Už tai, kad besiskiepijantys senjorai gautų išmokas, balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 7.
Kaip balsavo kiekvienas tautos atstovas, galite patikrinti čia.
Prieš tai balsavimas šiuo klausimu žlugo, nes opozicija jame nedalyvavo ir balsavimui registravosi tik 67 Seimo nariai.
Kad įstatymas būtų priimtas, reikia, kad balsavime dalyvautų bent pusė visų parlamentarų, tai yra 71.
V.Čmilytė-Nielsen: opozicija kiša pagalius į ratus
Vertindama pirmojo balsavimo rezultatus, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, jog opozicija ėmėsi demaršo.
„Išėmus korteles, kas yra opozicijos vienas iš veikimo būdų, gali pritrūkti balsų iki 71. Tikrai nieko ypatingo čia nevyksta, tai įprastas Seimo darbo dalykas, tam tikras ir opozicijos demaršas, bet tai vienas iš naudojamų dalykų“, – antradienį Seime žurnalistams komentavo Seimo pirmininkė, kurios pasisakymą cituoja BNS.
„Tai yra politika, kartais noras kišti pagalius tampa tiek patrauklus ir stipresnis už racionalius argumentus“, – pridūrė ji.
Siūlymas mokėti išmokas senjorams ir taip skatinti skiepytis nuo COVID-19 atėjo iš Vyriausybės.
Pagal jį, vienkartines 100 eurų išmokas gaus 75-erių metų ir vyresni gyventojai, kurie iki šių metų rugsėjo nebuvo pasiskiepiję nė viena vakcinos doze ir iki lapkričio 31 dienos pilnai pasiskiepytų.
Taip pat – tie, kurie persirgo COVID-19, bet iki kovo 31 dienos pasiskiepytų bent viena vakcinos doze.
Išmokas gaus ir tie, kurie yra pilnai pasiskiepiję ir iki kovo 31-osios pasiskiepytų sustiprinančiąja, tai yra trečia arba antra doze, priklausomai nuo pasirinktos vakcinos.
I.Kačinskaitė-Urbonienė: pinigai skaldys visuomenę
Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, finansinė priemonė senjorams reikalinga, kad jie eitų skiepytis ir nemirtų.
„Aš tikrai būčiau buvus daug laimingesnė, jeigu tokio siūlymo Vyriausybei iš viso nereikėtų teikti. Tačiau gaila, kad kažkas nusprendė lazdą atlankstyti ir tas atlankstymas dabar turi tokias pasekmes, kad vyriausio amžiaus žmonės ne po vieną kiekvieną dieną palieka šį pasaulį dėl COVID-19“, – per Seimo posėdį kalbėjo ministrė pirmininkė.
Aš tikrai būčiau buvus daug laimingesnė, jeigu tokio siūlymo Vyriausybei iš viso nereikėtų teikti.
Opozicinės „darbiečių“ frakcijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė teigė, jog „premija“ už vakcinaciją yra kraštutinė priemonė, kuri, anot jos, tik pakenks.
„Manau, kad 100 eurų kompensacija tam tikrai siaurai visuomenės grupei yra kraštutinė, perteklinė ir socialiai neteisinga priemonė, kuri skatins dar didesnį visuomenės susiskaldymą, ir spėčiau, sulėtins vakcinavimosi tempus labiau, negu buvo iki šiol“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo politikė.
Pasak jos, Vyriausybė neišnaudojo kitų priemonių, kurios galėtų paskatinti vakcinaciją – esą informacija apie vakcinų poveikį turėtų būti geriau prieinama, o į procesą derėtų labiau įsitraukti medikams, socialiniams, seniūnijų darbuotojams.
„Mano manymu, mes neišnaudojame dar visų priemonių, kad pakankamai paskatintumėm visus abejojančius pasiskiepyti. Ir aš nekalbu tik apie senjorus. Aš kalbu apie visą visuomenę“, – teigė I.Kačinskaitė-Urbonienė.
A.Sysas: „Pinigai ne visada sprendžia“
Siūlymą mokėti vyresniems gyventojams pinigus už tai, kad šie pasiskiepytų, kritikavo ir socialdemokratų frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas.
Pasak jo, valdantieji švaisto lėšas.
Nenustebsiu, jei prezidentas pasakys, kad taškotės pinigais, ponai dešinieji.
„Nenustebsiu, jei prezidentas pasakys, kad taškotės pinigais, ponai dešinieji. Ar jau tiek daug turite, kad galite taip laisvai – į kairę ir į dešinę?
Kritikavote gi „valstiečius“, kai jie 200 eurų pensininkams prieš rinkimus paskyrė. Ar rezultatas buvo teigiamas „valstiečių-žaliųjų“ naudai? Turbūt nelabai. <...> Pinigai ne visada sprendžia“, – tikino A.Sysas.
Jo manymu, vienkartinėms išmokoms suplanuotus 27 mln. eurų vertėtų skirti medikams.
„27 mln. eurų ant žemės nesimėto. Juos tikrai galima panaudoti žymiai racionaliau“, – aiškino A.Sysas.
Jo įsitikinimu, visuomenė imsis sabotažo, kai prasidės masinė vakcinacija trečiąja doze – esą visi reikalaus išmokų.
K.Masiulis: priemonė gali gelbėti gyvybes
Konservatorius Kęstutis Masiulis pripažino, jog siūlymas mokėti senjorams už skiepus yra brangus, desperatiškas ir iš nevilties, bet, anot jo, gali gelbėti žmonių gyvybes.
K.Masiulio įsitikinimu, atsakomybę už tai, kad žmonės nesiskiepija, turėtų prisiimti ir politikai.
„Esu šventai įsitikinęs, kad jeigu čia, šioje salėje, nebūtų tiek daug priešpriešos ir pagalių kaišiojimo šiuo klausimu krizės akivaizdoje, trukdoma Vyriausybei dirbti jos darbą, jeigu vieningai vakcinavimą palaikytų visos politinės struktūros, pradedant prezidentu, baigiant partijomis, nesityčiotų iš šito proceso, mes būtumėm daug geresnėje situacijoje ir nereikėtų tokių sprendimų priiminėti“, – dėstė parlamentaras.
Pinigus pasiskiepijusiems senjorams planuojama išmokėti gruodžio ir balandžio mėnesiais kartu su pensija, atskiro prašymo senjorams teikti nereikės.
Jei vienkartinę išmoką gaus apie 272 tūkst. asmenų (tiek šalyje yra 75 metų ir vyresnių gyventojų), valstybei tai kainuos apie 27 mln. eurų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, apie 80 tūkst. 75-erių metų ir vyresnių žmonių nėra nei pasiskiepiję, nei persirgę koronavirusu.
Tokio amžiaus asmenys turi dvigubai didesnę riziką mirti nuo COVID-19.