Tyrimo duomenimis, didžiausia dezinformacijos banga užfiksuota gegužės 12 dieną, kai Lietuvoje buvo atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos techninis patikrinimas, kurio metu visoje šalyje buvo įjungtos sirenos. „Su Kremliumi siejamoje žiniasklaidoje šių pratybų proga darsyk pakartoti keletas nuolat girdimų dezinformacijos naratyvų. Pirmiausia, pratybos buvo traktuotos kaip Lietuvos valdžios siekis sukelti nerimą visuomenėje, priminti apie tariamą Astravo AE nesaugumą ir taip neva pagrįsti savo politikos nesėkmes – negebėjimo sustabdyti Astravo AE statybų, negebėjimo laikytis savo pačios priimto įstatymo nepirkti elektros energijos iš Baltarusijos bei elektros kainų išaugimo“, – sako A. Kazlauskas.
Taip pat analizuotuose straipsniuose kartota, jog neva daugelis branduolinę saugą užtikrinančių organizacijų bei energetikos ekspertų pripažino Astravo AE esant saugią, o eskaluodama nesaugumo mitą, vietoje produktyvaus dialogo, Lietuva demonstratyviai diskredituoja Baltarusijos įvaizdį tarptautinėje arenoje.
Pasak DebunkEU.org vyr. analitiko, kitas svarbus dezinformacijos apie Lietuvos poziciją Astravo AE klausimu pakilimas sutapo su Gitano Nausėdos pranešimu „Facebook“ apie pasisakymą Europos Vadovų Taryboje. Įraše šalies vadovas teigė, jog Baltarusijos įvykdytas priverstinis komercinio lėktuvo nutupdymas darsyk parodo, kad ir Astravo AE sauga kelia didžiulį rūpestį, o Europos Komisija turėtų greičiau parengti raportą apie priemones užkirsti kelią nesaugiose elektrinėse pagamintai elektrai patekti į Bendrijos vidaus rinką. „Prokremliška medija tai interpretavo kaip eilinį Lietuvos bandymą kištis į Baltarusijos vidaus politiką ir diskredituoti neva daugelio tarptautinių ekspertų saugia pripažintą jėgainę“, – teigia A.Kazlauskas.
Svarbu paminėti, jog naratyvas teigiantis, jog TATENA palaiko Baltarusiją ir patvirtina, jog elektrinė yra saugi ir tinkama eksploatavimui, gegužės mėnesį tapo plačiausiai ir dažniausiai skambėjusia žinute. Antroji pagal populiarumą – jog Lietuva kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus, keldama Astravo AE nesaugumo klausimą tarptautiniu lygmeniu ir tokiu būdu gadina Baltarusijos įvaizdį užsienyje. Kiti populiarūs naratyvai gegužę eskalavo nesutarimus tarp Baltijos šalių dėl Astravo AE bei neva ekonomiškai nepagrįstą Lietuvos priešinimąsi pigiai elektrai.
Tiriamuoju laikotarpiu taip pat pastebėti bandymai eskaluoti jau keletą tradicinėmis tapusių temų: naujos elektros importo metodikos tarp trijų Baltijos šalių peripetijos bei atsijungimo nuo BRELL tinklo darbotvarkė. „Pirmąja tema, su Kremliumi siejami šaltiniai bandė sudaryti įspūdį, jog visos trys Baltijos šalys jau buvo susitarusios dėl naujos metodikos, tačiau į valdžią žiemą atėjus opozicijai Lietuva staiga ėmė vykdyti destrukciją, kelti naujus, nepagrįstus reikalavimus bei dėl visko kaltinti savo kaimynes“, – vardija A. Kazlauskas.
Tuo metu antroji buvo susieta su dabartinėmis ekonominėmis aktualijomis, jog neva skurstančių Baltijos šalių žlugusioms ekonomikoms šiuo metu vyksta itin svarbus lūžio momentas – jau šiandien elektros kainos Baltijos šalyse yra pakilusios 30 proc. būtent dėl neracionalaus valdžios siekio įgyvendinti energetinę nepriklausomybę atsijungiant nuo BRELL tinklo, kuris tariamai užtikrina pigų ir patikimą elektros tiekimą iš Rytų.
Gegužės mėnesį pastebėti 169 klaidinantys ir melagingi straipsniai, nukreipti prieš Lietuvos poziciją Astravo AE atžvilgiu (25,68 proc. iš visų 658 analizuotų straipsnių šia tema). Dezinformacijos srautas sumažėjo, lyginant su balandžio duomenimis (kenksmingas turinys sudarė 40,09 proc., t. y. 176 straipsniai iš 439).
Sputniknews.ru, sputniknews.lt ir baltnews.lt paskelbė didžiausią žalingų straipsnių skaičių, tuo metu didžiausią auditoriją pasiekė portalai ria.ru, sutniknews.ru ir rg.ru.
Apie DebunkEU.org
DebunkEU.org yra nepriklausomas tyrimų centras ir nevyriausybinė organizacija, analizuojanti dezinformaciją bei vykdanti medijų raštingumo kampanijas. DebunkEU.org vykdo žalingo ir klaidinančio turinio tyrimus Baltijos šalyse ir Lenkijoje, taip pat bendradarbiauja su organizacijomis Šiaurės Makedonijoje ir Jungtinėse Valstijose.