Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2008 09 13

Dubingiuose penktadienį greitoji kviesta tiek pat kartų, kiek ir Vilniuje (nuotraukos)

Penktadienį Dubingiuose (Molėtų raj.) įvyko jau antrosios Lietuvoje greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynės. Vėlų vakarą paaiškėjo laimėtojai - Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centro brigada – Vesta Vilčinskienė, Loreta Zubrickienė ir Arūnas Pupkevičius.
Svečių komandos atlieka sudėtingiausią užduotį - „autoįvykyje“ nukentėjo net šeši jo dalyviai
Svečių komandos atlieka sudėtingiausią užduotį - „autoįvykyje“ nukentėjo net šeši jo dalyviai / Krizių tyrimo centro nuotr.

Antroji vieta atiteko Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties komandai, trečioji – Marijampolės „greitukininkams“.

Svečių kategorijoje visas tris pirmąsias vietas laimėjo lenkų komandos, pirmoji vieta teko Bialystoko brigadai.

Žaidynes organizavusio Krizių tyrimo centras informuoja, kad kaip ir pernai, šiemet žaidynėse dalyvavo 33 greitosios pagalbos medikų ekipažai iš visos Lietuvos. Dėl geriausios svečių komandos vardo varžėsi 4 medikų brigados iš Lenkijos, po vieną iš Latvijos, Kaliningrado srities (Rusija), Norvegijos, Turkijos ir viena Lietuvos karo medikų brigada. Iš viso dalyvavo 186 medikai.

Kiekvienam iš jų teko atlikti po šešias užduotis – nuvykti pagal „iškvietimus“ nustatyti, kas atsitiko, suteikti skubią pagalbą ir jei reikia parengti „nukentėjusiuosius“ saugiam transportavimui į gydymo įstaigą, arba į arčiausiai esančią, arba, jei sudėtinga situacija, į aukštesnio lygio. Situacijos bus sukurtos kuo artimesnės tikrovei - naudojant realistiškas dekoracijas, kompiuterizuotus manekenus. Veiksmas vyko realiu laiku, realioje vietoje buvo naudojama tikra įranga ir priemonės.

Laimėtojai teigia ilgai ruošęsi šioms žaidynėms. „Mus iškvietę pacientai galės būti tikri, kad pas juos atvyksta tikrai kvalifikuota ir nuolat žinias atnaujinanti medikų komanda“,- tvirtino laimėtojų komandos medikė Loreta Zubrickienė. Kėdainiškiams atiteko pereinamoji žaidynių taurė ir penkių tūkstančių litų premija.

Visi aukštas vietas užėmę medikai tikino, kad sėkmę pirmiausia lėmė komandų gebėjimas dirbti vieningai, o ne kvalifikacija.

Užsieniečiai – itin patyrę

Pasak Kęstučio Stašaičio, vyriausiojo žaidynių teisėjo ir Kauno medicinos universiteto Skubiosios pagalbos skyriaus vadovo, žaidynėse dalyvavusių svečių komandų lygis išties aukštas. Taip yra todėl, teigia K.Stašaitis, kad šiose šalyse žymiai anksčiau pradėti taikyti modernūs praktiniai mokymai GMP medikams. Be to, dalyvauja stipriausios komandos, galinčios reprezentuoti savo šalį. Beje dvi Lietuvos „greitosios“ medikų komandos – iš Kauno ir Alytaus rugpjūtį dalyvavo panašiose žaidynėse Lenkijoje ir svečių kategorijoje užėmė aukštas antrąją ir trečiąją vietas.

Prie žemės drebėjimų ir kitų sunkių stichinių nelaimių įpratę Turkijos atstovai iš Izmiro miesto pasirodė išties įspūdingai – greita orientacija, vieninga komanda ir racionalūs, kvalifikuoti veiksmai. Jiems teko ketvirtoji vieta svečių kategorijoje.

Norvegijos komandai iš Oppdal miestelio (vidurinės Norvegijos) šios žaidynės – pirmosios, tad dalyvavimą „pakrikštijo“ jų automobilio važiuoklės gedimas, tad žaidynėms teko skolintis ne tokią gerą transporto. Pasak svečio, nors Norvegijoje nevyksta nieko panašaus į šias žaidynes, jie nuolat dalyvauja įvairiuose mokymuose ir konferencijose. Rusijos atstovai labai džiaugėsi renginiu, jų vertinimui buvo naudojami kiti standartai (jie būna nustatyti kiekvienos šalies Sveikatos ministerijos).

Kova už gyvybę – kaip gyvenime

Pirmoji situacija buvo „Ūmi būklė“ – medikams teko diagnozuoti miokardo infarktą ir nesuklysti, nes organizatoriai pateikė suklaidinti galinčią informaciją apie lėtines „paciento“ ligas. „Paciento“ vaidmuo teko nuolatiniams Krizių tyrimo centro rengiamų mokymų dalyviams.

GMP koncepcija buvo rengiama atsižvelgiant į Švedijos, Suomijos ir kt. šalių patirtį. Ją rengiant dalyvavo Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos, BPC atstovai. Koncepcijoje numatoma GMP reformą vykdyti pertvarkant ir modernizuojant GMP paslaugas teikiančių įstaigų įrangą, dispečerines, keliant darbuotojų kvalifikaciją.Maždaug 60 proc. visų mirčių Lietuvoje priežastis – ūmūs širdies kraujagyslių susirgimai, dėl kurių prasideda širdies skilvelių virpėjimas, neretai pasibaigiantis mirtimi. GMP medikams antroje užduotyje buvo pateiktas tipingas atvejis – skilvelių virpėjimas jaunam žmogui prasidėjo sporto klube. Tačiau medikai turėjo ne aklai gaivinti, o įvertinti rizikingą sporto klubo aplinką, susižalojimo galimybes. „Nukentėjusysis“ buvo kompiuterizuotas manekenas, galintis reaguoti į gaivinimo veiksmus.

Trečioji užduotis – į rūsį įkritusi ir susižalojusi senolė. Nors „pacientės“ būklė nepavojinga gyvybei, tačiau medikams teko tikras išbandymas leistis į siaurą rūsį ir dirbti visiškoje tamsoje – šviesos šaltinis tebuvo GMP automobiliuose turimi žibintai.

Ketvirtoji užduotis, netikėtas išbandymas GMP medikams, buvo komplikuoto gimdymo priėmimas. Gimdyvės vaidmuo teko grimuotai Krizių tyrimo centro mokymų specialistei, kūdikis buvo realaus svorio manekenas. Pasak vyriausio žaidynių teisėjo Kęstučio Stašaičio, gimdymas GMP darbe pasitaiko labai retai, tačiau tai visada būna įtempta situacija, ir ši užduotis – puiki proga prisiminti retai naudojamus įgūdžius.

Penktoji užduotis privertė dalyvius teko ne tik rungtis, bet ir bendradarbiauti. Žaidynėse buvo imituotas autoįvykis, į kurį atvykusi brigada rado šešis nukentėjusiuosius ir privalėjo išsikviesti „pastiprinimą“, „išrūšiuoti“ nukentėjusiuosius pagal būklės sunkumą ir nustatyti eilę, kam pirmam teikti pagalbą. Atsakomybė už GMP brigadų tarpusavio bendradarbiavimą teko dispečeriui. „Ši situacija aiškiai parodė ir medikams, ir greitosios medicinos pagalbos stotims, kad vien turėdamos telefoną, greitosios medicinos pagalbos stotys neišsivers – būtina moderni įranga ir aukšta dispečerių kvalifikacija“, - teigė K.Stašaitis.

Didesnę galimybę gauti aukštesnį balų skaičių turėjo tie, kas pasirinko papildomą pradinio gaivinimo užduotį –taisyklingai be jokios papildomos įrangos atlikti dirbtinį kvėpavimą ir krūtinės paspaudimus kompiuterizuotam manekenui. Ši užduotis reikalauja ne tik fizinio pasirengimo, bet ir tikslumo – nuo to priklauso išgyvenimo tikimybė.

Atskiro dėmesio susilaukė speciali organizatorių surengta paskaita – mokymas, skirta skęstančiojo gelbėjimui. Į šaltą Asvejos ežero vandenį šoko Krizių tyrimo centro instruktoriai – vienas iš demonstravo, kaip tikrovėje elgiasi skęstantis žmogus, o kitas parodė, kaip reikia elgtis ir kokie pavojai tyko paties gelbėtojo.

Moderni greitosios pagalbos sistema Lietuvoje – 2013 m.

Kartu su žaidynėmis vyko ir konferencija „Greitosios medicinos pagalbos koncepcijos įgyvendinimo aktualijos“, kurios metu buvo demonstruojama, kaip veikia greitosios medicinos pagalbos pajėgų valdymo modelis. Jo tikslas yra „rūšiuoti“ skambučius į tuos, kuriems iš tiesų reikia skubiosios pagalbos ir tuos, kuriems galbūt pakanka konsultacijos ar neskubios ambulatorinės pagalbos. Šiuo metu Lietuvos greitosios medicinos pagalbos ekipažai 2,5 karto dažniau nei Vakarų šalyse priversti vykti ten, kur nėra būtina skubi pagalba. Taip ne tik švaistomos lėšos, bet ir kenčia išties sunkūs ligoniai. Be to, šis modelis leis dispečeriui siųsti į įvykio vietą arčiausiai esantį GMP automobilį, nepaisant kokiai savivaldybei jis priklauso.

Žaidynes ir konferenciją organizavo Krizių tyrimo centras, Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija, Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos draugija Kauno medicinos universiteto Ekstremaliosios medicinos katedra ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Pasak organizatorių, idėja surengti GMP žaidynes Lietuvoje kilo tuomet, kai nuo 2005 m. buvo pasinaudota galimybe ES lėšomis didžiajai daliai Lietuvos greitosios pagalbos medikų suteikti naujos kartos praktinius mokymus, padėjusius perimti geriausią pasaulinę patirtį.

Dalyvių ir organizatorių mintys

SAM sekretorius Haroldas Baubinas: „Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės padės tobulinti praktinius GMP personalo įgūdžius, pagerins GMP paslaugų kokybę ir efektyvumą, todėl kad aktyvūs šių žaidynių dalyviai ateityje galės dirbti dar geriau ir operatyviau. GMP koncepcija buvo rengiama atsižvelgiant į Švedijos, Suomijos ir kt. šalių patirtį. Ją rengiant dalyvavo Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos, BPC atstovai. Koncepcijoje numatoma GMP reformą vykdyti pertvarkant ir modernizuojant GMP paslaugas teikiančių įstaigų įrangą, dispečerines, keliant darbuotojų kvalifikaciją. Baigiamajame pertvarkos etape GMP dispečerinės turėtų būti prijungiamos prie BPC, tai planuojama padaryti 2013 m.“.

Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos draugijos pirmininkas dr. Dinas Vaitkaitis: „Visos visuomenės saugumas remiasi trijų tarnybų darbu - greitosios medicinos pagalbos, priešgaisrinės - gelbėjimo tarnybos ir policijos. Kiekvienam iš mūsų bet kada gali jų prireikti. Esame suinteresuoti, kad greitoji medicinos pagalba būtų kokybiška ir prieinama visiems. Šios žaidynės – puiki galimybė paskatinti GMP medikus tobulėti vardan mūsų visų“.

Vienas iš renginio organizatorių, Kauno medicinos universiteto Ektremaliosios medicinos katedros darbuotojas Paulius Dobožinskas: „GMP žaidynės – reta ir labai svarbi galimybė atsakingą darbą pasirinkusiems medikams ne tik pasitikrinti savo sugebėjimus, bet ir pasidalyti neįkainojama praktine kasdienio darbo patirtimi. Žaidynių metu vyksianti konferencija – svarbus žingsnis Lietuvai pereinant prie naujos, efektyvios ir greitai veikiančios centralizuotos Bendrosios pagalbos sistemos“.

Vienas iš renginio organizatorių, Krizių tyrimo centro darbuotojas Nedas Jasinskas: „Šiose žaidynėse galėsime išvysti kiekvieno miesto greitosios pagalbos medikų pasirengimą. Žaidynių užduotys maksimaliai atitiks realias situacijas. GMP tarnyba yra Lietuvos medicinos priekinis frontas, kuriame sunkiausiomis, neprognozuojamomis salygomis dirba atsidavę medikai. Tai bene vienintelė sritis, kuri neturi savo rezidentūros, mokymo bazės, tačiau „greitosios“ medikams tenka didžiulė atsakomybė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos