Šis teismas antradienį paskelbė atliksiantis įrodymų tyrimą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnų tirtoje byloje, kur rajono savivaldybės meras ir Kultūros centro vadovė kaltinti paėmę kyšius iš kelių bendrovių už išskirtines prekybos sąlygas 2017, 2018 ir 2019 metais prie Kupiškio marių vykusių festivalių „Stichijos“ metu.
Prokuratūra teigė, kad pareikalautų ir susitartų priimti kyšių suma siekė 20 tūkst. eurų. Tačiau Panevėžio apygardos teismas abu kaltinamuosius išteisino.
Prokuratūra su skundu kreipėsi į Apeliacinį teismą.
Klausimai apie skaičius, „otkatus“
Šio teismo teisėja Jūratė Jakubonienė trečiadienį paskelbė, kad byloje bus atliekamas įrodymų tyrimas.
„Teismas pasiaiškins kai kurias aplinkybes, kurios nebuvo akcentuotos“, – sakė teisėja.
Ji pranešė, kad per kratą ikiteisminiame tyrime iš D.Bardausko buvo paimtas darbo kalendorius, kuriame įrašyti vyriški ir moteriški vardai su skaičiais, taip pat įrašai „savivaldybei 7“, „man – 7“. Teisėja išteisinto politiko teiravosi, ką reiškia šie įrašai, ką jis turėjo omenyje juos rašydamas.
„Dabar aš neatgaminsiu, nežinau, ką turėjau galvoje“, – atsakė Kupiškio meras, pridūręs, kad nuo įvykių praėjo daug laiko.
Teisėja J.Jakubonienė paskelbė ir daugiau įvairių įrašų, vykdant kriminalinę žvalgybą užfiksuotų pokalbių įrašų stenogramų. Viename jų dabar jau miręs Rokiškio verslininkas, maitinimo įmonės „Roklava“ komercijos direktorius Virginijus Lesmanavičius pasakoja apie neteisėtą atlygį – „otkatus“ – ir kad jau „nebepaneša“ reikalavimų.
Nebuvo jokių „otkatų“, niekas neprašė.
„Nebuvo jokių „otkatų“, niekas neprašė“, – teismą tikino meras. Jis sakė negalįs komentuoti mirusio verslininko žodžių.
V.Lesmanavičius 2019 metų liepą buvo sulaikytas pareigūnų, tuomet buvo sulaikyti ir D.Bardauskas bei su su juo teista ir išteisinta Kupiškio rajono Kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė.
Jos teismas antradienį taip pat teiravosi, kodėl prekybininkų maistu buvo reikalaujama didesnės sumos, nei minima rašte. J.Janušonienė tokį reikalavimą neigė.
Prašė palikti telefonus
Byloje užfiksuota, kas meras prašė palikti telefonus automobilyje einant aptarti sąlygų su „Roklava“ atstovu.
„Jeigu viskas teisėta ir teisinga, kodėl bijote telefonu kalbėti?“ – klausė teisėja.
J.Janušonienė tikino, kad gyvai kalbėti daug paprasčiau, be to, pokalbis buvo ilgas, daug ką reikėjo aptarti, telefonu tai būtų buvę sudėtinga.
Jeigu viskas teisėta ir teisinga, kodėl bijote telefonu kalbėti?
Viename iš teisėsaugos užfiksuotų pokalbių taip pat užsimenama apie galimą teisinę atsakomybę, minimi anksčiau veikęs Lukiškių kalėjimas, Panevėžio ir Pravieniškių pataisos namai.
„Parama teisėta, kodėl vyksta tokie teisinę atsakomybę, kodėl kalba tokia?“ – klausė teisėja.
J.Janušonienė šiuos žodžius aiškino mero pomėgiu pajuokauti.
Bylos nagrinėjimą teismas tęs vasario 13 dieną, tądien kaip liudytojos bus apklaustos Kupiškio rajono savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Gėnė Knizikevičienė, vyresnioji finansininkė Ramutė Žukauskienė ir finansininkė Vanda Kručienė. Jos anksčiau byloje apklaustos nebuvo.
Prokuratūra siekia nuteisimo
Pernai rugpjūtį paskelbtą Panevėžio apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį abiem kaltinamiesiems aukštesnės instancijos teismui apskundė prokuratūra.
Apeliaciniu skundu prašoma panaikinti pirmos instancijos teismo nuosprendį ir merą pripažinti kaltu bei skirti jam 65 tūkst. eurų baudą, atimti iš D.Bardausko teisę šešerius metus dirbti vadovaujantį darbą valstybiniame, privačiame ir viešajame sektoriuje.
J.Janušonienei prašoma skirti 42,5 tūkst. eurų baudą ir trejiems metams atimti teisę dirbti vadovaujantį darbą valstybiniame, privačiame ir viešajame sektoriuje.
Meras ir direktorė buvo sulaukę kaltinimų dėl reikalavimo duoti kyšį ir jo priėmimo, prekybos poveikiu, dokumentų klastojimo ir kurstymo suklastoti dokumentą.
Abu kaltinamuosius išteisinęs Panevėžio apygardos teismas kaip pagrindinį išteisinimo motyvą nurodė, kad nė vienas kaltinamasis negavo asmeninės materialinės ar nematerialinės naudos. Pasak teismo, tie pinigai, kuriuos gavo iš prekybininkų, negali būti traktuojami kaip kyšis, nes buvo panaudoti šventėms organizuoti.
Mokėjo už išskirtines sąlygas
Tačiau prokurorės Dalios Markauskienės skunde teigiama, kai tai buvo ne parama, o neteisėtas veikimas vykdant įgaliojimus.
„Sąvoka parama buvo buitinis terminas, jie suvokė, kad moka, jiems bus leista prekiauti, o sumokėję gaus išskirtines sąlygas“,– rašoma skunde.
Tuo metu meras D.Bardauskas, J.Janušonienė ir jų advokatai nesutinka su prokurorės skundu, jie prašo palikti galioti Panevėžio apygardos teismo nuosprendį.
D.Bardauskas Kupiškio rajono savivaldybei vadovauja antrą kadenciją, meru pirmąkart jis buvo išrinktas 2015 metais. Jis buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys, tačiau teisėsaugai pranešus apie įtarimus, mero narystė partijoje buvo sustabdyta ir vėliau atnaujinta nebuvo.
Pareiškus įtarimus meras taip pat buvo nušalintas nuo pareigų, tačiau vėliau teismas leido į jas sugrįžti.
D.Bardauskas BNS yra sakęs, kad siekia trečios mero kadencijos.