Šiose kapinėse siautėjantys ilgapirščiai jau neapsiriboja tik gėlių ir kitų sodinukų vagystėmis. Pastaruoju metu itin suįžūlėję chuliganai nusitaikė į beginklių moterų, tvarkančių artimųjų kapus, rankines ir kitus vertingus daiktus.
„Į Eigulių kapines baisu įžengti net vidury dienos. Vasarą čia miega benamiai, o dabar įsisiautėjo vagys. Nors aplink ir būna žmonių, ilgapirščiai tiesiog iš rankų išplėšia rankinukus. Įtariu, kad čia gali darbuotis vaikų namų auklėtiniai. Niekas nieko nedaro, gal kapinių prižiūrėtojai patys bijo ilgapirščių smurtautojų“, – piktindamasi įtarimais dalijosi kaunietė Giedrė.
Jaunos moters teigimu, ją kartu su giminaite einančią į kapines dažnai palydi aplinkinių nusistebėjimas: kodėl jūs ten einat vienos, kodėl nepalydi vyrai, ar žinote, kad ten labai nesaugu?
Tokiems įspėjimams pritartų ir vakar Eigulių kapinėse sutikta 63metų Rita Češkinienė. „Eidama į kapines rankinės nesinešu. Žinau, kad čia siaučia suįžūlėję paaugliai. Ir Senavos kapinėse yra palaidotų mano artimųjų, tačiau ten tokių dalykų nepasitaiko. Eigulių kapinėse kalnuota, gal vagims čia patogiau pasprukti? Porą kartų ir pati būčiau nukentėjusi: du tipai, besislapstydami už medžių ir vis besigręžiodami atgal, mane sekė, bet aš esu apsukri – paspartinusi žingsnį pasprukau. Čia pasitaiko ir iškrypėlių“, – pasakojo R.Češkinienė.
Vakar artimo žmogaus kapą tvarkiusi 68 metų kaunietė Stefanija „15min“ prisipažino kartą nukentėjusi nuo užpuolikų. „Kapinėse man tiesiog iš rankų stvėrė rankinę. Bandžiau šaukti, bet vietoj to, kad ilgapirštis išsigandęs ją paleistų, mane dar ir primušė. Aš šlubuoju, buvo operuota mano koja, ką aš galėjau tam „piemeniui“ padaryti? Dabar tvarkydama kapą rankinę pasidedu ant jo, tačiau mobilų telefoną ir raktus visuomet įsidedu į kišenes“, – sodindama gėles pasakojo Stefanija.
Vedėjas įbaugintas
Eigulių kapinių vedėjas Povilas Saveljevas pripažino, kad vagystės jo vadovaujamose kapinėse – kasdienybė. „Čia vagiama kiekvieną dieną. Per šiuos metus jau du kartus į mane kreipėsi sumuštos ir apvogtos moterys. Bandėme bendradarbiauti su policija, bet kol kas rezultatų nėra. Kartą pagavome dvi gėles vogusias moteris – ir net su įrodymais. Iškvietėm policiją, bet kitą dieną jos vėl čia vaikštinėjo ir darbavosi“, – apie kapinių kasdienybę pasakojo P.Saveljevas.
Vyras prasitarė, kad agresyvių vagių bijo ir jis pats. „Kai kas rytą einu apžiūrėti kapinių, su savimi pasiimu vėzdą, kad turėčiau kuo apsiginti. Juk ir iš manęs gali mobilųjį telefoną atimti. Šią problemą reikia spręsti su policija, kitaip jos neįveiksim. Kapinių darbuotojai patys nerizikuos tramdyti ilgapirščių, nes jie vėliau gali užpulti, ką nors padegti. Vienais metais jie mane gąsdino: dieduk, užremsime tavo būdelės duris ir pačirškinsim“, – modamas į nedidelį medinį namuką grasinimus perpasakojo Eigulių kapinių vedėjas.
Jis pastebėjo, kad vagišiai suįžūlėjo pastaraisiais metais – ankščiau taip nebūdavo.
„Kapinės užima 15 hektarų plotą. Prie kiekvieno antkapio sargo nepastatysi“, – liūdną situaciją reziumavo viena jau 5 metus šiose kapinėse triūsianti darbininkė.
Išgirdo pirmąsyk
Nors Eigulių kapinėse kalbinti žmonės ir prižiūrėtojai vienas per kitą pasakojo apie vagystes ir užpuolimus, tačiau tiek Eigulių seniūnijos vadovas Ovidijus Adomaitis, tiek Kauno Žaliakalnio policijos nuovados viršininkas Romas Oželis prisipažino apie šias problemas pirmą kartą išgirdę iš „15 min“ žurnalistės.
Abiejų instancijų vadovai tikino bendradarbiausiantys, kad bendromis jėgomis užkirstų kelią įžūlioms vagystėm. „Policijos komisariate nebuvo nei vieno pareiškimo. Tačiau jei taip yra iš tikrųjų, šia problema domėsimės ir spręsime“, – pažadus žarstė R.Oželis.
Tuo tarpu Eigulių seniūnas neatmetė galimybės, kad kapinėse darbuojasi vaikų namų globotiniai. „Kategoriškai teigti, kad tai jų darbas negaliu. Tačiau problemų su tos įstaigos globotiniais turėjome ne kartą. Aplinkinių namų gyventojai skundžiasi kad jie vagia, primuša vaikus. Kas ten besidarbuotų, bendradarbiausime su policija ir bandysime kapinėse įvesti tvarką“, – žadėjo O.Adomaitis.