodėl tik motinos turi teisę į antrojo laipsnio valstybinę pensiją su sąlyga, jeigu jos yra pagimdžiusios (įvaikinusios) 5 ir daugiau vaikų, išauginusios juos iki 8 metų ir gerai išauklėjusios.
Taip pat prašoma pateikti nuomonę, kaip turėtų būti reglamentuojamas šis klausimas, kokiems tėvams (tik motinai ar ir tėvui) turėtų būti suteikta teisė gauti valstybinę pensiją ir kokia yra šios pensijos paskirtis.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierės, einančios Lygių galimybių kontrolieriaus pareigas, E.Žiobienės nuomone, ši įstatymo norma galimai diskriminuoja tėčius, užauginusius ir gerai išauklėjusius 5 ir daugiau vaikų.
Lygių galimybių įstatymas nustato pareigą įgyvendinti lygias galimybes ir valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, priimant ir rengiant teisės aktus, rengiant programas ir kt.
Ministerija linkusi įstatymą pataisyti
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pirmadienį pareiškė, kad teiks įstatymo pataisas, jei Lygių galimybių kontrolierė įžvelgs diskriminaciją.
„Ministerija įdėmiai seka pradėtą tyrimą ir paaiškėjus jo rezultatams spręs dėl tolimesnių žingsnių. Jei kontrolierė įžvelgs diskriminaciją – būtinai reaguosime ir teiksime būtinas įstatymo pataisas“, – pažymėjo viceministras Laisvūnas Bartkevičius.