„EP narys Lietuvos Respublikos teritorijoje turi tokią pačią asmens neliečiamybę kaip ir Lietuvos Respublikos Seimo narys“, – rašoma Lietuvoje išrinktų europarlamentarų statuso įstatyme.
Kaip rašo „Vilniaus diena“, pasak teisininkų, tokia įstatymo formuluotė reiškia, kad Lietuvoje išrinkto europarlamentaro teisinę neliečiamybę gali panaikinti tik Seimas. „Reikėtų suprasti, kad tokiais atvejais derėtų elgtis taip pat, kaip ir naikinant Seimo nario teisinę neliečiamybę, taikyti tą pačią Seimo statute ir kituose įstatymuose numatytą procedūrą“, – konstatavo konstitucinės teisės specialistas Egidijus Jarašiūnas.
Todėl jeigu V.Uspaskichas patektų į EP po šiemet vyksiančių rinkimų, Seimas gali būti vėl priverstas nagrinėti jo teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimą.
Maža to, jau per rinkimų kampaniją, kai tik DP lyderis taps oficialiai įregistruotu kandidatu į europarlamentarus, jam bus taikoma teisinė neliečiamybė. Ją, kaip numato rinkimų įstatymai, galima panaikinti tik Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu.
Antradienio vakarą DP taryboje, be kita ko, apsispręsta, ką kelti šios partijos kandidatais į europarlamentarus. Pirmas pretendentų sąraše įrašytas pats V.Uspaskichas.
Jis jau teisiamas byloje dėl galimų DP finansinių machinacijų. DP lyderis yra dabartinio Seimo narys, todėl parlamentarai gruodį jau panaikino jo teisinę neliečiamybę.
E.Jarašiūnas neabejoja, kad V.Uspaskicho advokatai kels klausimą dėl jų ginamojo teisinės neliečiamybės, jeigu jis taps kandidatu į EP narius ir vėliau bus išrinktas.