Socialiniame tinkle pasiteiravus, kiek kartų per dieną keičiate vienkartinę kaukę, didžioji dalis respondentų atsakė, jog tai daro vieną kartą. Taip pat nemaža dalis atsakiusiųjų teigia, kad kaukės net neturi, nes iš namų niekur neina. Mažiausia nereprezentatyvios apklausos dalyvių dalis teigė, kad keičia kaukes dažniau, nes to reikalaujama darbo vietoje. Specialistai ragina prisiminti, kad vienkartinė kaukė yra skirta nešioti iki kol sudrėks arba ją dėvint dvi valandas.
„Respiratorius, kurių jau turime savo vaistinėse, galima nešioti ilgiau, šešias ir net daugiau valandų, bet vienkartinės kaukės yra skirtos daugiausia 150 minučių, po to jas būtina perkirpti ir išmesti. Dvi kaukės per dieną nėra apsauga nuo viruso. Atvirkščiai – mes psichologiškai tarsi jaučiamės pasirūpinę savimi, o iš tikrųjų ant veido esanti kaukė jau neatlieka savo funkcijos“, – dėmesį atkreipia „Eurovaistinėje“ Vilniuje dirbanti sveikatos specialistė Elvyra Ramaškienė.
Dezinfekuoti pirštines – suskambus telefonui
Pasak specialistės, kol apsauginių priemonių vaistinėse trūko, kaukes namuose siuvome, skareles nešiojome, bet dabar, kai priemonių yra visur ir pasirinkimas didelis, nereikėtų rizikuoti veidą prisidengiant vos medžiagine skiaute.
„Norėdami patikrinti, ar jūsų apsaugos priemonė efektyvi, pamėginkite ją užsidėję išpūsti orą – su respiratoriumi, keturių sluoksnių kauke ar vienkartine medicinine kauke tai padaryti bus labai sunku ir tai rodo priemonės efektyvumą. Jeigu užsirišę šaliką kvėpuojate įprastai, jis ir nėra tinkamas siekiant apsisaugoti“, – sako farmakotechnikė.
Moteris teigia, kad į vaistinę klientai užeina su pirštinėmis, tačiau dažnas sutiktas viešajame transporte, ar mieste – pirštinių taip pat nedėvi. Kalbėdama apie tai, ar reikia pirštines dezinfekuoti, sveikatos specialistė perspėja, kad ant pirštinių kaupiasi daug bakterijų ir geriausia, jeigu yra galimybė jas keisti pakeitus aplinką – išėjus iš parduotuvės ar vos sugrįžus namo.
„Jeigu būnant viešoje vietoje su pirštinėmis jums suskambo telefonas, dezinfekuoti pirštines naudinga, nes tai, kas buvo ant pirštinių persikels ant telefono“, – perspėja E.Ramaškienė.
Apsaugos priemonių trūkumo nėra
Vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė sako, kad pandemijos pradžioje kilę apsauginių priemonių tiekimo sutrikimai, šiandien jau yra įveikti ir vaistinėse yra galimybė įsigyti visų būtiniausių apsaugos priemonių.
„Reaguojame į gyventojų įpročius ir matydami, kad vis daugiau jų vaistinėje teiraujasi respiratorių, papildėme jais savo asortimentą. Turime didelį kiekį keturių sluoksnių apsauginių priemonių. Kurį laiką ne visose vaistinėse buvo galima įsigyti ir apsauginių pirštinių, tačiau šiandien situacija pasikeitus, dar laukiame papildymo dėl skirtingų pirštinių dydžių“, – sako L.Bielskė.
Vaistininkai primena, kad veidą dengiančias priemones vis dar svarbu dėvėti viešose vietose, taip pat laikytis rankų higienos, jas dažnai plauti, o jeigu nėra galimybės to padaryti, naudoti dezinfekcinius skysčius. Lankantis viešose vietose rekomenduojama laikytis saugaus atstumo nuo aplinkinių.