Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didžiulio gaisro Vilniaus Panerių g. išgąsdinti Salininkų gyventojai: o kas, jei kitas gaisras pas mus?

Sąvartynas po namų, vaikų darželio, mokyklos langais, šalia saugomo dvaro svirno. Tokia kaimynyste jau daug metų skundžiasi Vilniaus Salininkų gyventojai. Dabar jie su dar didesne baime stebi kaimynus, kadangi juos ne juokais išgąsdino gaisras Panerių gatvėje, kur degė automobilių sąvartynas. Tačiau įvairias institucijas skundais užvertę gyventojai jaučiasi negirdimi – sąvartynas jų pašonėje kaip veikė, taip ir veikia.
„Atliekų rūšiavimo centro“ teritorija
„Atliekų rūšiavimo centro“ teritorija / Salininkų gyventojų nuotr.

Nuolatinės dulkės ir triukšmas kaimynus privertė ne tik rašyti skundus, bet ir piketuoti. Salininkų bendruomenės atstovai šią savaitę surengė net du piketus – vieną prie Vilniaus miesto savivaldybės, o antrą ten pat, kur sąvartynas ir yra.

Apie šiuos įmonės „Atliekų rūšiavimo centras“ ir kaimynystėje gyvenančios bendruomenės nesutarimus 15min jau rašė ne kartą

Skaitykite – Stumdosi kaimynystėje: žmonės neapsikenčia dulkių, įmonė beria kaltinimus atgal.

Po gaisro Panerių gatvėje bijo tik labiau

Tačiau per tą laiką situacija Salininkuose nelabai pasikeitė, o, anot gyventojų, net ir pablogėjo.

Šiuo metu teritorijoje stūkso kalnai visokiausių šiukšlių – nuo statybinio laužo iki padangų bei buitinių atliekų.

Toks vaizdas, kai matai jį nuolat, negali kelti nepasitenkinimo ir baimės. Ypač po to, kai kovo pabaigoje Vilniuje, Panerių gatvėje, užsiliepsnojo ten veikęs automobilių sąvartynas.

VIDEO: Milžiniškas gaisras Vilniuje, dega 5 tūkst. kv. m plotas

Šio sąvartyno teritorija yra Žvirkos g. 8, Vilniuje, Salininkuose. Čia statybos ir griovimo atliekų vykdymo veiklą pagal taršos leidimą vykdo UAB „Atliekų rūšiavimo centras.

„Gaisras Panerių gatvėje tiesiog įrodė ir davė tokį didesnį spyrį, kad reiktų kovoti ir siekti, kad toks sąvartynas kaip Salininkuose gyvenvietės teritorijoje, prie darželio, mokyklos, neegzistuotų. Nes nežinai, kada gali nutikti kokia bėda“, – sako Salininkų seniūnaitė Violeta Fominienė.

Ji viena iš bendruomenės „Vardan Salininkų“ steigėjų, iniciatorių ir aktyvių gyventojų, kurie nenuleidžia rankų dėl šio sąvartyno. Bet neslepia – nėra lengva neprarasti ryžto, nes bendruomenė jaučiasi negirdima.

Institucijos dirba, tik rezultatų per mažai

Vis dėlto negalima sakyti, kad institucijos visiškai nekreiptų dėmesio į salininkiečių skundus.

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) nuolat vykdo ir planinius, ir neplaninius patikrinimus, radę pažeidimų, įpareigoja įmonę tvarkytis.

Štai prieš metus surašė įmonei privalomąjį nurodymą, kuriuo įpareigojo: „pašalinti planinio patikrinimo metu nustatytus pažeidimus, perduoti visas veiklavietėje esančias atliekas tokias atliekas turintiems teisę tvarkyti atliekų tvarkytojams, kol veiklavietė tinkamai neįrengta, atliekų tvarkymo veiklos nevykdyti“. Bet tai nebuvo padaryta, teko kreiptis į teismą.

Teisme šiuo metu vyksta procesas ir dėl įmonės taršos leidimo naikinimo. AAD dar 2021 metais kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą, kad ši panaikintų tokį leidimą.

Aplinkos apsaugos agentūra teigia, kad įvertinusi iš Aplinkos apsaugos departamento gautą informaciją apie UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ nustatytus pažeidimus konstatavo, jog „pažeidimai neatitinka Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme įtvirtintų taršos leidimų naikinimo pagrindų, todėl pradėti leidimo galiojimo naikinimo procedūros nebuvo teisinio pagrindo“.

„Agentūra pradėjo taršos leidimo sąlygų peržiūrą ir priėmė sprendimą jas sugriežtinti“, – 15min teigė agentūros atstovai.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į teismą su pareiškimu, kuriuo prašo panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros 2016 m. gegužės 20 d. UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ išduotą taršos leidimą. Taip pat reikalaujamą saugiai nutraukti veiklą – sustabdyti statybos ir griovimo atliekų, kitų nepavojingų atliekų (antrinių žaliavų) apdorojimą atviroje 36 arų lauko teritorijoje.

Salininkų gyventojų nuotr./„Atliekų rūšiavimo centro“ teritorija
Salininkų gyventojų nuotr./„Atliekų rūšiavimo centro“ teritorija

Sprendimo šioje byloje dar nėra – Vilniaus apygardos administraciniame teisme ketinama prie jos grįžti rugsėjo pradžioje rašytinio proceso tvarka.

UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ yra iškelta ir restruktūrizavimo byla. 2024 m. kovo 26 d. nutartimi teismas nustatė 4 metų restruktūrizavimo proceso trukmę. Per šį laiką išdėstytas atsiskaitymas su kreditoriais, tačiau atliekų sutvarkymas ir (ar) veiklos vykdymo pagal taršos leidimo sąlygas užtikrinimas plane nefigūruoja.

Patikrinimas po patikrinimo

AAD pateikė visą savo atliktų veiksmų chronologiją nuo 2022 metų lapkričio:

  • 2022-11-08 Aplinkos apsaugos departamentas atliko UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ planinį patikrinimą. Per patikrinimą nustatyta, kad įmonės veiklavietėje Vilniuje nesilaikant nustatytų atliekų laikymo zonų, tinkamai neįrengus atliekų laikymui skirtų patalpų ir už įrenginio ribų laikoma 4104,78 kub. m. nepavojingųjų atliekų, taip pažeidžiant Aplinkos apsaugos agentūros išduoto Taršos leidimo sąlygas. Taip pat nustatyta, kad veiklavietėje kieta danga yra pažeista, kraštai nesutvirtinti pagal nustatytus reikalavimus.
  • 2022-11-09 departamentas išsiuntė raštą, kuriame informavo įmonę apie UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ veiklavietėje nustatytus pažeidimus.
  • 2022-12-06 departamentas išsiuntė raštą Aplinkos apsaugos agentūrai, kuriame patikslino informaciją apie UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ veiklavietėje nustatytus pažeidimus.
  • 2023-03-02 departamentas įteikė privalomąjį nurodymą (PN) UAB „Atliekų rūšiavimo centrui“, kuriame nurodoma pašalinti planinio patikrinimo metu nustatytus pažeidimus, perduoti visas veiklavietėje esančias atliekas tokias atliekas turintiems teisę tvarkyti atliekų tvarkytojams. Be to, kol veiklavietė tinkamai neįrengta, įmonė įpareigota atliekų tvarkymo veiklos nevykdyti. PN turėjo būti įvykdytas iki 2023-06-02.
  • 2023-06-09 departamentas atliko įmonės patikrinimą dėl PN įvykdymo. Nustatyta, kad PN neįvykdytas. Po patikrinimo UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ ir įmonės atsakingas asmuo buvo nubausti administracine tvarka dėl planinio patikrinimo metu nustatytų pažeidimų ir dėl PN neįvykdymo.
  • 2023-07-24 departamentas kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu įpareigoti įmonę vykdyti PN.
  • 2024-02-15 Regionų administracinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo įmonę per 30 dienų nuo sprendimo įsiteisėjimo įvykdyti PN.
  • 2024-04-16 pradėtas įmonės planinis patikrinimas. Tuo pačiu atliekamas patikrinimas dėl PN įvykdymo. Patikrinime dalyvauja ir Aplinkos apsaugos agentūros atstovai.

Šiuo metu vyksta įmonės patikrinimas ir kartu žiūrima, ar įvykdyti teismo sprendimo reikalavimai.

Įmonė atsitvėrusi tylos siena

Pati įmonė nelinkusi bendrauti. Taip sako gyventojai, tikindami, kad jiems pavyksta pasikalbėti nebent su kokiu eiliniu darbuotoju, sutiktų šalia įmonės teritorijos.

Į 15min klausimus, nusiųstus el.paštu, „Atliekų rūšiavimo centras“ neatsakė.

Salininkų gyventojų nuotr./Piketas dėl Salininkų sąvartyno
Salininkų gyventojų nuotr./Piketas dėl Salininkų sąvartyno

2020 metų pradžioje įmonės atstovai, atsakydami į 15min klausimus, negailėjo kritikos savo kaimynams, teigdami, kad priekaištai dėl dulkių yra neteisingi, esą vasarą prieš tai buvusi sausa, kelias greta neasfaltuotas, tad dulkių ten kilo daugiausia.

Taip pat tuomet teigta, kad į gyventojų klausimas buvo atsakoma viešinant Poveikio visuomenės sveikatai ataskaitą, pristatyti modeliavimai ir skaičiavimai, o į gyventojų nuomonę – įsiklausoma: „Visi klausimai buvo atsakinėjami net paties atstovo, kuris ruošė visą taršos modeliavimą ir atliko skaičiavimus, aiškino gyventojams, kaip ir kokios laboratorijos buvo atlikusios tyrimus.

Taip, į tokius klausimus ir nuomones „Jūs neturit čia būti, varykit kitur dirbti, įrenkite čia kazino, parkus ar siuvimo namus, arba kodėl skraido varnos Salininkuose“ tikrai neetiška mums būtų reaguoti. Lietuva yra tankiai apgyvendinta teritorija, ir kur verslas bebūtų, visur bus norinčių tą verslą iškeldinti, sužlugdyti.“

Kaip tuomet teigė „Atliekų rūšiavimo centro“ atstovai, verslas ir gyventojai turi rasti sutarimą, tačiau esą bent kol kas gyventojai, dažnai – anonimiškai, rašo nepagrįstus skundus, „šmeižia įmonę visais įmanomais būdais, kad tik būtų patenkinti kai kurių asmenų egoistiniai principai“.

Žino ir savivaldybė, ir Seimo narė

Nerimaujantys gyventojai kreipėsi ir į Panerių-Grigiškių vienmandatėje apygardoje išrinktą Seimo narę ir vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę.

„Suprantu jūsų susirūpinimą ir galimas rizikas, kai tokio pobūdžio objektas yra arti gyvenamųjų teritorijų. Po gaisro Kauno atliekų tvarkymo bendrovėje „Žalvaris“, kilusio 2022 m. vasarą, kartu su Aplinkos ministerija pradėtas rengti Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių (toliau – BGTS) pakeitimo projektas, kuris reglamentuotų pavojingų ir nepavojingų atliekų saugojimą.

Suprantu jūsų susirūpinimą ir galimas rizikas, kai tokio pobūdžio objektas yra arti gyvenamųjų teritorijų.

(…) Visos atsakingos institucijos turi siekti, kad tokios nelaimės, kaip „Žalvario“ atliekų tvarkymo bendrovėje ar pastarasis gaisras Vilniuje, Panerių gatvėje, nepasikartotų“, – atsakyme rašė A.Bilotaitė.

Ji taip pat nusiuntė raštą AAD prašydama informuoti „apie šiai įmonei išduotus taršos leidimus, ar įmonės veikla atitinka aplinkos kokybės normas, aplinkos apsaugos, visuomenės sveikatos saugos teisės aktuose nustatytus reikalavimus“.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Agnė Bilotaitė
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Agnė Bilotaitė

Vilniaus miesto savivaldybė irgi neslepia žinanti, tačiau vis dėlto kartoja, kad sutvarkyti šios problemos negalinti.

„Laikomės nuomonės, kad aplinkosaugine prasme padidintos rizikos veiklai mieste ir ypač prie gyvenamųjų namų yra ne vieta, tačiau sprendimai dėl taršos leidimų išdavimo, jų naikinimo ir apskritai atliekų tvarkymu užsiimančių įmonių kontrolės yra nacionalinių institucijų rankose“, – savo komentare teigė savivaldybė.

Meras Valdas Benkunskas po gaisro Panerių gatvėje ne kartą yra pakartojęs savo poziciją, kad panaši veikla mieste, arti gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų vykti neturėtų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų