„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 03 25

Europinė dieta skurdžiausiems: mėnesiui – dėžutė konservų ir dribsnių pakelis

Sunkiausiai besiverčiantiems šalies gyventojams, kuriems iš europinės ir valstybės paramos lėšų teikiami maisto produktai, šį mėnesį tenka gerokai pasispausti bei pragyventi iš mažesnių atsargų. Užsitęsus viešųjų pirkimų procedūroms, socialiai remtinus žmones pasiekė kuklus davinys – kiaulienos konservų dėžutė ir sausų pusryčių pakuotė.
54521620_154665962202174_3734415235704946688_n
Parama maisto produktais / Nuotrauka iš „Facebook“

Parama maisto produktais teikiama vargingiausiai besiverčiantiems gyventojams, kurių mėnesio pajamos neviršija 183 eurų. Vasario–kovo mėnesiais prašymus gauti tokią paramą buvo pateikę 156 tūkstančiai žmonių.

Tačiau paramos gavėjai kovą sulaukė labai kuklaus maisto produktų krepšelio. Vienoje feisbuko grupėje sunkiai besiverčiančios kaimynės gauto paketo nuotrauka pasidalijusi moteris klausė, kaip su tiek maisto išgyventi.

„Tai absurdiška. Paprasti žmonės gali palaukti, pagal valdžią. Bet ar valdžia lauktų, jei nesumokėtumėme mokesčių? Graudu žiūrėti ir matyti visai tai“, – komentavo ji.

Tai absurdiška. Paprasti žmonės gali palaukti, pagal valdžią. Bet ar valdžia lauktų, jei nesumokėtumėme mokesčių?

Apie panašias skurdžiausiai gyvenančių žmonių nuotaikas pasakojo ir paramą regionuose dalijančių organizacijų atstovai.

Už skurstantiesiems skirtų produktų pirkimą atsakingos Europos socialinio fondo agentūros (ESFA) atstovai ramina, kad dabar neišdalyta parama gyventojus pasieks vėliau.

Didelis nusivylimas

Lietuvos raudonojo kryžiaus draugijos atstovės Šilutės rajone Stefos Stasės Jusaitienės teigimu, rajono gyventojai iš anksto buvo girdėję, kad sulauks mažiau paramos maisto produktais. Tačiau vis tiek buvo nusivylusių.

„Nusivylimas yra didelis. Tų maisto produktų jiems, aišku, reikėjo pilno krepšelio, o ne konservų dėžutės ir sausų pusryčių pakelio“, – tvirtino ji.

Viktorija Savicka / 15min nuotr./Žmogus
Viktorija Savicka / 15min nuotr./Žmogus

Žmonės piktinasi, kad visų produktų laiku negavo dėl kitų klaidų.

„Šitaip jie ir aiškina. Sako: „Skriaudžia mus, nesutvarko dokumentų.“ Tikrai visi buvo pasiskaičiavę. Tarkime, kai lapkričio pabaigoje gavome produktus už gruodį, visi džiaugėmės, ir visiems buvau pranešusi, kad vasario mėnesį vėl pradėsime naujus metus ir vėl gausite produktus.

Visi tikėjosi, buvo pasiskaičiavę, kad tikrai nors ir už nedaug pinigėlių, kad ir už 10 eurų ar už kiek, bet vis tiek yra žmogui. Ir jie šito negavo“, – apie žmonių nuotaikas kalbėjo S.S.Jusaitienė.

Sako: „Skriaudžia mus, nesutvarko dokumentų.“

Anot jos, vargingiausiai gyvenantiems žmonėms labai aktuali ir svarbi tokia parama.

„Tie, kurie dabar ateina, tai jiems visiems yra reikalinga ta parama. Nebėra taip, kaip buvo anksčiau. Dabar yra atrinkti tie, kuriems tikrai priklauso ta parama“, – pabrėžė ji.

Iš viso paramą maisto produktais Šilutės rajone gauna apie 3800 gyventojų. S.S.Jusaitienė sakė, kad ji pasiekia vienišus pensininkus, darbo neturinčius jaunus žmones ir kitus.

Nors kai kas galvoja, kad tokią paramą gauna tik asocialūs ar dirbti nenorintys žmonės, Lietuvos raudonojo kryžiaus draugijos atstovė tai neigė.

„Asocialių čia yra vienas kitas, kurie stovi prie parduotuvės. Galiu išvardyti, pas mane tokie yra tik du žmonės“, – patikino ji.

Sunku išgyventi

Visagine paramą maisto produktais dalijančio Lietuvos raudonojo kryžiaus draugijos atstovė Marija Korkut pasakojo, kad buvo justi šioks toks žmonių nepasitenkinimas dėl to, kad šį mėnesį buvo išdalyta tik po konservų dėžutę ir sausų pusryčių pakelį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Labdaros valgykla
Luko Balandžio / 15min nuotr./Labdaros valgykla

Žmonės skundėsi, kad nuo gruodžio mėnesio nesulaukė paramos, o išgyventi yra labai sunku. „Vienintelis dalykas, kuriuo patenkinti, – tai, kad konservai geri ir didelė dėžutė. Nors tiek, nes taip būtų labai kukliai, aišku“, – teigė ji.

Vienintelis dalykas, kuriuo patenkinti, – tai, kad konservai geri ir didelė dėžutė. Nors tiek, nes taip būtų labai kukliai, aišku.

Paramą maisto produktais Visagine gauna įvairūs žmonės, pavyzdžiui, daugiavaikės šeimos arba šeimos, kuriose dirba tik vienas iš tėvų.

Pasak M.Korkut, tokia parama jiems – didelė paspirtis. „Jeigu 10 procentų mūsų gyventojų tikrai nekantriai laukia tų produktų, tai galiu pasakyti, kad taip (tai paspirtis, – red.past.)“, – sakė ji.

M.Korkut teigimu, Visagine daugiau nėra kur gauti paramos maisto produktais. Nėra čia ir nemokamos valgyklos sunkiai besiverčiantiems gyventojams pasisotinti.

„Dar yra Socialinių paslaugų centras, kuris dalija produktus su besibaigiančio galiojimo terminu. Man atrodo, du kartus ar netgi vieną kartą per savaitę tik.

Ten irgi sąrašai formuojasi, kad žmogus negali kiekvieną kartą ateiti“, – pasakojo ji ir pridūrė, kad socialiai remtinus žmones maisto produktais po akcijos parems „Maisto bankas“.

Tikėjosi blogesnės reakcijos

Marijampolėje paramą maisto produktais dalijančios Marijampolės krašto samariečių bendrijos atstovė Silvija Dranžilauskaitė sakė, kad iš mažiau maisto produktų gavusių gyventojų tikėjosi gerokai blogesnės reakcijos. Tačiau nusiskundimų sulaukta tik iš kokio dešimtadalio paramos gavėjų.

„Teko bendrauti su paramos gavėja, kuri viena augina 3 vaikus. Moteris sakė, kad viskas gerai, viską supranta ir šį mėnesį truputį pasispaus, bet ji puikiai žino, kad vėliau gaus didesnius paramos paketus. Ji minėjo, kad moka taupyti, todėl jai ir gautų pinigų už pašalpas maistui tikrai pakaks.

Kadangi turime labdaros valgyklą, kiekvieną dieną susiduriame su jos lankytojais, klausėme žmonių, ar visko pakanka. Piktų nebuvo nė vieno, žmonės džiaugiasi, kad gauna, ir tiek, bet, kaip jie minėjo, be labdaros valgyklos maisto būtų sunkiau išgyventi“, – aiškino S.Dranžilauskaitė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Maisto banko“ produktai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Maisto banko“ produktai

Marijampolės savivaldybėje Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo paramą 2018 metais gavo 2835 asmenys, o 2019 metų vasario–kovo mėnesiais – 2280 asmenų. Metų pradžioje jų visada sumažėja, nes žmonės nesusitvarko reikalingų dokumentų.

Anot S.Dranžilauskaitės, paramą gauna neįgalūs asmenys, daugiavaikės šeimos, neturintys darbo, jauni, pensininkai ir kiti.

Balandį – 7 produktai

ESFA Viešųjų ryšių ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus viešųjų ryšių specialistė Vita Markevičienė aiškino, kad parama maisto produktais gyventojų laiku nepasiekė, nes dėl tiekėjų netinkamai parengtų pasiūlymų buvo nutrauktas ir iš naujo pradėtas vykdyti maisto produktų viešasis pirkimas.

„Viešojo pirkimo procedūros tęsiasi iki šiol, nes kai kurie tiekėjai kreipėsi į teismą. Šiuo metu vis dar laukiame teismo sprendimo dėl atskirų pirkimo dalių.

Nepaisant to, kad visos procedūros buvo pradėtos laiku, įvertinus net ir galimas apskundimo rizikas, to, kad pirkimą teks nutraukti ir skelbti iš naujo, numatyti negalėjome“, – tikino ji.

V.Markevičienės teigimu, daugiau ir įvairesnių produktų sunkiau besiverčiančius asmenis pasieks vėlesnių dalijimų metu – balandžio, birželio, rugpjūčio, spalio ir gruodžio mėnesiais.

„Balandžio mėnesio dalijimo metu nepasiturintys asmenys sulauks 7 maisto produktų krepšelio: miltų, aliejaus, vištienos konservų, grikių kruopų, avižinių sausainių, konservuotų žirnelių, konservuotos burokėlių sriubos“, – dėstė ESFA atstovė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Produktų dalybos „Kartų namuose“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Produktų dalybos „Kartų namuose“

Anot V.Markevičienės, ESFA padarė viską, kad maisto produktai gyventojus pasiektų laiku. Ji tvirtino, kad, organizuojant šio projekto viešuosius pirkimus ateityje, ketinama įvertinti papildomą riziką dėl terminų ir siekti, kad procedūros būtų pradėtos dar anksčiau.

„Tačiau dar kartą norėtume pabrėžti, kad viešųjų pirkimų procedūras bei terminus reglamentuoja Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymas“, – pažymėjo ji.

Paramos gavėjų daugėja

Kaip rodo ESFA duomenys, paramos maisto produktais gavėjų skaičius kasmet nežymiai auga. 2017 metų gruodį paramą gavo 186 tūkstančiai gyventojų, o 2018 metų gruodį – 192 tūkstančiai gyventojų.

Maisto produktus ir higienos prekes gali gauti tie gyventojai, kurių vidutinės mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1,5 Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų dydžio (183 eurų).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Skurdas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Skurdas

Esant objektyvioms priežastims, savivaldybių administracijos nustatyta tvarka, parama gali būti skiriama ir kai pajamos viršija 183 eurus per mėnesį. Išimties atvejus ir jiems taikomus dydžius nusistato kiekviena savivaldybė individualiai.

V.Markevičienės teigimu, dvejiems metams (2019–2020 metams) maisto produktams ir higienos prekėms įsigyti yra skirti 24 mln. eurų. Šis paramos projektas finansuojamas iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo ir valstybės biudžeto lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų