Vilniaus rajone įsikūrusi V.Viteikaitė pasakoja, kad jos mama, pamačiusi kaimynę su keturiais dideliais šunimis, sustojo prie kelio ir laukė, kol šie praeis. Tačiau šunys buvo neramūs ir šeimininkės nesuvaldyti puolė mažesnįjį.
„Keturi Rasos šunys puolė ant mano ir mamos šuniuko. Rasa jų nesugebėjo suvaldyti, jie griebė mūsų šuniuką ir pradėjo draskyti – jis vos liko gyvas.
Šuniukui trijose vietose perkąsta nugara, žaizdos giluminės. Kai grįžome iš veterinaro, jis sakė, kad gydymas bus labai ilgas, tačiau apskritai reikia džiaugtis, kad liko gyvas“, – apie incidentą pasakoja V.Viteikaitienė.
Nors po šio įvykio R.Dykinaitė sumokėjo už veterinaro apžiūrą, į 15min redakciją besikreipusi moteris sako, kad tai problemos neišsprendžia.
„Mes siekiame, kad ji įsipareigotų tvarkingai vedžioti savo šunis. Kad jie nekeltų aplinkiniams grėsmės, nes tai nebuvo pirmas kartas, kai užpuolė. Neseniai užpuolė kitą šuniuką, tik tiek, kad spėjo išgriebti ir jis nenukentėjo.
Žmonės bijo, o gyventojų čia yra daug, ypač vasarą. Yra ir kačiukai, ir šuniukai, šeimos su vaikais, pagyvenę žmonės, kurie eina į tuos plotus uogauti, grybauti ir vaistažolių rinkti. Čia nėra vienkiemis, kur nėra žmonių. Ir mums nėra saugu, kai tie šunys laksto palaidi, dabar šuniukas nukentėjo, kitą kartą galbūt nukentės žmogus“, – piktinasi Rastinėnų gyventoja.
Sako, kad tai tik vienetinė išprovokuota situacija
15min susisiekus su policijos pareigūne Rasa Dykinaite, ji pripažino savo kaltę ir apgailestavo dėl situacijos, bet nesutiko, kad tokie atvejai yra pasikartojantys, o juo labiau, kad jos augintiniai kam nors gali kelti grėsmę.
„Šunis aš laikau visą gyvenimą. Ir tai yra pirmas toks atvejis, nes mano šunys yra išmokyti, kai juos puola, žiūrėti į mane. Va tokia išprovokuota situacija, tai yra pamoka“, – sako šunis dresuojanti pareigūnė.
Ji pripažino vedžiojusi keturis augintinius – tris vokiečių aviganius ir ilgaplaukį kolį, kuris ir užpuolė iš prieglaudos paimtą Pupą. Kinologė sako, kad jos vedžiojamas šuo galėjo kaimynės šunį palaikyti vos už tvoros gyvenančia kalyte, todėl prieš ją norėjo pasirodyti.
„Tas jaunas kolis dabar lekia su visom panom pasiaiškinti, ar rujoja, ar nerujoja. Nes visai šalia, už dviejų namų, rujojo mano draugų kalė. Jis tą prisimena ir toje pusėje esantys gyvūnai yra jam galimai rujojanti kalė, net jei ten ir patinas“, – taip augintinio elgesį paaiškino R.Dykinaitė.
„Aš nuvežiau, sakiau, ir penktadienį nuvešim, telefonais susikeitėm. Aiškinau, kaip elgtis, jeigu netikėtai vėl mane sutiktų, paaiškinau, kodėl šunys yra vedžiojami be antsnukių. Nes su antsnukiu, iš tiesų, galima padaryti labai didelę žalą“, – teigė ji.
Patrulė taip pat pažymi, kad pas ją neretai ateina žmonės, sakydami, kad jos šunys kažką padarė, bet tuo metu jie yra namuose ar aptvare. Todėl ji ir jos augintiniai yra kaltinami be reikalo.
Antsnukiai neprivalomi, bet šeimininkas turi užtikrinti saugumą
Gyvūnų laikymo Vilniaus rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietose taisyklės nurodo, kad „pavojingi šunys turi būti vedami su pavadėliu ir su antsnukiu. Šunys ir kiti gyvūnai neturi kelti grėsmės (urgzti, pulti, loti ir pan.), nepakenkti praeiviams, aplinkiniams gyvūnams“.
Pareigūnės vedžioti vokiečių aviganiai ir ilgaplaukis kolis į kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą nepatenka, todėl ir vedžioti antsnukiai čia nėra būtini.
Kita vertus, taisyklėse taip pat nurodoma, kad „esant pašaliniams asmenims, kitiems gyvūnams, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Šunys žmonių susibūrimo vietose (gatvėse, keliuose, autobusų stovėjimo stotelėse, prie parduotuvių, turguje, lifte ir pan.) turi būti su antsnukiais ir pavadėliais.“
Tai reiškia, kad šuns šeimininkas yra atsakingas už jo elgesį ir šalia esančių žmonių saugumą.
Remdamasi minėtu sąrašu ir šunų elgesiu R.Dykinaitė tvirtina, kad jos šunims antsnukiai nereikalingi, o juos uždėjus nebus naudos nei šunims, nei gyventojams.
„Kaip jūs įsivaizduojat, aš uždėsiu [antsnukį], jis man gyvenime neatleis. Ilgaplaukis kolis yra šuo, kuris yra gimęs aristokratu. Aš jo nedresiravau, jis viską mėgdžioja nuo šalia gyvenančių šunų. Nėra antsnukio, pritaikyto ilgaplaukiui, kuris šioje situacijoje ir buvo deguto šaukštas“, – sako ji.
Ji aiškina, kad šuo nuolat bando antsnukį nusiimti, todėl vos pasisukęs gali sužeisti ir ją, ir kitus. Taip pat sako jaučianti apmaudą, kad žmonės patys nesisaugo, o šuns šeimininkas visada lieka kalčiausias.
„Taip, uždėsiu jiems antsnukius, jeigu to reikia. Bėga šuo su antsnukiu, ar nuo to yra saugiau?“ – klausia pareigūnė.