Šiaulių žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis neabejoja, kad užrašai ant laiptų, jungiančių Šiaulių simbolį auksinį berniuką ir miesto centrinę aikštę, yra iš tris šimtus metų veikusių, bet sovietų su žeme sulygintų žydų kapinių Šiauliuose. Būtent tada, kai naikintos kapinės, buvo statomi šie laiptai.
Tačiau Šiaulių merui Artūrui Visockui šie užrašai nėra įrodymas, kad tai žydų kapų antkapiai.
„Paprašiau architekto Vytenio Rudoko nueiti, dar kartą išnagrinėti ir jis man elektroniniu būdu pranešė, kad nemato nė vieno akmens, kurį būtų galima traktuoti kaip antkapinį“, – sako jis.
Žydų bendruomenės vadovas akmenų su užrašais per mažiau nei valandą rado ne vieną. Jo manymu, būtų sąžininga tuos pakopų fragmentus grąžinti į senąsias žydų kapines. Tačiau laiptų rekonstrukcija į miesto centrinių aikščių tvarkymo projektą neįtraukta. Meras sako, kad pati žydų bendruomenė, kai dar buvo svarstomas projektas nesikreipė su prašymu, tiksliau nepateikė įrodymų.
Istorikas Ilja Lempertas apžiūrėdamas jau išimtus paminklinius akmenis Vilniuje prie Sporto rūmų sako, kad tokių įrodymų t. y. dokumentų, kuriuose būtų parašyta, kad statyboms buvo naudoti antkapiai, nėra ir negali būti. Tačiau jei yra vienas akmuo, tikėtina, kad greta esantys panašūs akmenys taip pat bus paminkliniai.
Sostinės valdžia tikrinti visų šių laiptų neketina. Sostinės meras kalbėti apie tai nepanoro, o miesto ūkio departamento direktorius Virginijus Pauža pažadėjo, kad bus patikrinta ir pakeista tik ta viena plokštė su užrašu.
„Visų pirma keičiami tie akmenys ir tos plokštės, kur užrašai yra, kur akivaizdu, kad tai antkapinis akmuo. Kur nėra užrašų, kur nėra autentiškumo, paprastai nėra keičiama“, – aiškina jis.
Didžiuosiuose šalies miestuose statyboms buvo naudotos naikinamos ne tik žydų, bet ir liuteronų, reformatų kapinės. Nuotraukos liudija, kad antkapiai galėjo būti naudojami ir Žirmūnų tilto statybai.
Nesutariama ir dėl evangelikų reformatų bažnyčios laiptų. Istorikai sako, kad čia gali būti žydų antkapių užrašai. Tačiau Vilniaus parapijos klebonas Raimondas Stankevičius tikina, jog yra liudijimų, kad tie laiptai buvo pastatyti iki karo.
Šią bažnyčią artimiausiu metu ketinama restauruoti, projekte, pasak klebono, numatytas ir laiptų keitimas.
Rasti ir išmontuoti žydų antkapiai laikinai gula netoli senųjų žydų kapinių – iš jų ruošiamasi statyti monumentą.
Vilniaus savivaldybė skaičiuoja, kad išmontavimui ir ženklinimui išleista kone 60 tūkst. eurų.