Generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, prašydama leidimo patraukti Seimo narį konservatorių Kristijoną Bartoševičių baudžiamojon atsakomybėn.
Ji informavo apie 2022 metų lapkričio 15 dieną pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 4 dalyje, 153 straipsnio 1 dalyje ir 150 straipsnio 3 dalyje.
150 straipsnio 4 dalyje kalbama apie mažamečio asmens seksualinį prievartavimą.
153 straipsnio pirmoje dalyje – apie jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimą.
K.Bartoševičius įtarimus neigia.
Viena sunkiausių dienų Seime
Pasak V.Čmilytės-Nielsen, šiandien – viena sunkiausių dienų Seime.
„Bet koks įtarimas, pareikštas Seimo nariui, yra labai rimtas smūgis tiek visam Seimui, tiek politinei sistemai. Tokie įtarimai, kokius šiandien įvardijo Generalinė prokuratūra, sukrečia.
Labai sunku girdėti tokius dalykus, taip būna kaskart, nesvarbu, kam tokie įtarimai būna pareikšti.
Aš tikiu, kad teisėsauga atliks savo darbą profesionaliai. Kadangi Seimo nario mandato atsisakoma savanoriškai, apkaltos procedūrai nebebus pagrindo, teisėsaugai nebus kliūčių apklausti asmens ir atlikti būtinus procesinius veiksmus“, – feisbuke parašė V.Čmilytė-Nielsen.
Akmuo konservatoriams
Opozicijos atstovė Agnė Širinskienė, komentuodama istoriją socialiniame tinkle „Facebook“, klausė, ką gi čia norėjo nuo visuomenės nuslėpti K.Bartoševičius, dėl „asmeninių priežasčių“ pabandęs kuo skubiau atsakyti mandato, taip išgelbstint konservatorius nuo gėdos?“
„Leiskite paklausti, ne galimas korupcijos atvejis? Ar vis tik dar baisiau – galima pedofilija? Net neabejoju, kad dabar konservatoriai padarys viską, kad tik Prokuratūros informacija nepasiektų Seimo bei visuomenės“, – rašė ji.
It žaibas iš giedro dangaus
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Navickas sakė, kad įtarimai K.Bartoševičiui – tarsi žaibas iš giedro dangaus.
Pirmoji mintis K.Bartoševičiui pranešus apie priimtą sprendimą pasitraukti iš Seimo buvo – „šmikis, niekam nesakęs, sudalyvavo kokiame nors konkurse ir dabar dirbs jo širdžiai mielesnį darbą.“
„Kristijonas vis padejuodavo, kad negali atrasti savo aiškios vietos ir vaidmens Seime, vis dar jaučiasi kaip mokinukas. Kita vertus, jis kelis kartus intensyviau nei aš įniko į Ateities komiteto darbą ir, tiesą sakant, jo energija labiausiai įkvėpė patikėti, kad iš viso kalbų lietaus kažkas bus.
Kristijonas viešame komentare pareiškė, kad neturi profesinių planų ir traukiasi dėl asmeninių priežasčių. Pagalvojau, kad, pasibaigus rudens sesijai, veikiausiai jis įniko į egzistencinius svarstymus. Tuo labiau kad rudenį jis sakė nesąs pasiruošęs toliau dalyvauti tinklalaidėje Gedimino pr. 53. Sakė, kad dažnai jaučia, jog neturi, ką pasakyti, ir nėra tikras, ar pastangos duoda vaisių.
Jau po valandos išvydau, kad Generalinė prokuratūra nori patraukti Kristijoną baudžiamojon atsakomybėn. Ok. Kuo kaltina? Tada – dar vienas žaibas iš giedro dangaus. Kristijonas ir prievarta man nedera viename sakinyje. Tiesą sakant, man Kristijonas iki šiol atrodo per geras ir kiek per naivus atšiauriai politikai. Tačiau faina, kad tokie žmonės bando, stengiasi...“, – feisbuke rašė A.Navickas.
Jis tęsė, kad būtų kvaila sakyti, jog tai provokacija. Politikas aiškino neturintis pagrindo nepasitikėti Generaline prokuratūra, teismais.
Kartu akcentavo labai norintis, kad išsiaiškintume tiesą ir tai, kas atsakingas. Net jei bus skaudu, nepatogu ir nemalonu.
„Perskaičiau, kad pats Kristijonas neigia ir nesupranta, kas vyksta. Jis net teigia, kad jo pasitraukimas iš Seimo su jokia byla nesusijęs. Pastarasis faktas apskritai glumina. Labai sunku patikėti tokiu sutapimu... Bet lengva spėlioti, kai nieko tikro nežinai.
Todėl apibendrinu: tai šokiruoja ir labai netikėta. Labai gerai, kad parlamentaro neliečiamybė netrukdys iki galo visko išsiaiškinti. Pasitikiu Generaline prokuratūra ir tikiu, kad prokurorai, teisėjai sąžiningai ir profesionaliai atliks darbą.
Taip pat, kol Kristijonas nėra pripažintas kaltu, negaliu ir nenoriu jo smerkti, kritikuoti, atsiriboti. Man buvo įdomu ir prasminga dvejus metus su juo būti vienoje frakcijoje. Jo reakcijos neretai būdavo labai svarbios, norint suvokti, ar ne per daug į ginčus dėl smulkmenų įsivėlėme.
Kai rašau šias eilutes, Generalinė prokuratūra patvirtino, kad Kristijonui pateikti labai rimti įtarimai. Tokie Seimo nariui pateikiami pirmą kartą. Kristijonas ir toliau kartoja, kad nesupranta, dėl ko kaltinamas, ir neigia visus kaltinimus.
Ką gi, gyvename demokratinėje valstybėje ir kiekvienas turime atsakyti, jei iš tiesų nusižengėme įstatymams. Politikų nusižengimai sulaukia didesnio dėmesio ir tai natūralu. Svarbu, kad politiko statusas netrukdytų siekti tiesos. Neduok Dieve, jei įtarimai pasitvirtins, tada reikėtų gailėtis ne Kristijono, bet aukos...“, – dėstė A.Navickas.
Seksualinio smurto šmėkla Seime
Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius irgi pasisakė feisbuke.
Jis rašė, kad žinios apie kolegai Seimo nariui pareikštus įtarimus dėl mažamečio prievartavimo atima žadą.
Politikas akcentavo, kad į seksualinio smurto atvejus turi būti reaguojama maksimaliai rimtai ir greitai, pasiteisinimų būti čia negali.
„Mes per ilgai buvome linkę pateisinti seksualinį smurtą prieš moteris, prieš neįgaliuosius, vaikų namuose, šeimose, dvasininkų luome. Dabar šita šmėkla atsliūkino į Seimą, kuris turėtų ne šešėliuose slapstytis, o nešti šviesą.
Teisėsauga savo darbą atliks. O šitas supurtymas tegul mums visiems primena, kad, siekiant užkirsti kelią seksualiniam smurtui, reikia ne juokelių, o principinės laikysenos, nulinės tolerancijos ir maksimalios pagalbos nukentėjusiems“, – pažymėjo T.V.Raskevičius.