„Daugiausia serga vaikučiai iki vienų metų, tai kelia nerimą, nes jie dar negali būti skiepijami. Kiti – nuo vienerių iki ketverių, tai čia tie, kurių tėvai atsisakė skiepų, kita grupė – nuo 35 iki 44 metų labiausiai serga tymais“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Iš viso tymai nustatyti 138 vaikams.
Visuomenės sveikatos specialistams ir sveikatos apsaugos politikams labiausiai nerimą kelia tymų atvejai Vilniuje, čia per pastarąsias porą dienų užfiksuota daugiausia atvejų – 13 iš 14.
„Naujausi savaitės duomenys rodo, kad tymų susirgimų skaičius Kaune slopsta, bet Vilnius kelia labai didelį susirūpinimą, nes čia susirgimų skaičius pradėjo didėti“, – teigė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Fiksuojamas ir didelis sveikatos priežiūros įstaigų specialistų sergamumas.
Pasak specialistų, tai kelia nerimą, nes gydytojai tokiu būdu gali užkrėsti savo pacientus. Iš viso registruota 70 medikų, susirgusių tymais.
„Lygiai prieš savaitę turėjom atvejų, kai Santaros klinikose medikai susirgo tymais. Dabar mes jau sulaukėme vakcinos, kad medikai būtų paskiepyti pagal prieš 15 metų priimtą ministro įsakymą“, – sakė A.Šešelgis.
„Pokyčiai yra. Įstaigos perka vakcinas ir skiepija savo darbuotojus. Dar nepakankamai paskiepyta medikų, tačiau pokytis yra geras“, – pridūrė R. Lingienė.
Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė teigė, kad prasidėjus tymų protrūkiui, skiepų medikams šiek tiek pritrūko, nes nebuvo pakankamai pasiruošta iš anksto.
„Kai protrūkis prasidėjo, išsiaiškinome, kad nėra tiek vakcinos, kiek mes norėtume, kad būtų. Dauguma medikų dabar paskiepyta po buvusio kontakto“, – teigė L.Jančorienė.
NVSC duomenimis, Lietuvoje nustatyta 4500 žmonių, kurie turėjo kontaktą su sergančiaisiais. Apie 2000 asmenų paskiepyti. Pasak R.Lingienės, šiuo metu skiepų nuo tymų yra užtektinai tiems, kuriems to prireiks.
„Vaikams, pagal skiepų kalendorių ir visiems sąlytį turėjusiems asmenims. Sveikatos priežiūros specialistus turi skiepyti darbdaviai“, – sakė ji.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, tymų protrūkis gali būti tik pradžia, nes dėl mažėjančio skiepų rodiklių didėja rizika išplisti raudonukei, difterijai ir kokliušui.