15min gavo skaitytojos laišką:
„Esu JK 1 metai ir 10 mėn. 1,5 metų dirbau lietuvių kompanijoje, pusiau įdarbinta, pusiau laisvai samdoma. Šiuo metu esu pakeitusi darbą. Esu įdarbinta anglų kompanijoje. <...> Ką turėčiau žinoti dėl „Brexit“? Kas gali pasikeist? Ką turėčiau padaryti, kuo pasirūpinti? Ačiū.“
Būtina kreiptis dėl statuso
Jei po „Brexit“ norite išsaugoti šiuo metu turimas teises, jums reikės kreiptis dėl preliminaraus nuolatinio gyventojo statuso (angl. pre-settled status) įgijimo, kadangi šalyje gyvenate mažiau nei penkerius metus.
Kai šalyje būsite išgyvenusi penkerius metus, galėsite pateikti prašymą dėl šio statuso pakeitimo į nuolatinio gyventojo statusą (angl. settled-status).
Kadangi esate ES pilietė, tai padaryti galite internetu čia. Kad įrodytumėte savo tapatybę, būsite paprašyta nuskenuoti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Taip pat reikės įkelti savo nuotrauką.
Nuskenuoti savo dokumentą ir įkelti savo nuotrauką galite per „ES išvykimas: Asmens tapatybės dokumento patikrinimas“ programėlę, skirtą „Android“ operacinei sistemai. Iki 2019 m. pabaigos jau bus galima pasinaudoti šia programėle „iPhone“ telefonuose.
Dokumentą taip pat galite nusiųsti paštu Vidaus reikalų ministerijai (angl. Home Office), o nuotrauką įkelti per programėlę.
15min taip pat sulaukė klausimo, ką daryti, jei nepavyksta nuskenuoti dokumento?
Tokiu atveju galima jį nusiųsti paštu Vidaus reikalų ministerijai (angl. Home Office) arba apsilankyti vienoje iš organizacijų, kurioje jis bus nuskenuotas. Vietų sąrašą rasite čia. Dėl vizito turite susitarti iš anksto.
Prašymą dėl preliminaraus nuolatinio gyventojo statuso suteikimo privalote pateikti iki 2021-ųjų birželio 30 dienos.
Prašymo pateikimas nieko nekainuoja.
Šis statusas Jums leis ir toliau dirbti JK, naudotis Nacionalinės sveikatos tarnybos (angl. NHS) teikiamomis paslaugomis, pradėti studijuoti, kreiptis į viešuosius fondus, t.y. dėl išmokų ir pensijų, jei atitinkate reikalavimus, atvykti ir išvykti iš JK.
Vadinasi, niekas keistis neturėtų.
Ką žinoti kitiems?
Nuolatinio gyventojo statusas bus suteiktas tiems, kurie JK apsigyveno prieš 2020-ųjų gruodžio 31-ąją ar dieną, kai šalis pasitrauks iš Bendrijos be sutarties. Be to, šie asmenys nepertraukiamai JK turi būti gyvenę 5 metus. Tai vadinama „tęstiniu gyvenimu šalyje“.
Penkerių metų tęstinis gyvenimas šalyje reiškia, kad 5 metus iš eilės jūs buvote Jungtinės Karalystės, Normandijos salose ar Meno saloje bent 6 mėnesius per 12 mėnesių laikotarpį.
Tiesa, taikomos ir išimtys:
- Vienas laikotarpis iki 12 mėnesių dėl svarbios priežasties (pavyzdžiui, vaiko gimimo, rimtos ligos, studijų, profesinio mokymo ar komandiruotės užsienyje)
- Bet kokios trukmės privaloma karinė tarnyba
- Laikas, kurį praleidote užsienyje kaip valstybės tarnautojas arba kaip valstybės tarnautojo šeimos narys
- Laikas, kurį jūs praleidote ginkluotosiose pajėgose arba kaip šeimos narys asmens, tarnaujančio ginkluotosiose pajėgose
Pasak JK vyriausybės, gavę nuolatinio gyventojo statusą šalyje galėsite likti neribotą laiką. Taip pat galėsite pateikti prašymą dėl Jungtinės Karalystės pilietybės suteikimo.
Šiuo metu „Brexit“ numatomas 2020-ųjų sausio 31-ąją.
Turite klausimų dėl „Brexit“ poveikio Jūsų gyvenimui Jungtinėje Karalystėje? Kreipkitės el. paštu e.kristopaityte@15min.lt – 15min padės rasti atsakymus.