„Naujajai vyriausybei kyla uždavinys – išlaidas apkarpyti labai drąsiai. Ir, ko gero, taip, kaip iki šiol per Lietuvos istoriją nebuvo karpoma“, – aiškino R.Šimašius.
Pasak jo, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) siūlo išlaidas apkarpyti radikaliai.
„Manau, yra realu apkarpyti net keturis milijardus litų, nepakenkiant ekonomikai ir nepažeidžiant įsipareigojimų, pertvarkant kai kuriuos įstatymus“, – sakė R.Šimašius.
Pasak jo, galima būtų svarstyti, ar krizės akivaizdoje tikslinga mokėti 280 mln. litų tiesioginių išmokų žemės ūkiui, socialines išmokas – vaiko pinigus ir motinystės atostogų pašalpas. „Minėtų išmokų peržiūrėjimas galimas. Pridėjus dar ir mokesčių lengvatų atsisakymą, biudžetą subalansuoti galima“, – tikino Šimašius.
Pasak eksperto, balansas būtinas, nes kitų metų situacija pasaulyje nėra aiški, o biudžeto deficitas turi būti ne ant ribos, bet apie nulį.
Pasak eksperto, balansas būtinas, nes kitų metų situacija pasaulyje nėra aiški, o biudžeto deficitas turi būti ne ant ribos, bet apie nulį.
Finansų ministerija prognozuoja, kad galimas BVP augimas bus mažesnis, tačiau R.Šimašius aiškina, jog net toks procentas yra per daug optimistiškas.
„Labai galima tikėtis, kad kitais metais pliusas gali pavirsti minusu. Žiūrint mikroekonomikos lygiu, yra daugybė įmonių, kurios susiduria su problemomis. Bankai nebenori suteikti kreditų. Taip gali būti todėl, kad bankai ruošiasi skolinti Vyriausybei, kai to prireiks. Jei Vyriausybė savo pajamas ir išlaidas subalansuotų, tai šiandien bankai galėtų daugiau paskolinti privačiam sektoriui.
LLRI atstovo manymu, recesija šalyje gali prasidėti ne tik kitąmet, bet dar šiemet. Visose srityse matomas „ryškus susitraukimas“.
Valstybės kontrolė nustatė, jog gyventojų pajamų mokesčių lengvatų šalyje yra per daug. Siekiama suvienodinti kūrybinių darbuotojų – aktorių, rašytojų, žurnalistų mokesčius. Pasak R.Šimašiaus, tai reikėtų padaryti, tačiau nebūtinai didinant tarifą.
„Nereikia didinti mokesčių naštos. Uždavinys šiandien yra ne tik subalansuoti valstybės finansus, bet ir neuždusinti verslo bei vartotojų. Suvienodinimas neturėtų būti daromas viena kryptimi – reikėtų tai daryti abiem kryptimis. O dėl „Sodros“ sistemos išplėtimo, įtraukiant žemdirbius, aš žiūriu skeptiškai – vis dėlto „Sodra“ susijusi su įsipareigojimais ateičiai, kuo daugiau žmonių įtrauksime į šitą sistemą šiandien, tuo daugiau pensijų turėsime mokėti ateityje“, – teigė R.Šimašius.
„O kas pensijas mokės, jei šiuo metu demografinė padėtis šalyje nėra puiki? Į „Sodros“ „Titaniką“ naujų keleivių šiandien priiminėti nereikėtų“, – mano R.Šimašius.