03 23 /13:38

Sostinėje šimtai lenkų susirinko į protestą dėl tautinių mažumų mokyklų

Lietuvos lenkai šeštadienio rytą susirinko prie Seimo, kur pradėjo protesto akcija dėl padėties tautinių mažumų mokyklose. Protestuotojai žygiavo nuo Seimo iki Prezidentūros, kur numatytas mitingas. Protesto dalyviai 15min čia išsakė, kodėl į jį atvyko, savo pastebėjimus, kodėl reikalingas protestas, išsakė ir Lietuvos lenkų lyderis Waldemaras Tomaszewskis.

Kai kurie protestuotojai į akciją atėjo nešini Lenkijos ir Lietuvos vėliavomis, taip pat – įvairiais plakatais.

„Palikite ramybėje mūsų mokyklas“, – skelbė vienas jų, kurį jaunas akcijos dalyvis buvo pasikabinęs ant kaklo.

Prie Seimo matyti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Waldemaras Tomaszewskis, buvęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, Seimo narė Rita Tamašunienė.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Waldemar Tomaszewski
Lukas Balandis / BNS nuotr./Waldemar Tomaszewski

Eisenos dalyviai, sustoję prie Vyriausybės, skandavo „Vyriausybę lauk!“, „Tautinių mažumų mokyklų diskriminacijai - ne“.

Motyvai – skirtingi

15min kalbinti protesto dalyviai išsakė ne vieną priežastį, dėl ko jie šeštadienį atvyko protestuoti.

Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos bendruomenės atstovai tvirtino atvykę, nes bijo, kad jų mokykla bus uždaryta.

„Mums rūpi mūsų mokykla. Mes keletą metų kovojam, nes mus nori reorganizuot, nors mes atitinkame visus kriterijus. Atitinkame ir nuolaidas, kurios pritaikomos tautinėms mažumoms, bet į tai yra neatsižvelgiama“, – kalbėjo pradinių klasių mokytoja Elvyra.

Ji tuo pačiu tvirtino, kad lietuvių kalbos mokymo netrūksta – užtenka penkių pamokų per savaitę, o vaikams per egzaminus vėliau problemų nekyla.

Tuo metu Šalčininkų rajono Butrimonių Anos Krepštul gimnazijos pradinių klasių mokytoja Nijolė teigė bijanti, jog mokykloje nebeliks mokymo lenkų kalba.

„Norime, kad mūsų vaikai 12 metų mokytųsi savo gimtąja lenkų kalba (...) Planuojama, kad 11-12 klasėj bus mokoma tik lietuvių kalba“, – kalbėjo moteris, rankoje laikiusi nedidelę Lenkijos vėliavą.

Ji taip pat teigė bijanti, kad bus mažiau lenkų kalbos pamokų, kurių dabar yra septynios per savaitę. Tuo metu lietuvių kalbos yra penkios pamokos.

Ministro kirtis organizatoriams

Protestą organizuoja Lietuvos lenkų sąjunga, kuri priešinasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymams didinti lietuvių kalbos mokymą tautinių mažumų mokyklose.

Tuo metu švietimo ministras Gintautas Jakštas tvirtina, kad sprendimai kol kas nepriimti – vyksta diskusija, tačiau net ir pačios tautinių mažumų mokyklos nori didesnio lietuvių kalbos mokymo.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintautas Jakštas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintautas Jakštas

Ministras tuo pačiu teigė, kad šis protestas yra politinis, o kai kurie politikai sėja nerimą ir manipuliuoja siekdami sau naudos.

„Tai yra kažkokia provokacija“

Proteste apsilankęs LLRA-KŠS lyderis W.Tomaszewskis tikino, kad ministras nėra teisus.

„O kas yra politikavimas? Kokia yra politikos sąvoka? Ji yra būdas siekti bendro gėrio. Viskas yra politika – ir mokykla, ir kalba, ir socialiniai reikalai“, – kalbėjo W.Tomaszewskis.

„Jeigu kažkas taip komentuoja, tai kažkas neturi kitų argumentų“, – pridūrė jis.

Jis taip pat atskleidė, dėl ko organizuojamas protestas.

„Yra bandymų mūsų mokyklose įsteigti papildomas klases, kuriose būtų mokoma lietuvių kalba, nors, pavyzdžiui, Vilniuje lietuvių mokyklų tinklas yra pakankamas. Tai yra kažkokia provokacija, ypač tokioje sudėtingoje politinėje situacijoje“, – pasakojo politikas.

Jo teigimu, „melas ir veidmainystė“ yra ministro teiginiai, jog kai kurios tautinių mažumų mokyklos pačios siekia, kad lietuvių kalbos mokymo lenkiškose mokyklose būtų daugiau.

„Mobinguojamos mokyklos“

Seimo narė Rita Tamašunienė tikino, kad Lietuvos lenkams nerimą kelią padėtis sostinės tautinių mažumų mokyklose.

„Mobinguojamos sostinės tautinių mažumų mokyklos – planuojamos užduotys direktoriams įvesti po vieną lietuvišką klasę, nors ir dabar mokyklos yra perpildytos, o čia pat, už gatvės, yra lietuviška mokykla“, – teigė politikė.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Rita Tamašunienė
Lukas Balandis / BNS nuotr./Rita Tamašunienė

Anot jos, geriau būtų lietuvių kalbos mokymą tautinių mažumų mokyklose stiprinti mokytojų parengimą, vaikus dalinti į grupes mokant lietuvių kalbos.

„Visi nori ją mokėti gerai, bet mažinti teises mokytis gimtąja kalba, perorganizuoti mokyklas – tai prieštarauja ir tarptautiniams teisės aktams“, – kalbėjo R.Tamašunienė.

Jos teigimu, Švietimo ministerija „ruošia dirvą“ būsimiems sprendimams, kuriems šia protesto akcija bandoma užbėgti už akių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis