„Nuo mobilizacijos Rusijoje paskelbimo Migracijos departamentas sulaukė trijų Rusijos piliečių prašymų suteikti prieglobstį, tačiau šie prašymai nesusiję su mobilizacija ir buvo pateikti asmenų, turinčių teisę būti Lietuvoje“, – rašoma ministerijos pranešime.
VRM nurodė, jog remiantis vien tuo, kad asmuo nenori vykti į Rusijos pradėtą karą, prieglobsčio Lietuvoje gauti negalima.
„Sprendimas dėl prieglobsčio turėtų būti grindžiamas persekiojimo grėsme, susijusia su atsisakymu atlikti karinę tarnybą, arba baime įvykdyti karo nusikaltimus“, – teigiama pranešime.
Anot jo, grėsmei įrodyti nepakaks tik parodyti gautą šaukimą į karo tarnybą.
Prieglobsčio Lietuvoje suteikimo tvarkos apraše nurodoma, kad asmuo gali gauti prieglobstį, jeigu bus nustatyta, jog jis pagrįstai bijo būti persekiojamas dėl atsisakymo atlikti konflikto metu karo tarnybą, kurią atliekant reikėtų daryti nusikaltimus taikai, žmoniškumui ar karo nusikaltimus.
Priimant sprendimą, tikrinamos visos aplinkybės, kiekvienas atvejis nagrinėjamas individualiai, bendradarbiaujant atsakingoms institucijoms pagal patvirtintas metodines rekomendacijas.
Taip pat teigiama, kad prieglobstis Lietuvoje būtų suteikiamas tik tuo atveju, jeigu asmuo nekelia rimtos grėsmės Lietuvos valstybės saugumui.
Migracijos departamentas kiekvieną prieglobsčio prašymą nagrinėja ir sprendimą priima individualiai.
Ministerijos suteiktais duomenimis, nuo metų pradžios prieglobsčio prašymą Lietuvoje pateikė 125 Rusijos piliečiai. Pernai tokių prašymu buvo – 132.
Rusijos vadovas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę paskelbė dalinę mobilizaciją šalyje. Pasak jo, šaukimas taikomas atsargos kariams, pirmiausia – turintiems patirties. Rusija tikisi mobilizuoti apie 300 tūkst. karių.
Tbilisis pranešė, kad Rusijos prezidentui paskelbus dalinę mobilizaciją karui Ukrainoje, į kaimyninį Sakartvelą kasdien atvykstančių rusų skaičius beveik padvigubėjo. Pranešama apie eiles Rusijos pasienyje su Kazachstanu, Mongolija.