15min penktadienį Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė patvirtino, kad iš JAV per Varšuvą skridusiam vyrui nustatytas gripas, jis išleistas gydytis namo.
„Vakar vakare išleistas namo šis žmogus, koronavirusas nepasitvirtino. Apie tai dar vakar vakare apie 21 val. informavo ministrą A. Verygą Santaros klinikų generalinis direktorius“, – teigė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.
Koronaviruso tyrimo neatliko
Santaros klinikos informuoja, kad jau pirminiai duomenys rodė, jog indikacijų įtarti galimą koronaviruso sukeltą infekciją nepakanka. Pacientas buvo apžiūrėtas ir tirtas kaip visi į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą besikreipiantys asmenys.
„Buvo įvertinti visi klinikiniai simptomai, įtarta ūmi virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Atliktas molekulinis kvėpavimo takų infekcijų tyrimas, kuriuo per valandą nustatytas sezoninis gripas. Tyrimas dėl koronaviruso 2019nCoV nebuvo atliekamas, nes nebuvo būtinų klinikinių ir epidemiologinių indikacijų, leidžiančių manyti, jog pacientas galėtų būti juo užsikrėtęs. Profilaktiniai tyrimai asmenims, kurių simptomai neatitinka klinikinių ir epidemiologinių kriterijų, Santaros klinikose neatliekami“, – pasakoja Santaros klinikų direktoriaus valdymui pavaduotoja farmacijai ir visuomenės sveikatai doc. Edita Kazėnaitė.
Tyrimas dėl koronaviruso 2019nCoV nebuvo atliekamas.
Po gydytojų apžiūros, atliktų tyrimų ir nustatytos diagnozės pacientas išleistas gydytis ambulatoriškai.
Specialios priemonės buvo būtinos
Sprendimus dėl ypatingų priemonių ketvirtadienį priėmė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Jo direktorė Rolanda Lingienė tikino, kad taip ir turėjo būti reaguojama, nepaisant to, kad iškart buvo galima nujausti, kad koronavirusas neįtariamas.
„Veikėme pagal tarpinstitucinį veiklos planą – jis parengtas vadovaujantis tarptautinėmis sveikatos taisyklėmis. Tų taisyklių privalo laikytis visos šalys, kurios jas ratifikavę. O ten indikacija yra tokia – užkrečiamoji liga orlaivyje. Daugiau nieko. Čia apie koronavirusą nieko negalima kalbėti, bet yra įtariama užkrečiamoji liga: yra karščiavimas, kiti požymiai. Šiuo atveju taip ir buvo.
Tikrai neatrodė, kad tai buvo pratybos. Buvo situacija, dėl kurios reikėjo labai susikaupti ir darniai dirbti.
O kokia liga, negali žinoti neapžiūrėjęs žmogaus. Visais atvejais, kai pranešama, nereaguoti negalime. Ligų gali būti įvairiausių, kad ir pasižiūrėjus JAV, tymų yra daug atvejų, gali būti meningokokinė infekcija. Iš pirmųjų žinučių nieko negali suprasti, bet, jei turi informaciją, kad keleivis pats skundėsi, kad serga, tai reaguoti – privaloma“, – sakė R.Lingienė.
Klausiama, ar ketvirtadienio atvejis buvo geros pratybos, Visuomenės sveikatos centro vadovė tikino, kad taip ketvirtadienį tikrai niekas negalvojo.
„Tikrai neatrodė, kad tai buvo pratybos. Buvo situacija, dėl kurios reikėjo labai susikaupti ir darniai dirbti“, – vertino ji.
Reakcijos greitį lėmė palankios sąlygos
R.Lingienės požiūriu, situacija buvo suvaldyta gana greitai, tačiau kiti keleiviai vis tiek skundėsi, buvo nepatenkinti arba užlaikymu, arba dėl to, kad esą gavo per mažai informacijos.
Sergantys žmonės, su temperatūra neturėtų būti įleidžiami į lėktuvus.
Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad tokios situacijos paprastai trunka ilgiau.
„Šįkart buvo nedaug keleivių, kitas dalykas, iškart, pagal pirmuosius simptomus paaiškėjo, kiek reikia apklausti keleivių, buvo dienos metas ir daug specialistų dirbo, – lengvinančias aplinkybes vardijo R.Lingienė. – Padaryta tai, kas turėjo būti padaryta. Sergantys žmonės, su temperatūra, neturėtų būti įleidžiami į lėktuvus“.
Pasak jos, labai gerai, kad ne per seniausiai būtent Vilniaus oro uoste vyko panašaus atvejo pratybos. Tai leido institucijoms geriau bendradarbiauti įvykus realiam incidentui.
„Po kiekvieno atvejo matosi, ką galima daryti geriau, bet manau, kad visi veiksmai vyko taip, kaip turėjo vykti. Tiesa, buvo ir labai palankios aplinkybės“, – aiškino ji.
Žinoma, įvykis neįprastas, Lietuvoje pirmas toks atsitikęs dabar, bet veiksmų seka įprastinė buvo atlikta.
Atvejis – neeilinis
R.Lingienė nenorėjo vertinti, kodėl žiniasklaidai oro uosto atstovai patvirtino, kad įtariamas koronaviruso atvejis. Pasak jos, ko gero, tai lėmė baimė.
„Baimės akys didelės. Žmonės visi dabar įsibaiminę. Viena vertus, gerai, kad jų budrumas padidėjęs, bet panikos kelti irgi nereikia. Mes savarankiškai nieko tokio nekomunikavome. Žinoma, įvykis neįprastas, Lietuvoje pirmas toks atsitikęs dabar, bet veiksmų seka įprastinė buvo atlikta“, – aiškino ji.
Dar ketvirtadienį Vilniaus oro uoste R.Lingienė pranešė, kad centras gavo informaciją iš sveikatos priežiūros įstaigos, kuriai paskambino keleivis.
„Iš jų informacijos sužinojome, kad keleiviui temperatūra, laužo kaulus. Pranešėme Lenkijos tarnyboms, bet išsodinti iš lėktuvo jau buvo per vėlu“, – teigė ji.
R.Lingienė tikino, kad būtų buvę geriausia keleivį išsodinti dar Varšuvoje, tačiau to padaryti nepavyko – orlaivis jau buvo ore.
Todėl visų priemonių imtasi Vilniuje. Po 16 val. iš Varšuvos skridęs lėktuvas nukreiptas į specialią aikštelę, iš jo keleiviai neišleisti, kol į lėktuvą neįlipo beveik dešimtis visuomenės sveikatos specialistų.
Buvo atskirta arčiausiai sunegalavusio keleivio sėdėjusių žmonių grupė, jų sveikata patikrinta, o pats susirgęs keleivis išvežtas į Santaros klinikas.
Iš 45 lėktuvo keleivių, pasak NVSC vadovės, apklausti 25 keleiviai ir visi įgulos nariai.
Anot R.Lingienės, klinikiniai simptomai šiuo atveju leido įtarti galimą koronavirusą, tačiau epidemiologinio kriterijaus (vyras nesilankė Kinijoje, neturėjo kontakto su sergančiais virusu) nebuvo, todėl iš pat pradžių medikai teigė, jog koronavirusas neįtariamas.
Dėl šios priežasties, anot jos, nebuvo naudojama ir speciali kapsulė asmeniui izoliuoti, tačiau visos tarnybos reagavo pagal numatytą tvarką, kuomet lėktuve keliauja, įtariama, užkrečiama liga sergantis asmuo.
Vilniaus oro uoste specialių taisyklių dėl koronaviruso imtasi sausio pabaigoje. Visuose trijuose Lietuvos oro uostuose nuo tol nuolat budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis.
Pagal sveikatos specialistų parengtą planą, kai įtariama, jog lėktuve yra itin užkrečiama liga užsikrėtęs keleivis, turi būti elgiamasi taip:
- NVSC specialistai įvertina realią situaciją dėl galimo užkrato ir pirmieji ir įeina į orlaivį.
- Vėliau galimai užsikrėtęs keleivis ar keletas jų specialioje kapsulėje gabenami į Santaros klinikas, kur taikomos pažangios priemonės karantinui.
- Oro uoste, jei yra poreikis, atliekamos keleivių apklausos, orlaivio, patalpų, įrangos nuodugni dezinfekcija.