2023 09 11 /12:09

Dėl Minsko sprendimų VRM siūlo ilginti užsieniečių paso galiojimo trukmę

Reaguodama į Minsko sprendimus neleisti baltarusiams pasikeisti tapatybės dokumentų užsienyje, Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlys Seimui numatyti ilgesnį Lietuvoje išduodamo užsieniečių paso galiojimo terminą.
Simbolinė Jaunųjų konservatorių lygos akcija prie Vidaus reikalų ministerijos
Vidaus reikalų ministerija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Užsieniečių pasas galioja jau ne pirmus metus, tik gal ribotumas yra, kad jis išduodamas vieniems metams. Galbūt tas terminas galėtų būti ilgesnis, Seimas galėtų jį pratęsti. Mes tokį siūlymą jiems teiktume“, – BNS pirmadienį sakė vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

Pasak politiko, dokumento galiojimo terminą siūloma pratęsti iki trejų metų.

Užsieniečio pasas – Migracijos departamento išduodamas kelionės dokumentas, skirtas Lietuvoje teisę turinčiam gyventi užsieniečiui, kuris dėl objektyvių priežasčių negali gauti kelionės dokumento iš savo kilmės valstybės.

„Mes kalbame tik apie asmenis, bėgančius nuo režimo, mes nekalbame apie sunkvežimių vairuotojus, kitus darbininkus. Čia būtent opozicijai suteikiama tokia galimybė – tiems, kurie turi leidimus gyventi humanitariniu pagrindu, taip turbūt formuluočiau“, – sakė A.Abramavičius.

„Tikrai apie 60 tūkst. neplanuojame, kad jie galės kreiptis“, – pridūrė jis.

Prognozuoja išaugsiantį darbo krūvį

Vis dėlto Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė BNS teigė, kad tokia teise galės pasinaudoti ne tik opozicionieriai, bet ir Lietuvoje dirbantys ir gyvenantys užsieniečiai.

„Tų užsieniečio pasų gali prireikti ne tik tiems, kurie atvyko su Užsienio reikalų ministerijos tarpininkavimu ir gavo tuos humanitarinius leidimus gyventi, bet tai gali būti absoliučiai kitais pagrindais dirbti tiesiog atvykę užsieniečiai, kurie žino, kad negali grįžti į Baltarusiją“, – pirmadienį sakė departamento vadovė.

„Įstatyme yra tokia nuostata, nepasakanti, kad tik tiems, kurie gavo leidimą gyventi dėl humanitarinių priežasčių, ne, ten yra pasakyta, kad tiems, kurie dėl objektyvių priežasčių negali gauti paso. Kas yra objektyvios priežastys? Jos yra įvairiausios ir gali būti įvairiai įrodomos“, – pridūrė ji.

Pasak E.Gudzinskaitės, būtent dėl šios priežasties Migracijos departamente prognozuojamas didesnis užsieniečių srautas, taip pat ir didesnis darbo krūvis specialistams.

Ji teigė, kad šiuo metu paskaičiuoti realius srautus yra sudėtinga, nes tai būtų „būrimas iš kavos tirščių“. Vis dėlto tai galėtų liesti iki 20 tūkst. baltarusių.

„Realiai besikreipiančių bus mažiau“, – sakė E.Gudzinskaitė.

Užsienyje gyvenantys baltarusiai naujus pasus iki šiol galėjo gauti šalies diplomatinėse atstovybėse.

Praėjusią savaitę paskelbtame prezidento dekrete nurodoma, kad nuo šiol gauti naują pasą arba pasikeisti turimąjį baltarusiai gali tik „konsulinėse tarnybose prie paskutinės registruotos gyvenamosios vietos“ Baltarusijos teritorijoje.

Iš Baltarusijos – artimos Maskvos sąjungininkės – dešimtys tūkstančių baltarusių pabėgo po to, kai autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka 2020 metais žiauriai numalšino masinius protestus prieš jo valdymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai