Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 01 25 /16:23

VST vadovas: pleištą tarp VRM sistemos vadovų ir pareigūnų kalusių asmenų pėdos veda į LSDP

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas penktadienį susitiko su Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadu Ričardu Pociumi aptarti pateiktos informacijos apie planus perimti vidaus reikalų jėgos struktūras. VST vadovas užsiminė, kad tokių siekių gali turėti neseniai į politiką pasukę generolai.
Eimutis Misiūnas, Saulius Skvernelis ir Ričardas Pocius
Eimutis Misiūnas, Saulius Skvernelis ir Ričardas Pocius / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

E.Misiūno teigimu, šis raštas pasiekęs ir Vyriausybę, Specialiųjų tyrimų tarnybą, prokuratūrą. Taip pat reikia vertinti grėsmes pačioje ministerijoje, teigė ministras.

Pasak jo, pirminėmis žiniomis, buvo bandoma įžiebti nesantaiką tarp pareigūnų ir vadovų. Ši informacija, anot ministro, kelia nerimą, tačiau ją dar reikia patikrinti.

Pasak E.Misiūno, VST pateiktoje informacijoje daugiausia kalbama apie istorinius įvykius, dabar situacija esą kontroliuojama.

R.Pocius taip pat tikino, kad dabar apie perversmus nėra ko kalbėti – tokios grėsmės esą nėra.

„Jokio perversmo tikrai nebūtų buvę ir jokios grėsmės perversmui nėra“, – tikino jis.

Tačiau, anot VST vadovo, buvę aukšto rango pareigūnai ir esami pulkininkai, VRM sistemos senbuviai siekė kompromituoti VRM sistemą, susigrąžinti įtaką, kalti pleištą tarp politinės vadovybės ir tarnybų ir kelti sumaištį.

„Tai yra sabotavimas. (...) Siekis jų – eiti į politiką“, – apibendrino R.Pocius.

Siekis jų – eiti į politiką, – sako R.Pocius.

VST vadovas patvirtino, kad kai kurie iš jų tai jau daro – prisijungė prie Lietuvos socialdemokratų partijos. Pastaroji neseniai pranešė, kad prie jos prisijungia buvę generolai – buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius, buvęs Lietuvos karo akademijos viršininkas Algis Vaičeliūnas, buvęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovas Remigijus Baniulis bei buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Žimantas Pacevičius. O buvęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Saulius Stripeika partijoje jau senbuvis.

Šaltinių duomenimis, rašte gali būti minimas dar vienas buvęs FNTT vadovas Romualdas Boreika.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./buvęs FNTT vadovas Romualdas Boreika
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./buvęs FNTT vadovas Romualdas Boreika

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas tokias kalbas vadino liguistomis fantazijomis ir žadėjo reputaciją ginti teisme.

„Vertinu kaip fantaziją, bet man labai nepatinka, kad tos fantazijos skleidžiamos rinkimų metu“, – teigė jis.

Pasak G.Palucko, kaltinti naujus partijos narius nusikalstama veika galima nebent turint konkrečių įrodymų, o dabar jų nėra – tėra aptakios frazės.

„Jei bus minimas LSDP pavadinimas ir bus stengiamasi menkinti reputaciją, mes tikrai kreipsimės į teismą ir ginsime savo reputaciją, nes jokių faktinių duomenų, pagrindžiančių tokius samprotavimus, kaltinimus valstybės išdavyste, sabotažu ir trikdymu nėra“, – teigė G.Paluckas.

Anot jo, neramu, kad apie tokius dalykus jau kalba pareigūnai ir valstybės vadovai.

Kaltinimus vadina absurdiškais

Buvę vidaus tarnybos generolai neigia Viešojo saugumo tarnybos (VST) vado R.Pociaus žodžius apie kurstytą nesantaiką vidaus reikalų sistemos įstaigose ir ragina jį pasitikrinti sveikatą.

„Gal tam žmogui laikas į pensiją ar sveikatą pasitikrinti? Nežinau. Gaila, kad tokie žmonės tampa generolais ir teršia mūsų vardą“, – BNS penktadienį sakė buvęs pasieniečių vadas S.Stripeika.

Vidaus reikalų ministerija pranešė sulaukusi VST informacijos apie buvusių aukštų statutinių pareigūnų rengiamus susitikimus, kur galėjo būti tariamasi, kaip kurstyti nesantaiką sistemoje.

VST vadovas R.Pocius patvirtino, kad tarp minimų asmenų – buvę generolai, neseniai įstoję į Lietuvos socialdemokratų partiją.

S.Stripeika yra juokingi E.Misiūno pasisakymai, kad VST informacija rodo, jog kai kurie asmenys organizavo nepasitikėjimą dabartiniais ministerijai pavaldžių įstaigų vadovais.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Saulius Stripeika, buvęs VSAT vadas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Saulius Stripeika, buvęs VSAT vadas

„Nejaugi Viešojo saugumo tarnyba yra operatyvinės veiklos subjektas, kad jie surinkę medžiagas pateikinėja ministrui? Juk yra rimtesnių tarnybų tam daryti“, – tvirtino buvęs pareigūnas.

„Kodėl jie tokį žaidimą žaidžia ir kokiu užsakymu, man kyla klausimas“, – pridūrė jis.

Buvusio pasieniečių vado teigimu, vidaus tarnybos generolai po kelis kartus kasmet susitinka jų įsteigtame klube: „Ten pabendraujame, padiskutuojame, kartais papolitikuojame, bet apie tokius „marazmus“ aš neturiu komentarų“.

Ž.Pacevičius BNS tvirtino, kad dabartinė situacija jam primena „Putino valstybę“, kur netoleruojama kitokia nuomonė.

„Pirmiausia turėčiau pretenzijų vidaus reikalų sistemos sveikatos priežiūros institucijoms, nes jeigu praeina žmonės su tokiais pareiškimais į statutines pareigas, tai ten yra kažkokių problemų“, – sakė jis.

Buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius tikino, kad VST vadas taip susidoroja su praėjusią savaitę atleistu tarnybos Vilniaus dalinio Organizavimo skyriaus vyriausiuoju specialistu Sandriumi Survila.

Seimo narių konsultacijas paneigė

Kaip skelbė delfi.lt, dokumente rašoma, kad atleistas buvęs VST Vilniaus dalinio vadas pulkininkas S.Survila ir jo uošvis Stanislovas Stančikas, anksčiau taip pat dirbęs tarnyboje, buvęs VST vadas Sergejus Madalovas ir kiti buvę VRM tarnybų vadai susitikinėja S.Madalovo viešbutyje „Įlanka“ Rumšiškėse ir Vilniuje.

Delfi.lt duomenimis, dokumente rašoma, kad juos konsultuoja kai kurie politikai ir Seimo nariai. Susitikimų metu aptarinėjama situacija VRM ir įstaigose, kaip išprovokuoti nesutarimus tarp ministerijos, ministro ir tarnybų, senųjų vadų įtakos grąžinimas VRM sistemoje, kaip destabilizuoti padėtį tarnybose, sukompromituoti ir nušalinti tarnybų vadovus.

R.Pocius neigė, kad rašte minimi esami Seimo nariai.

Klausimų turime daug dėl neteisėto buvusių vadovų praturtėjimo, santykių su Rusija, su Maskva, kokie santykiai su Odesa, – teigė R.Pocius.

Pasak jo, į situaciją tenka žiūrėti nuo seno – nuo „bananų baliaus“, Sausio 13-osios įvykių. „Kodėl tie žmonės atsirado ir kaip jie atsirado tose pačiose pozicijose, kaip sovietiniais laikais?“ – klausė jis.

Taip pat, pasak VST vadovo, įdomi tų pareigūnų veikla po 2015-ųjų – išėjus į atsargą. „Kodėl jie veikė toliau? Ką jie veikė? Kokias koalicijas kūrė? Kaip jie susiję su politika, kaip susiję su mūsų valstybės biudžetu 25-erius metus, kur jie padėjo tą biudžetą? Kodėl tarnybos nebuvo modernizuojamos, kodėl jos buvo sabotuojamos? Į tai reikia žiūrėti.

Dabar mes tą jų veiklą žinome. Kur jie žada toliau eiti, kokiais metodais dirba, kaip jie nori sukompromituoti VRM sistemą, tarnybas – esminiai tokie dalykai. Kalbant apie perversmo galimybes – tikrai šansų nėra“, – sakė R.Pocius.

VST vadovas tikino, kad dėl buvusių VST vadovų galimo lėšų švaistymo kyla daug klausimų, nes dabar su tuo pačiu biudžetu VST sugeba aprūpinti pareigūnus naujausia technika, apranga, o 25-erius metus esą tarnyba vegetavo, turėjo tik rusišką ginkluotę, o aplink darbo buvo duota krūvai giminaičių.

„Radome šiukšlyną, į kurį buvo kišamas biudžetas, kad išplautų pinigus. Mūsų skaičiavimu, 25-erius metus po 1,2 mln. eurų (galima žala – red. past)“, – teigė R.Pocius.

„Klausimų turime daug dėl neteisėto buvusių vadovų praturtėjimo, santykių su Rusija, su Maskva, kokie santykiai su Odesa“, – vardijo R.Pocius, pastaruosius kaltinimus deleguodamas buvusiam VST vadui Sergejui Madalovui.

Atleisti už pažeidimus

S.Survila iš VST dėl sistemingų drausminių nusižengimų bei Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimų buvo atleistas šiemet sausį.

Tuo metu, kai buvo pradėti patikrinimai, S.Survilos ginti stojo Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga.

Ji pranešime spaudai dėstė, kad pareigūno atžvilgiu inicijuojami ne visada pagrįsti nuolatiniai tarnybiniai patikrinimai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sandrius Survila
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sandrius Survila

Per visą tarnybos laikotarpį S.Survilai buvo skirta 14 nuobaudų (baustas drausminėmis nuobaudomis, pradedant už alkoholio vartojimą tarnybos vietoje iki viešųjų ir privačiųjų interesų valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimus).

S.Madalovas iš tarnybos VST taip pat buvo atleistas dėl pažeidimų. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) 2015 m. rugsėjį nusprendė, jog buvęs VST vadas S.Madalovas pažeidė įstatymą spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos eigos klausimus.

15min nuotr./Sergejus Madalovas
15min nuotr./Sergejus Madalovas

VTEK tyrė tuomečio vidaus reikalų ministro, o dabar premjero Sauliaus Skvernelio kreipimąsi. Ministerija VTEK nurodė, kad S.Madalovas nenusišalino spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos klausimus – priiminėjo savo dukrai, anūkui, žentui, žento seseriai, dukterėčiai, dukterėčios dukrai ir dukterėčios sūnui palankius sprendimus: skyrė jiems premijas, suteikė aukštesnes kvalifikacines kategorijas bei tarnybos laipsnius, perkėlė į kitas pareigas.

Vos tapęs VST vadovu dar 2015-aisiais R.Pocius buvo pareiškęs, kad Viešojo saugumo tarnyboje yra nelojalių Lietuvai pareigūnų, kurie konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

Premjeras S.Skvernelis pernai gruodį viešėdamas Liberalų sąjūdžio frakcijoje užsiminė, kad Lietuvoje yra kurpiamas planas nuversti teisėtai išrinktą valdžią.

„Turime schematiką, nuo ko tai prasidėjo, galėsime pateikti ir visuomenei. Tai yra vienintelis būdas ir noras sukelti tokį chaosą valstybėje. Tai, kas dabar yra daroma, yra nuoseklus planas „Ne tie laimėjo“. Galiu įvardyti, tai yra konservatorių partijos noras pagal tą nutekintą planą ir schemą. Galiu parodyti veiksmų planą, kaip yra sudėliota ir bandoma nuosekliai vykdyti“, – frakcijos posėdyje sakė S.Skvernelis.

Šiemet LRT televizijai jis pripažino, kad tuomet kalbėti apie konservatorius galbūt buvo klaida.

E.Misiūnas penktadienį tikino nesiejantis VST pateiktos informacijos ir premjero kalbų apie perversmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?