Pagal Vytauto Juozapaičio ir Paulės Kuzmickienės registruotą Vietos savivaldos įstatymo projektą, savivaldybės taryba savo iniciatyva arba mero siūlymu galėtų sudaryti nuolatines bei laikinąsias komisijas.
Nuolatinės komisijos būtų sudaromo tos kadencijos laikotarpiui, laikinosios – atskiriems klausimams nagrinėti.
„Pastaraisiais metais istorinio atminimo įamžinimas – nevienareikšmiškai vertinamų asmenybių pagerbimas – sulaukė ne tik Lietuvos visuomenės prieštaringo vertinimo, bet ir tarptautinės bendruomenės susirūpinimo, kuris kenkia Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
„Tai liudija, kad nesant savivaldybėse įstatymų lygiu reglamentuoto istorinio atminimo įamžinimo procedūros, daugeliu atveju sprendimų priėmimą lemia subjektyvus, kartais ir vienasmeniškas savivaldybės mero požiūris“, – tvirtina projekto autoriai.
Įstatymo papildyme numatyta, kad istorinio atminimo įamžinimo komisijos turėtų teikti išvadas, siūlymus ar rekomendacijas savivaldybės institucijoms dėl jų inicijuotų, vykdomų istorinio atminimo įamžinimo priemonių, nagrinėti gyventojų, institucijų siūlymus ir pastabas dėl istorinio atminimo įamžinimo priemonių inicijavimo ir vykdymo.
Kilus diskusijoms dėl buvusio prezidento Algirdo Mykolo Brazausko paminklo Kaune ir dėl pulkininkui Kaziui Škirpai Vilniuje pakabintos atminimo lentos, kultūros ministras Simonas Kairys teigė, kad tokius klausimus svarstančios istorinės atminties komisijos savivaldybėse turėtų veikti privalomai.
Tokia komisija veikia Vilniaus miesto savivaldybėje, tuo metu Kauno miesto savivaldybės taryba liepą atmetė opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos siūlymą įsteigti Istorinės atminties komisiją.