2023 05 05 /14:03

Legioneliozės protrūkis Kauno mieste ir rajone nesibaigia: mirė jau du žmonės

LSMU Kauno ligoninėje gydoma 12 legionelioze sergančių pacientų. Dviejų iš jų būklė išlieka sunki. Penktadienį pranešta apie du mirusius pacientus, kuriems buvo nustatyta legioneliozė.
Laboratorija, kur tiriamos legionelės
Laboratorija, kur tiriamos legionelės / NVSC nuotr.

Naujų legioneliozės atvejų nuo gegužės 3 iki 4 dienos ryto Kaune nebuvo fiksuota.

Mirusiųjų nuo šios ligos nėra, – taip dar ketvirtadienį pranešė LSMU Kauno ligoninės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Saulius Tvirbutas. Tačiau penktadienį padėtis pasikeitė.

Dviejų pacientų būklė sunki

Penktadienio ryto duomenimis, prieš savaitę turėtas neįprastas į LSMU Kauno ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių atvykusių su legioneliozės simptomais žmonių skaičius pastarosiomis dienomis daugiau nepasikartojo.

Turėta tik pavienių atvykusių arba patvirtintų jau gulinčių ligoninėje pacientų diagnozių.

„Šiuo metu gydome 12 legionelioze sergančių pacientų. Dviejų iš jų būklė išlieka sunki, jie gydomi Suaugusiųjų intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje“, – teigė S.Tvirbutas.

Visi sergantieji – sulaukę 50-ties metų ir vyresni.

15min žiniomis, LSMU Kauno klinikų reanimacijoje gydomas vienas legionelioze sergantis pacientas.

Mirė du pacientai

Vis dėlto, mirčių neišvengta.

Kaip penktadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Kauno rajone ir mieste fiksuoti dar trys nauji legioneliozės atvejai, vienas žmogus mirė.

Miręs asmuo priklausė 80+ amžiaus grupei, turėjo lėtinių ligų, – nurodo NVSC.

Kaip 15min patvirtino LSMU Kauno ligoninės atstovas spaudai, mirusysis buvo gydomas Vidaus ligų skyriuje, nors jam buvo diagnozuota legioneliozė, mirė jis nuo gretutinių ligų.

Infekcinių ligų skyriuje ligonis pradėtas gydyti nuo legioneliozės šią savaitę.

Penktadienį po pietų NVSC patvirtino, kad mirė ir antras pacientas. Jis priklausė vyresnių nei 65-erių amžiaus grupei.

Anot centro, du nauji susirgimų atvejai fiksuoti rajone, vienas – Kauno mieste.

Iš viso – 18 atvejų

Iš viso šiuo metu yra užfiksuota 18 atvejų. Be minėtų trijų, 12 buvo nustatyta Kauno rajone, trys – Kauno mieste.

Susirgę asmenys gyvena tiek daugiabučiuose, tiek vienbučiuose (nuosavuose) būstuose. Daugeliui jų karštą vandenį tiekia AB „Kauno energija“, kai kurie naudoja asmeninius vandens šildytuvus, vienas iš susirgusiųjų naudoja šulinio vandenį. Todėl kaip užsikrėtimo priežastį įvardyti vieną šaltinį negalima.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nuotr./Legioneliozės profilaktika
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nuotr./Legioneliozės profilaktika

Taip pat nėra duomenų ir apie tai, kad susirgę asmenys būtų lankęsi kokioje nors vienoje viešoje vietoje (pavyzdžiui, vandens pramogų paslaugos), kurioje galėjo užsikrėsti.

Kauno departamentas organizavo laboratorinių vandens tyrimų atlikimą susirgusiųjų gyvenamuosiuose būstuose, kurių rezultatų laukiama 10 dienų.

Kaip užsikrėtimo priežastį įvardyti vieną šaltinį negalima.

Primename, kad liga plinta per vandens purslus (aerozolį), o jame ligą sukeliančios bakterijos legionelės dauginasi tik tuomet, kai susidaro tam palankios sąlygos – nepakankamai šaltas arba nepakankamai karštas vanduo.

Kauno departamento veiksmai

Kauno departamento specialistai, bendradarbiaudami su Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos Kauno teritorinio skyriumi, dalyvaus neplaniniuose patikrinimuose, siekdami detaliau įvertinti situaciją ir teikti konsultacijas gyventojams bei šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojams.

Vos gavus informaciją apie pirmuosius atvejus ir vėliau kaskart gavus pranešimus apie naujus atvejus, Kauno departamentas susisiekia su daugiabučių administratoriais ir teikia informaciją apie tai, kokių būtina imtis prevencinių priemonių.

Dėl aktyvaus gyventojų informavimo bendraujama su Kauno miesto ir rajono savivaldybėmis bei Garliavos seniūnija.

Gegužės 2 dieną inicijuotas tarpinstitucinis pasitarimas, kuriame dalyvavo Kauno rajono savivaldybės, „Kauno vandenų“ Vičiūnų vandenvietės ir AB „Kauno energija“ atstovai. Jame buvo aptarti tiekiamo geriamojo vandens stebėsenos rezultatai, aiškinamasi, kas galėjo lemti vandens tiekimo galimus sutrikimus, sprendžiama, kaip galima būtų užtikrinti pastovų tinkamos temperatūros karšto vandens tiekimą daugiabučiuose namuose Kauno rajone.

Nutarta informuoti individualių namų gyventojus apie karšto vandens sistemų profilaktikos priemones.

Po šio pasitarimo Kauno rajone daugiabučių namų įvaduose „Kauno vandenys“ paėmė šalto geriamojo vandens mėginius legionelėms nustatyti, laukiama tyrimų rezultatų.

„Kauno energija“ Kauno miesto ir Kauno rajono centralizuoto karšto vandens tiekimo tinkluose padidino tiekiamo termofikacinio vandens temperatūrą, kad pastatų karšto vandens sistemose ji būtų ne žemesnė kaip 65 0C, ir informavo daugiabučių namų administratorius dėl termo šoko vykdymo.

Kauno rajono savivaldybės administracijos Garliavos seniūnijai pateiktos legioneliozės profilaktikos rekomendacijos ir paprašyta išplatinti gyventojams.

Kauno departamentas raštu kreipėsi į Kauno apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kad šios užtikrintų aktyvų įtariamų legioneliozės ligos atvejų laboratorinį ištyrimą, nustatytų ne tik sukėlėją, bet ir jo rūšinę priklausomybę, kad būtų galima nustatyti, ar šie ligos atvejai susiję tarpusavyje.

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad žmogus legionelioze užsikrečia įkvėpęs aerozolio su legionelėmis. Negalima užsikrėsti geriant vandenį, jį vartojant maistui gaminti ar nuo sergančio žmogaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis