„Mums labai svarbi Lietuvos situacija. Nuoširdžiai tikiuosi, kad nusivešime į savo tėvynę puikų jūsų šalies pavyzdį“, – per spaudos konferenciją teigė Šiaurės šalių narkotikų ir alkoholio politikos tinklo (NordAN) prezidentė Outi Ojala.
JAV Konektikuto medicinos universiteto profesorius, alkoholio kontrolės ekspertas profesorius Thomas Baboras pabrėžė solidarumo principą.
„Tarptautiniu lygiu galime labai daug nuveikti. Nes alkoholis ir jo pasekmės yra vienos didžiausių problemų pasaulyje, ypač tarp jaunų žmonių“, – kalbėjo profesorius.
Per diskusiją Seime T.Baboras pristatė studiją „Alkoholis: ne įprasta priemonė“ (Alcohol: No Ordinary Commodity – a summary of the second edition), kurią parengė autoriai iš devynių skirtingų valstybių ir kuri apima švietimo, kainų ir muitų, ankstyvo įsikišimo, mokymo, ribojimo, alkoholio reklamos strategijas.
„Šios priemonės ir jų taikymas turi didžiulį ryšį su alkoholio vartojimu ir nereikalauja didelių investicijų. O pats alkoholis apskritai negali būti suprantama kaip įprasta prekė“, – pabrėžė jis.
Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Larsas Molleris taip pat akcentavo kylančią alkoholio vartojimo problemą pasaulyje.
„Statistiškai dėl alkoholio vartojimo Europoje prarandama maždaug 17 metų, tai yra daugiausiai, palyginti su kitais regionais. Alkoholio suvartojimo kiekis taip pat gerokai lenkia kitus regionus. (...) Kelti tarifus ir kitus apribojimus taikyti, kas mažintų alkoholio vartojimą, labai svarbu. Tačiau nesugebėjome įrodyti, kad švietimas mokyklose yra veiksminga priemonė mažinant alkoholio vartojimą, nors šiai programai išleidžiama daugybė pinigų“, – kalbėjo jis.
L.Molleris pateikė Europos alkoholio kontrolės veiksmų planą 2012-2020 metais.
„Neturime konvencijos alkoholio politikai, tik planą. Jis apima lyderystę, sveikatos paslaugų politiką, priemones vairavimui išgėrus, prieinamumą. Tikimės, kad Lietuvos pavyzdys paveiks ir kitas ES valstybes, nes tai yra tikrai naudinga priemone mažinant alkoholio vartojimą“, – sakė L.Molleris.
„Lietuvoje neretai vadinami esame išsišokėliais, nors vadovaujamės Pasaulio sveikatos organizacijos politika ir alkoholio strategija. Spaudimas labai didelis, susiduriame su vis didesniu lobizmu, spaudimu, bandymu legalizuoti prekybą. Tačiau mes esame už alkoholio reklamos draudimą ir neatidėliojimą. Artėjant rinkimams, tikiuosi, padės matyti racionaliau situaciją“, – kalbėjo Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. Aurelijus Veryga.
Seimas penktadienį turėjo svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma atšaukti nuo 2012 metų turintį įsigalioti bet kokios alkoholio reklamos draudimą, padarant tam tikras išlygas. Tačiau nutarta padaryti pertrauką svarstant šį projektą.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigė, kad dar kiek per anksti visiškai uždrausti „šiuo metu galiojančią ribotą alkoholinių gėrimų reklamą“.