„Iš pagrindų rekonstruotas irklavimo bazės pastatas – solidi pradžia. Dabar pradedame modernios aštuonių takų trasos gilinimo darbus. Šalies irkluotojai Kaunui ir Lietuvai pelnė daugybę trofėjų, bet iki šiol galėdavo tik pasvajoti apie kokybiškas sąlygas treniruotėms. Ši sena klaida netrukus bus ištaisyta. Kalbant irkluotojų terminais, beliko paskutiniai stiprūs grybšniai prieš pat finišą, tad juos atliekame pilna jėga ir kiek įmanoma didesniu tempu“, – Kauno miesto savivaldybės pranešime spaudai teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Būsima 2 km ilgio trasa baidarėms, kanojoms ir akademinio irklavimo valtims su modernia starto bei finišo infrastruktūra ir takus žyminčiais plūdurais – bemaž viskas, ko trūksta, kad čia vyktų aukščiausio rango varžybos.
„Bangpūčio“ mokykloje buriavimo, irklavimo, baidarių ir kanojų treniruotes lanko apie 450 auklėtinių.
Papildomą impulsą šiems darbams davė Vyriausybės skirti 2 mln. eurų. Toks finansavimas, anot V.Matijošaičio, leido viską pradėti nedelsiant: „Mieste įgyvendinama visa eilė strategiškai svarbių projektų, o pinigai nėra beribiai, todėl kaskart reikia skaičiuoti ir vertinti, kam teikti pirmenybę. Gerai, kad nacionalinė valdžia pastebi ir vertina Kauno padarytą įdirbį“.
Liepos pradžioje Lampėdžių pakrantėje buvo oficialiai atidaryta ir naujoji irklavimo bazė. Anksčiau itin skurdžiomis sąlygomis treniravęsi sportininkai nuo šiol turi savęs vertas erdves: dvi sporto salės, persirengimo kambariai, erdvūs dušai, administracinės ir kitos būtinos patalpos, o kieme – lauko sporto aikštelė, šiuolaikiški elingai, pontoniniai tilteliai ir kita reikiama infrastruktūra. Šį kompleksą irklavimo sporto specialistai laiko vienu moderniausių visame Šiaurės Europos regione. Artimiausia tokio lygio bazė, išsidėsčiusi miesto ribose, regima tik Šveicarijoje.
Saugesnės sąlygos maudynėms
Iki šiol „Bangpūčio“ irkluotojai turėjo tenkintis vieno kilometro distancija. Tai lėmė ežere natūraliai susiformavusios seklumos ir pusiasalis. Pernai imtasi šias kliūtis šalinti. Per daugiau kaip pusmetį nukastas pusiasalis, perteklinės žvyro ir smėlio sankaupos, rieduliai, dumblas. Išvežta daugiau kaip 155 tūkst. kubinių metrų grunto.
Šiomis dienomis Lampėdžio ežere ruošiamasi paskutiniam etapui: vandenyje jau plūduriuoja įspūdingų gabaritų žemsiurbė, kuria iki kovo mėnesio planuojama išgilinti visą 2 kilometrų ilgio ruožą. Pagal reikalavimus trasos gylis turi siekti ne mažiau kaip 3 metrus.
„Šią savaitę planuojame pilnai paruošti žemsiurbę ir pradėti darbus. Per vieną valandą šis aparatas gali perpumpuoti 1200 kubinių metrų vandens ir grunto mišinio, kuris bus „nusodinamas“ giliausiose karjero vietose“, – sakė bendrovės „Hidrum“ direktoriaus pavaduotojas gamybai Darius Šapkauskas.
Žemsiurbė tuo pačiu lygins ežero dugną. Ne paslaptis, kad Lampėdžių pakrantės – itin staigiai gilėjančios, o dugne apstu duobių, užsilikusių nuo seniau čia veikusio karjero. Būtent tai laikoma viena pagrindinių priežasčių, dėl ko maudynės šiame vandens telkinyje pareikalaudavo nemažai aukų.
Gilinant trasą, nusiurbtas gruntas bus paskleistas arčiau krantų, taip sušvelninant jų nuožulnumą ir panaikinant dugno nelygumus. Tai reiškia, jog kitąmet maudytis Lampėdžio ežere taps saugiau.
Trasos gilinimo darbus planuojama užbaigti kitų metų pavasarį. Tuomet prasidės irklavimo takų, starto-finišo vietų, plūdurų ir pontoninių sistemų bei trasą žyminčių lynų įrengimas.
Išskirtinis vandens telkinys
„Bangpūčio“ irklavimo bazė vertinama ne tik dėl kokybiškos infrastruktūros, bet ir geografinės padėties: čia nėra didelių bangavimų, staigių vėjo krypties pokyčių, gera vandens kokybė. Telkinyje yra visos galimybės, nesudarkant kraštovaizdžio, gilinti, plėsti ir įrengti aukščiausių standartų irklavimo trasą.
2017 metais, nusprendus rekonstruoti senąją irklavimo bazę, jau po metų didžioji statinių dalis nugriauta, o jų vietoje iškilo dviaukštis pastatas su erdviais elingais. Į naują sporto kompleksą atvestas dujinis šildymas, veikia modernios šildymo ir oro vėsinimo sistemos, vandentiekis ir nuotekos prijungtos prie centralizuotų miesto tinklų. Pastatas pilnai pritaikytas asmenims su negalia.
Pirmajame aukšte įsikūrė mokyklos administracija, įrengta pirtis ir dušai bei sportininkų persirengimo kambariai, o antrajame – konferencijų bei treniruočių erdvės. Čia mokyklos auklėtiniai specialių irklavimo treniruoklių pagalba tobulins techniką bei palaikys gerą fizinę formą bet kuriuo metų laiku.
Šiuo metu „Bangpūčio“ mokykloje buriavimo, irklavimo, baidarių ir kanojų treniruotes lanko apie 450 auklėtinių.