„Šiuo metu daugiau pasirengta dėl pensijų sistemos reformos. Šiandien dėl laiko stokos nebuvo galimybių kalbėti apie visos socialinio draudimo sistemos projektuojamas gaires ir sprendimus. Priminsiu, kad iki vasario mėnesio darbo grupė turi pateikti sprendimus“, – po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.
Anot ministro, pirmadienį Vyriausybės pasitarime pasikeista nuomonėmis dėl darbo grupės pateiktos informacijos.
Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio vadovas susisiekimo ministras Eligijus Masiulis žurnalistams sakė pasigendantis aiškesnių šios reformos gairių.
„Šiandien pateiktame projekte nebuvo labai konkrečiai atsakyta į kai kuriuos klausimus. Reikėtų suderinti du nesuderinamus dalykus. Pirmas dalykas – prognozuojant 20, 30 ar 40 metų į priekį akivaizdžiai matosi, kad demografinė situacija Lietuvoje prastėja ir dirbančiųjų skaičius mažėja, o tiems, kuriems reikia mokėti pensijas, skaičius auga. Kitas dalykas – kaip patikrinti, ar po 30, 40 metų pensijos nebūtų kaip nors sumažintos“, – kalbėjo E.Masiulis
„Šiuo atveju aiškaus atsakymo nebuvo. Manau, dabar dar tik pradinis diskusijų etapas, šiandien vertinti ar kritikuoti pateiktą projektą atvirai dar yra anksti“, – pridūrė ministras.
Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius teigė, kad diskusijos dėl socialinio draudimo ir pensijų sistemos reformos bus tęsiamos.
„Sutarėme, kad suformulavę kelis esminius klausimus šią diskusiją pratęsime po savaitės ar dviejų“, – teigė A.Kubilius.
Pasak jo, ilgalaikėje perspektyvoje įgyvendinant pensijų reformą neketinama didinti mokesčių, tačiau teks grįžti prie svarstymo dėl pensinio amžiaus ilginimo.
Šiuo metu siūlomi du pensijų sistemos modeliai – vadinamoji taškų sistema, kurios laikomasi Vokietijoje bei Prancūzijoje, ir nacionalinių virtualių sąskaitų sistema, kurią turi švedai, latviai, lenkai.
Be to, siūloma senatvės pensijas mokėti ne iš „Sodros“, o iš valstybės biudžeto.
Pasak žiniasklaidos, nauja pensijų reforma galėtų startuoti 2012 metais.