Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 11 25

Emigrantams dovanų siuntimas mikroautobusais į Lietuvą sparčiai brangsta

Artėjant žiemos šventėms daugelis pradeda rinkti dovanas. Emigrantai ruoštis pradeda kiek anksčiau, mat tėvynėje likusiems artimiesiems dovanas reikia ne tik išrinkti, bet ir nusiųsti, o tai užtrunka. Neretas naudojasi pervežėjų paslaugomis, kurie siuntinius nugabena gerokai pigiau ir greičiau, nei siunčiant paštu.
Tokiomis reklamomis mikroautobusų vairuotojai vilioja klientus.
Tokiomis reklamomis mikroautobusų vairuotojai vilioja klientus.

Jungtinėje Karalystėje mikroautobusų, gabenančių krovinius ir žmones į Lietuvą – nors vežimu vežk. Gruodį vairuotojai vadina piko metu, kuomet tarptautiniais reisais važiuojantys automobiliai būna perpildyti emigrantų dovanų.

Keletą metų tarp Lietuvos ir Anglijos važinėjantis Donatas pataria emigrantams ir keliones planuoti, ir siuntinius perduoti vežėjams gerokai prieš Kalėdas. Nors vidutiniškai siuntinys gavėją Lietuvoje pasiekia per dvi paras, laukiantieji paskutinės minutės gali nusivilti, nes dovanos tiesiog nenukeliaus laiku. Negana to, radus vairuotoją vyras pataria pasidomėti jo reputacija bei kompanijos patikimumu.

Prikiša cigarečių ir alkoholio

„Siųsti mikroautobusu – pigiau, bet neaišku, kuo galima pasitikėti. Dabar labai daug apgautų žmonių. Man dažnas klientas sako bijantis siųsti, kad nedingtų. Dažniausiai švenčių metu atsiranda visokių mužikėlių, naujų vežėjų. Pernai buvo atvejis, kai du tokie vežėjai susirinko žmonių kalėdines dovanas, pinigus ir tiesiog dingo. Po tokių poelgių kenčia visi kiti vežėjai, nes žmonės nebepasitiki“, – atviravo pašnekovas.

Tuo tarpu septintus metus dovanas į namus mikroautobusais siunčianti Jūratė tikina pasitikinti tik viena kompanija, kuriai patiki lauktuves namiškiams: „Siuntinį į Lietuvą siunčiu kartą per metus, prieš Kalėdas. Visada naudojuosi to paties vairuotojo paslaugomis, pažįstu jį ir pasitikiu. Internete labai daug prastų atsiliepimų apie pervežėjų kompanijas. Vieniems siuntiniai dingsta, kitiems nukeliauja pažeisti. Man dar neteko nusivilti savo vežėju“.

Pernai buvo atvejis, kai du tokie vežėjai susirinko žmonių kalėdines dovanas, pinigus ir tiesiog dingo.

Donatas neslėpė, kad į siuntinius žmonės prideda visko ir negalėjo prisiminti daikto, kurio nebūtų vežęs. Važiuojant iš Anglijos svarbiausia, kad siuntinyje nebūtų nelegalių daiktų, tuo tarpu paimdamas daiktus iš Lietuvos vairuotojas tikina visada išsiaiškinantis, kas yra pakuotėse. Didžiausia problema, pasak vyro, cigaretės ir alkoholis, kurių emigrantams siunčiama dideliais kiekiais, o tai gali sukelti rimtų rūpesčių vežėjui.

Tam pritarė ir vienos pervežėjų kompanijos operatorė Jurga. Moters teigimu, kompanijos vairuotojai dažnai turi aiškintis pasieniečiams, mat siuntėjai tiesiog pameluoja apie siunčiamų rūkalų kiekį.

„Dažnai žmonės prikiša cigarečių. Mums tai kas, bet jei pasieniečiai nors viename siuntinyje ras cigarečių, jie plėš ir tikrins visus. Vėliau gavėjas galvoja, kad vairuotojas atplėšė patikrinti, kas siuntinyje. Lyg jam būtų įdomu.

Kitas dalykas, jei cigarečių būna per daug, baudą gauna vairuotojas. Jeigu siuntėjas su vairuotoju pasirašo sutartį, nurodo, kas yra siuntinyje ir kiek yra cigarečių, bei ant konkretaus siuntinio užrašo adresą, viskas gerai. Tačiau kartais per skubėjimą pamirštama sutartis. Tada muitinėje rastą bendrą vežamų cigarečių kiekį dalina keleivių skaičiui, jeigu būna per daug, išrašoma bauda ir konfiskuojami rūkalai“, – kalbėjo operatorė.

Moteris pridūrė, kad vienintelis dalykas, kurio nepataria siųsti naudojantis vežėjų paslaugomis – greitai gendantys gaminiai. Pasak pašnekovės, žmonės įdeda ne tik įvairių skanėstų, kuriems ir per mėnesį nieko nenutiks, bet ir tokių produktų, kaip šviežia mėsa.

Vienintelis dalykas, kurio nepataria siųsti naudojantis vežėjų paslaugomis – greitai gendantys gaminiai.

„Būna, prikrauna žalios, šaldytos mėsos. Na, suprantu, kad ji iš šaldiklio, bet per tiek laiko tikrai atšils, išbėgs, o gali ir pašvinkti. Nežinau, ką žmonės galvoja dėdami tokius produktus. Pasieniečiai tikrindami patrauko pečiais, bet praleidžia“, – juokėsi pervežimo kompanijos operatorė.

Kainos – pačios įvairiausios

Gausybėje pervežimo kompanijų vyrauja panašios kainos, tačiau ne visur jos vienodos. Vieni vežėjai siuntimo kainą nustato atsižvelgdami į siuntinio dydį, kiti – į svorį, treti derasi su siuntėju, o dar kiti turi nusistovėjusį kainyną. Skirtingų kompanijų paslaugas išbandęs Antanas, lauktuves į Lietuvą siunčia kas du mėnesius, tad puikiai žino, kas siūlo geriausias kainas, o kas – lupikauja.

„Namiškiams siunčiu daug ką, pradedant valymo priemonėmis ar maisto produktais ir baigiant baldais. Kai kurios kompanijos prašo tiek pinigų, kad plaukai pasišiaušia. Pavyzdžiui, vienas vairuotojas didelį ir sunkų krepšį nuvežė už 15 svarų, jų kompanijoje toks siuntinys laikomas nedideliu. Kitas už tokį patį paprašė 40, nes įkainojo pagal svorį. Taip pat kai kurie vežėjai turi specifiką, pavyzdžiui, dažniausiai veža baldus, todėl baldus siųsti per juos pigiau ir panašiai“, – detales dėstė londonietis.

Vairuotojas Donatas pasakojo neturintis nustatytos kainos, tačiau neslėpė, kad dažniausiai klientai moka nuo 15 iki 30 svaro sterlingų už siuntinį: „Jei klientui kaina atrodo per didelė, neatmetame ir derybų. Vertiname pagal dydį, svorį, kartais – žmogaus materialinę padėtį. Jei paimame siuntinį iš močiutės, matome, kad ji sunkiai verčiasi, pervežame pigiau. Būna, kad nemokamai parvežame labdarą vaikų namams, tačiau tik įsitikinę, kad daiktai skirti būtent tam, kam sakoma“.

Kompanijoje, kurioje dirba Jurga, kainos kiek kitokios, mat jos skaičiuojamos pagal svorį: „Siuntinys iki 25 kg kainuoja apie 25 eurus. Vertiname pagal svorį, tačiau niekas nepuola sverti. Vairuotojas pakilnoja ir įvertina, būna, derasi dėl mažesnės kainos“. Moteris pridūrė, kad šventiniu laikotarpiu brangsta žmonių pervežimas. Jei kitu metu vienam žmogui kelionė mikroautobusu kainuoja 100 eurų, tai piko metu ji kyla iki 150 eurų.

Paslaugos brangsta kasmet

Pašnekovų teigimu, keičiantis valiutos kursui ar šalies ekonominei padėčiai pervežimo paslaugų kainos taip pat kinta. Bėgant metams paslaugos po truputį brangsta, tačiau Donatas tikino besistengiantis stipriai nedidinti kainų, nes baiminasi prarasti klientus.

Jei paimame siuntinį iš močiutės, matome, kad ji sunkiai verčiasi, pervežame pigiau.

Vežėjų paslaugomis kasmet besinaudojanti Jūratė antrino kompanijų atstovams: „Kadangi siunčiu dovanas kasmet, pastebiu kainų kilimą. Prieš šešerius metus išsiųsti didžiulį krepšį kainavo 15 svarų, šiemet už tokį patį sumokėjau 35. Aišku, svaro nuvertėjimas turėjo didžiulės įtakos. Pernai siuntimas kainavo 5 svarais pigiau“.

Emigrantai neretai skundžiasi, kad vairuotojai sugadina siuntinius, ką nors sulaužo ar sudaužo. Tačiau ne visi sutinka, kad apgadintas krovinys – vairuotojo kaltė.

„Būna, perspėja, kad siuntinyje yra trapių daiktų, bet retai. Patys stengiasi supakuoti tinkamai, žino, kad autobusiukas veža, visko pasitaiko. Per visą mūsų darbo laikotarpį tik kartą yra sudužęs stiklainis uogienės. Jeigu ir buvo daugiau atvejų, niekas mums nepranešė“, – sakė Jurga.

Tačiau Donatas įsitikinęs, kad siuntėjai nekalti dėl apgadintų daiktų: „Žmonės siuntinius supakuoja patvariai, tačiau jei paklius blogam vežėjui, mėtys, tai neišlaikys jokia pakuotė“.

Pervežimo kompanijų atstovai patarė emigrantams ne tik laiku išsiųsti dovanas, patvariai jas supakuoti, bet ir atkreipti dėmesį į adreso bei telefono numerio nurodymą.

Geriausia prie siuntinio priklijuoti arba ant jo užrašyti ir siuntėjo, ir gavėjo kontaktinius duomenis, kad prireikus vairuotojas galėtų susisiekti su abiem. Pasitaiko atvejų, kuomet teisingai nenurodžius adreso, vežėjams tenka krovinį vežiotis keletą savaičių, kol kas nors jo pasigenda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų