2018 05 15

Dvi šiukšlių reformos savaitės: Vilniuje jau švariau, bet perpildytų konteinerių likę

Pirmosios dvi gegužės savaitės vilniečiams ir Vilniaus vadovams įstrigs atmintyje kaip nesklandi atliekų surinkimo reformos pradžia – mieste pūpsojo krūvos šiukšlių, nevežtų po kelias savaites, o vežėjai ir savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų surinkimo administratorius“ („VASA“) teisinosi, kad permainoms reikia laiko. Po dviejų savaičių teigiama, kad mieste beveik susitvarkyta.
Atliekų konteineriai Vilniaus gatvėje antradienį popiet
Atliekų konteineriai Vilniaus gatvėje antradienį popiet / 15min skaitytojo nuotr.

Tačiau nuotraukoje matote, kaip atrodė konteineriai Vilniaus gatvės pradžioje antradienį apie 13.30 val. Kvapas iš čia sklido iki pat Gedimino prospekto. Identifikavimo numerių ar lipdukų su vežėjo pavadinimu ant konteinerių nesimatė, tačiau centrinę Vilniaus dalį aptarnauja bendrovė „VSA Vilnius“, pagal grafiką atliekos iš šios vietos turėjo būti vežamos gegužės 14 d., kitas laikas – gegužės 17-oji.

Sako, kad yra geriau

Vis dėlto situacija po pirmųjų dviejų gegužės savaičių po truputį gerėja. Bent jau taip tikina „VASA“ direktorius Rimantas Juknevičius, kartu su Vilniaus savivaldybės atstovais antradienio rytą apsilankęs keliuose sostinės rajonuose. Po šio pasivažinėjimo jis 15min teigė, kad bendra situacija mieste yra gera, nustatyta tik keletas taškų, kur užfiksuota pažeidimų.

„Štai Dzūkų gatvėje radome nepažymėtą konteinerį, ne visos atliekos buvo išvežtos. Šeškinėje pravažiavome šachtines pagal tuos signalus, kuriuos gaudavome, tai patikrinome, ar pagal grafiką vežta. Tai didžiojoje daugumoje atvejų buvo vežta, viename name buvo praleista, bet šiandien yra aptarnavimo diena, tai tikėtina, kad išveš“, – po patikrinimo kalbėjo R.Juknevičius.

Taip pat pastebėtos didelių gabaritų atliekų sankaupos prie pakuočių atliekų konteinerių, pastebėta, kad ir pastarieji konteineriai išvežami per retai, pakuočių susikaupia itin daug. Tai nėra „VASA“ pareiga, tačiau R.Juknevičius pažadėjo pasirūpinti ir šių atliekų išvežimu.

„Susitikome su gyventojais, pasikalbėjome Šeškinėje, Lazdynuose, Viršuliškėse, Karoliniškėse. Mes patys esame nustebę, bet išgirdome iš žmonių, kad atliekas veža, viskas yra gerai. Yra pageidavimų padidinti konteinerį, nes, tarkim, šachtoje stovi per mažas, bet tai techninis klausimas. Mes užsirašome ir vežėjui nurodysime, kad pakeistų. Ir pagrindinis reikalavimas – kad vežėjai laikytųsi grafiko“, – kalbėjo „VASA“ vadovas.

Grafikai kinta dėl naujų klientų

Anot direktoriaus, iš esmės visame mieste atliekos vežamos pagal grafiką, bet tie grafikai vis dar koreguojami. Tarkim, atsiranda naujas, nežymėtas konteineris, kurio išvežimą reikia įtraukti į grafiką, tad atsiras pokyčių. „Nes mašina užsipildo ir važiuoja į MBA (mechaninio-biologinio apdorojimo) gamyklą. Atsiranda pertrūkių, kol susibalansuos. Iš esmės situacija tikrai gera“, – tikino R.Juknevičius.

Nuo gegužės 16-osios „VASA“ kontrolieriai jau imsis vykdyti tikrąsias savo funkcijas – fiksuos pažeidimus ir už juos taikys nuobaudas: 60 eurų už kiekvieną laiku neišvežtą konteinerį. Įvardinti, ar kuri nors konkreti įmonė nesusidorojo su užduotimis, kurias gavo laimėjusi Vilniaus savivaldybės organizuotą konkursą vežti atliekas iš kurios nors sostinės zonos (tokių yra penkios), R.Juknevičius nenorėjo. Jo teigimu, darbo organizavimo trūkumų pastebima visose zonose.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė, Rimantas Juknevičius, Povilas Poderskis, Saulius Budrevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė, Rimantas Juknevičius, Povilas Poderskis, Saulius Budrevičius

Netrukus „VASA“ galės tiesiogiai matyti, kur konteineriai jau yra išvežti, ar tai padaryta laikantis grafiko ir t.t. Baigiama rengti sistema, kuri nuolat fiksuos šiuos duomenis pagal konteinerių identifikacijos numerius. „Kontrolė bus pati griežčiausia. Sistema bus automatizuota, skyrius pasiruošęs kontrolę vykdyti“, – teigė R.Juknevičius.

Jis taip pat tikino, kad situacija su gyventojų skundais yra paradoksali – esą yra buvę, kad iš to paties namo gaunama skundų, jog vieniems žmonėms pagal naują grafiką šiukšlės vežamos per retai, kitiems – per dažnai.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės ir „VASA“ atstovai tikrina atliekų išvežimą
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės ir „VASA“ atstovai tikrina atliekų išvežimą

Vežėjai: jau apsitvarkėme

Penkias Vilniaus miesto zonas aptarnauja trys bendrovės „Ecoservice“ (trys zonos) ir „Econovus“ bei „VSA Vilnius“ (po vieną zoną).

„Ecoservice“ valdybos pirmininkas Saulius Budrevičius sako, kad situacija mieste gerėja, ypač po savaitgalio.

„Pasivijome, mūsų manymu, grafikus. Kol kas dar turime tokių neaiškių zonų, kuriose apie konteinerius neturime informacijos, ne visais duomenimis disponuojame. Bet manome, kad iš tiesų nuveiktas didžiulis darbas, tempų nemažiname ir tikrai kontroliuojame situaciją. Mūsų paslaugų kokybė kiekvieną dieną gerėja. Kaip pavyzdys – vakar dienos informacija, kiek man yra pateikta, iš viso nebuvo aptarnauta mažiau nei 80 konteinerių per visą darbo dieną. „Ecoservice“ Vilniuje aptarnauja iš viso apie 3,5 tūkst. konteinerių“, – 15min kalbėjo S.Budrevičius.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės ir „VASA“ atstovai tikrina atliekų išvežimą
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės ir „VASA“ atstovai tikrina atliekų išvežimą

Priežastys, kodėl atliekos iš šių konteinerių nebuvo išvežtos, anot S.Budrevičiaus, yra objektyvios – nebuvo galima privažiuoti, buvo užrakintos šachtos ar pan. Bet žadama susisiekti su šių atliekų turėtojais ir tai sutvarkyti.

Tačiau skaičiai nuo pirmų pertvarkos dienų yra kardinaliai pasikeitę, tikina S.Budrevičius, nes tada tokių atvejų buvo daugybė. O dvi savaitės, skirtos vežėjams prisitaikyti prie pokyčių, „Ecoservice“ valdybos pirmininko manymu, yra ir daug, ir mažai, jeigu vertintume jas kaip pereinamąjį laikotarpį.

Svarbiausia, kad paslauga būtų kokybiška gyventojams, įsitikinęs jis. Ir pripažįsta, kad pastaruoju metu atliekų vežėjai dažnai dirba ir po 20 valandų per parą. Net savaitgalį bendrovės administracija su pačiu valdybos pirmininku darbą pradėjo nuo 9 val. ir baigė 20 val.

Naujoji atliekų surinkimo ir apmokėjimo už tai tvarka Vilniaus miesto įsigaliojo nuo gegužės 1-osios. Kaip sako Vilniaus savivaldybės vadovai, pokyčių reikėjo, nes net apie trečdalis vilniečių už tokią paslaugą nemokėjo iš viso. Dabar ketinama priversti mokėti visus, todėl esą šiukšlių išvežimas turėtų pigti.

Taip pat skaitykite: Apie šiukšlių krizę – su Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriumi Povilu Poderskiu: skundų bus visada.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų