Ugniagesių gelbėtojų duomenimis, per pastaruosius septynis šių metų mėnesius iš vandens jau ištraukta 119 skenduolių. „Compensa“ specialistai praneša, kad šiemet jų klientams tokių skaudžių įvykių pavyko išvengti, tačiau pastebi, jog dažniausios traumos prie vandens telkinių – galūnių pjautinės žaizdos arba raiščių patempimai.
„Lietuviškuose paplūdimiuose išvysime tiek tvarkingų, savo ir net kaimynų šiukšles surenkančių poilsiautojų, tiek tokių, kurie neretai iš tingumo ar piktumo daužo stiklinius butelius ir išmeta juos į ežerą. Pastarųjų ir reikėtų vengti. Jei ežero dugnas nusėtas butelių stiklų, užteks vienintelio neatsargaus žingsnio ar šuolio, kad patirtumėte traumą, – perspėja draudimo bendrovės „Compensa“ žalų skyriaus vadovas Tomaš Stankevič. – Kita dažna problema – savo galimybių pervertinimas ir pernelyg aktyvus sportas, dėl ko skundžiamasi patemptais raiščiais. Vieni niksteli koją žaisdami paplūdimio tinklinį, kiti šokdami į vandenį, dar kiti tiesiog neatsargiai plaukiodami. Visi pamiršta patį paprasčiausią patarimą, tinkantį tiek sportininkams, tiek su sportu nieko bendro neturintiems poilsiautojams – trumpas apšilimas, mankštelė prieš bet kokią aktyvesnę veiklą, tinkamas savo jėgų įvertinimas ir tokių traumų pavyks išvengti.“
Anot specialisto, šiemet vandenyje būta ir sudėtingesnių traumų – galūnių lūžių bei stuburo sužeidimų. Vėlgi kaltas nukentėjusiųjų neatsargumas – prieš šokinėdami į vandenį jie nepasvėrė savo galimybių ir neįsitikino, ar telkinio dugnas tinkamas tokiai veiklai.
Nors vasara ritasi į pabaigą, vis daugiau tautiečių traukia atostogauti prie vandens telkinių į šiltuosius kraštus užsienyje, todėl pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu bei draudimu nuo nelaimingų atsitikimų aktualu visus metus. „Compensa“ duomenimis, ypač atsargūs turėtų būti vyrai – šiemet iš nukentėjusiųjų net 60 proc. vyriškosios lyties atstovų ir kiek mažiau – 40 proc., moteriškosios.
Draudimo specialistai poilsiautojams pataria:
- visuomet tinkamai įvertinkite savo fizinius sugebėjimus;
- prie vandens telkinių nepiktnaudžiaukite alkoholiu;
- nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų;
- nesimaudykite nuošaliose vietose, geriau keliaukite ten, kur ilsisi daugiau žmonių ir yra budintys gelbėtojai;
- prieš šokdami į vandenį, įvertinkite telkinio dugną, ypač jei jis nepažįstamas, pavyzdžiui, užsienyje, kur gausu uolėtų krantų;
- būkite atsargūs nardydami – atidžiai išklausykite instruktažą ir dar kartą pasverkite savo galimybes.