Sausas, šiltas ir saulėtas balandžio mėnuo, kai kur gerokai sausesnis gegužės mėnuo ir itin karšti pastarosios savaitės orai lepino poilsiautojus, tačiau žemdirbiams su kiekviena diena tapo vis sudėtingiau.
Kadangi gausesnis lietus jau kurį laiką aplenkia pavienius Pietų Lietuvos rajonus, čia susidarė palankios sąlygos sausrai vystytis ir stiprėti. Elektrėnų ir Varėnos rajono savivaldybių teritorijose užsitęsęs sausringas laikotarpis atitinkamai birželio 16 ir 17 d. pasiekė stichinės sausros rodiklius. Stichine sausra aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu yra laikomos sąlygos, kai sausrą apibūdinančio hidroterminio koeficiento (toliau – HTK) reikšmė, mažesnė už 0,5, nenutrūkstamai išsilaiko ilgiau nei 30 dienų.
Elektrėnų meras liberalas Kęstutis Vaitukaitis BNS sakė, kad situacija savivaldybėje „kaip ir visur, lietaus trūksta, sausra baisi“. Savivaldybės vadovas teigė, kad ūkininkų dėl sausros patirti nuostoliai bus skaičiuojami, tikimasi gauti kompensacijas.
„Kad meteorologinė sausra būtų, aš nepamenu. Matyti, kad jau net pasėliai pradėjo ruduoti. Dabar šiek tiek užlijo, bet to užlijimo reikia daugiau, su tiek nieko nebus“, – kalbėjo meras.
Sausringas laikotarpis, kaip pavojingas meteorologinis reiškinys fiksuojamas dar dviejų savivaldybių teritorijose: Trakų (tęsiasi 30 d.), Birštono (tęsiasi 1 d.). Sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos metu pavojingu meteorologiniu reiškiniu laikomas tada, kai HTK reikšmė, mažesnė už 0,5, išsilaiko 15–30 dienų.
Atsižvelgiant į artimiausių parų orų prognozes, situacija šalyje turėtų keistis nežymiai – rytoj, t. y., birželio 18 d., stichinės sausros rodikliai turėtų būti pasiekti Trakų rajono savivaldybės teritorijoje, labai sausa išliks Druskininkų, Jonavos, Utenos ir Švenčionių apylinkėse, sausringa – pavieniuose Vidurio Lietuvos rajonuose, taip pat Vilniaus, Šalčininkų ir Ignalinos apylinkėse.
Kitur šalyje laikysis arba nežymus drėgmės trūkumas, arba optimalios sąlygos ir tik vakariniame šalies pakraštyje ir toliau bus fiksuojamas drėgmės perteklius.