„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 10 25

Du trečdaliai savivaldybių bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą

Šios savivaldybių tarybų kadencijos metu du trečdaliai savivaldybių – 38 iš 60 – bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą, kai dėl lėšų panaudojimo sprendžia ir visuomenė.
Eurai
Eurai / 123RF.com nuotr.

Dešimtadalis jų tai daro kasmet, rodo antradienį paskelbta su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikta apžvalga.

Kaip pranešė TILS, iš viso nuo kadencijos pradžios savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 4,4 mln. eurų panaudojimo. Įprastai dalyvaujamajam biudžetui savivaldybės skiria nuo 8 iki 350 tūkst. eurų.

Per praėjusius metus beveik 70 tūkst. gyventojų pusėje (32) visų savivaldybių balsuodami išsirinko 94 projektus už 2,3 mln. eurų. Vidutiniškai, viena savivaldybė sulaukia apie 11 idėjų, susijusių su savivaldybių infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos gerinimu.

TILS atliktos apžvalgos metu paaiškėjo, jog didžiausi iššūkiai, su kuriais susiduria savivaldybės įgyvendinant dalyvaujamuosius biudžetus, yra kokybiško gyventojų įsitraukimo trūkumas, dėl padidėjusių kainų išaugusi rizika neįgyvendinti laimėjusių projektų bei pilietinių technologijų (ang. CivicTech) trūkumas.

11 savivaldybių dalyvaujamuosius biudžetus rengia arba šiais mokslo metais planuoja rengti ir mokyklose – Akmenės, Kauno, Klaipėdos, Kretingos, Lazdijų, Molėtų, Tauragės ir Vilkaviškio rajonų, Klaipėdos, Šiaulių miestų, Rietavo savivaldybės.

„Džiaugiuosi, jog vis daugiau savivaldybių įtraukia gyventojus į sprendimų priėmimą per dalyvaujamojo biudžeto veiklas – labai norėčiau, kad tai taptų įpročiu. Taip pat ne mažiau svarbu, kad savivaldybės išsikeltų konkrečius, pamatuojamus ir įgyvendinamus tikslus ir galėtų turimais duomenimis pagrįsti, ar kasmet geriau įtraukia gyventojus į savo veiklą,” – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus laikinoji vadovė vadovė Ingrida Kalinauskienė.

TILS antradienį organizuoja penktąjį „Dalyvaujamojo biudžeto forumą“, kurio metu savivaldybių, mokyklų atstovai bei piliečiai pasidalins geraisiais dalyvaujamojo biudžeto pavydžiais.

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas vietos savivaldai kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

Kaip pranešė TILS, apžvalga parengta remiantis visų savivaldybių pateikta informacija į rugpjūčio mėnesį TILS užklausą apie savivaldybių vykdytas dalyvaujamojo biudžeto veiklas 2021 metų liepos – 2022 metų rugpjūčio mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs