ES Teisingumo Teismas prieš mėnesį paskelbė neskundžiamą sprendimą: tos pačios lyties poros ir jų vaikai visoje Bendrijoje turi būti pripažįstami šeima.
Ką tai reiškia Lietuvai? Kaip tai paveiks mūsų šalies teisės aktus, kokių pakeitimų reikėtų tikėtis? Išsamesnio paaiškinimo portalas 15min paprašė Lietuvos žmogaus teisių centro (LŽTC) advokacijos vadovės Monikos Guliakaitės.
Bulgarijai netiko dvi mamos
Gruodžio 14-ąją Teisingumo Teismas paskelbė, jog tos pačios lyties poros privalo būti pripažįstamos šeima ES narėse. Tai buvo įvertinta kaip istorinės reikšmės verdiktas.
Pagal šį sprendimą, jei vienoje valstybėje pripažįstami tėviški poros ryšiai su vaiku, kitos ES narės turėtų daryti tą patį, kad, be kita ko, būtų užtikrintos vaiko teisės į laisvą judėjimą.
Taip buvo nuspręsta išnagrinėjus moterų poros, auginančios dvejų metukų mergaitę, atvejį. Nurodyta, kad mergaitei turi būti išduotas Bulgarijos pasas.
Taip pat skaitykite: LGBT+ porų kasdienybė: iš darželio negali pasiimti savo auginamo vaiko
Teisingumo Teismą byla pasiekė, kai Bulgarijos sostinės Sofijos savivaldybė atsisakė išduoti gimimo liudijimą, kurio reikia pasui gauti, homoseksualių moterų šeimoje gimusiai mažylei.
Taip pat skaitykite: Oficialios partnerystės laukiančios vilnietės lygybės nori ne tik mokant mokesčius
Mat dviejų moterų kaip tėvų įrašymas į vaiko gimimo liudijimą „prieštarauja Bulgarijos viešajai tvarkai“. Pagal ją, tos pačios lyties asmenų santuokos nėra leidžiamos, o vaikas negali turėti dviejų mamų.