Praeitą savaitę pranešta apie tai, kad Nemenčinėje esančioje siuvimo įmonėje „Vilnika“ išplito COVID-19 – aiškėja vis nauji užsikrėtimo tarp darbuotojų ir su jais kontaktų turėjusių žmonių atvejai. Taip pat sunerimta dėl šiame mieste esančių slaugos namų „Senevita“ ir kitų socialinių paslaugų įstaigų.
Nusprendė tirti visus suaugusiuosius
Buvo priimtas sprendimas ištirti visus suaugusius Nemenčinės gyventojus.
„Atsižvelgiant į nepalankią epideminę situaciją dėl pasklidusios koronaviruso infekcijos Nemenčinės mieste, nuo šiandien, balandžio 18 d., pradedami tirti visi suaugę Nemenčinės miesto gyventojai. Pagal Vyriausybės nutarimą, bus imami mėginiai bei ištirti visi suaugę Nemenčinės gyventojai, atliekant greitąjį serologinį testą bei PGR molekulinį tyrimą.
Tyrimai bus atliekami mobiliame punkte, adresu Nemenčinės g. 149, Pučkalaukis (UAB „Vilnika“ teritorija)“, – šeštadienį savo interneto svetainėje paskelbė Vilniaus rajono savivaldybė.
Apie tai, kad reikėtų ištirti visus gyventojus, dar praeitos savaitės viduryje, kai nuspręsta Nemenčinę laikinai uždaryti, kalbėjo vidaus reikalų ministrė, LLRA-KŠS atstovė Rita Tamašunienė.
Tačiau šios politinės jėgos, kurios atstovai turi daugumą ir Vilniaus rajono savivaldybės taryboje (su mere Marija Rekst priešakyje), lyderis, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, kaip atrodo, yra kitos nuomonės.
L24.lt: per prievartą netirs
Šeštadienį partijai artimas portalas L24.lt paskelbė, kad V.Tomaševskis kalbėjosi su premjeru S.Skverneliu ir sutarė, kad priverstinio tyrimo Nemenčinėje nebus.
„Praeitą savaitę siuvykloje „Vilnika“, valdomoje vokiško kapitalo bendrovės, buvo nustatyti pirmieji koronaviruso atvejai. Per kelias dienas užsikrėtusiųjų padaugėjo iki 14 asmenų. Trečiadienį Vyriausybė nusprendė uždaryti Nemenčinę. O tai lėmė daug nepatogumų ir rūpesčių miesto ir jo apylinkių gyventojams. Iš vienos pusės, žmonės supranta tokių veiksmų reikalingumą, bet, iš kitos pusės, nesutinka su kai kuriais žiniasklaidos anonsuotais sprendimais“, – rašė portalas šeštadienio pavakarę, 17.30 val.
Anot portalo, esą didžiausią nerimą sukėlė informacija apie galimus priverstinius visų Nemenčinės gyventojų tyrimus dėl koronaviruso – tai vertinama kaip perteklinė priemonė, nes didelė dalis gyventojų jau mėnesį sąžiningai laikosi karantino reikalavimų ir net neina iš namų.
Tokios nuomonės, pasak L24.pl., laikosi ir Vilniaus rajono savivaldybė – ištirti reikia kuo daugiau gyventojų, bet be prievartos.
„Dideli sergamumo rodikliai, žinoma, neramina, bet tai nereiškia, kad Nemenčinėje ir jos apylinkėse galima daryti kokius nors priverstinius Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, kuriam vadovauja Rolanda Lingienė (R.Lingienė vadovauja ne visam centrui, o tik jo Vilniaus departamentui, – red. past.), eksperimentus“, – rašoma tekste.
Taip pat čia minimas ir V.Tomaševskis: portalo teigimu, jis šeštadienį kalbėjosi su S.Skverneliu šia tema ir esą išgirdo patikinimą, kad prievartos nebus. „Premjeras mūsų pokalbio metu užtikrino, kad tyrimai nebus priverstiniai, tačiau svarbu yra tai, kad šita galimybe dėl savo sveikatos pasinaudotų kuo daugiau gyventojų, ką labai skatiname“, – europarlamentarą cituoja L24.pl.
15min pasikalbėti su V.Tomaševskiu nepavyko – politikas telefonu neatsiliepė.
Tyrimus dar plės
Savo ruožtu R.Lingienė labai nustebo išgirdusi klausimą dėl galimai pasikeitusios tvarkos Nemenčinėje ar miestelio gyventojų baimių tirtis.
„Tai yra valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimas, jo sprendimai privalo būti vykdomi, nebent būtų kokios nors svarios priemonės. Šis sprendimas visiškai paremtas epidemiologinėmis prielaidomis ir situacija Nemenčinėje.
Aš pirmą kartą girdžiu, kad ten kažkas nenorėtų tirtis – žmonės labai nori, registruojasi. Ir kiek buvo suplanuota teoriškai pagal galimybes tyrimų, tiek ir paimta. Žmonės tikrai sąmoningi ir tikrai registruojasi, aš galvojau, kad nebus taip optimistiškai, kaip aš norėjau“, – sakė NVSC Vilniaus departamento vadovė.
Aš pirmą kartą girdžiu, kad ten kažkas nenorėtų tirtis – žmonės labai nori, registruojasi, – sakė R.Lingienė.
Ji teigė tiek pati, tiek kiti jos kolegos sulaukę Nemenčinėje esančių įmonių vadovai, kurie nori, kad tiriami būtų ir tie jų darbuotojai, kurie atvyksta į darbą iš kitur – Vilniaus, kaimiškų teritorijų.
„Mes pirmadienį apie tai diskutavome Sveikatos apsaugos ministerijoje ir tam buvo pritarta. Tad tyrimus, aš manau, kaip tik išplėsime. Jeigu būtų atvykę iš kitų teritorijų ir užsikrėtę, tai vien iš to, ką dabar darome, naudos nebūtų tiek daug. Vienu metu nepadarysi, bet kol kas viskas vyksta gražiai – bendraujame su rajono savivaldybe, policija. Esant menkiausiai problemai, visi komunikuojame, nemačiau, kad čia būtų kažkokių sunkumų. Man atrodo, tikrai gerai, kad toks sprendimas priimtas, gyventojai turi suprasti“, – kalbėjo R.Lingienė.
Savaitgalį buvo suplanuota atlikti apie 600 tyrimų – 200 šeštadienį ir dar 400 sekmadienį, beveik tiek ir buvo atlikta. „Žmonės aktyvūs, tikrai registruojasi, tikrai neblogai“, – tikino R.Lingienė.
Paklausta, kokia naujausia situacija Nemenčinėje, R.Lingienė paminėjo, kad iš minėtų paimtų apie 600 ėminių ištirta arti 400 ir išaiškinti dar penki užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai.
„Visi susiję su UAB „Vilnika“, bet tie žmonės nebuvo sąraše tų, kuriuos reikėjo tirti. Keturi turėjo sąlytį su sergančiaisiais, vienas dirbo teritorijoje, ne pačioje „Vilnikoje“, o, matyt, didelė teritorija yra. Atvejai kol kas lokalizuojasi ties „Vilnika“, žiūrėsime, kiek tas židinys išplitęs. Labai džiaugtis tais rezultatais dar nereikia, reikia palaukti jų daugiau“, – sakė R.Lingienė.
Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska BNS sakė, kad iki pirmadienio vakaro paimtų mėginių skaičius „sieks turbūt pusantro tūkstančio“. Miestelyje gyvena per 4 tūkst. žmonių.
Šeštadienį ryte pranešta apie rekordinį naujų COVID-19 atvejų šuolį – per parą jų buvo užfiksuota net 90, iš jų 52 teigiami atsakymai buvo iš Nemenčinės „Vilnikos“ darbuotojų.