Beveik nėra abejonių, kad V.Sinkevičius, kurio kandidatūrai į eurokomisarus pritarė prezidentas Gitanas Nausėda, premjeras Saulius Skvernelis bei didžiausios valdančiosios koalicijos partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis, gaus ir Seimo palaiminimą.
Jeigu jo kandidatūrai pritartų ir Europos Parlamentas (EP), kuriame vyks būsimųjų EK narių tvirtinimo procedūra, V.Sinkevičius dirbti į Briuselį galėtų išvažiuoti rudens pabaigoje.
Alga – beveik 23 tūkst. eurų
EK narių atlyginimus nustato Europos Sąjungos (ES) Taryba. Komisijos narių tarnybinių pajamų (darbo užmokesčio ir kitų su tarnyba susijusių išmokų) apskaičiavimo tvarka yra nustatyta teisės aktais – ES Tarybos reglamentais.
Pagal juos, EK nariai turi teisę gauti bazinį darbo užmokestį, lygų sumai, kuri gaunama 16 lygio trečios pakopos Europos Sąjungos pareigūno baziniam darbo užmokesčiui pritaikius 112,5 proc. dydį.
Šiuo metu tai sudaro apie 22 tūkst. 747 eurus.
EK atstovybės Lietuvoje pateiktoje informacijoje nurodoma, kad Komisijos nariai nuo atlyginimo moka pajamų mokestį, kuris gali sudaryti iki 45 proc.
Taip pat – papildomą vadinamąjį solidarumo mokestį (6–7 proc.) ir socialinio draudimo, pensijų bei sveikatos draudimo įmokas.
EK nariai kiekvieną mėnesį gauna ir beveik 608 eurų siekiančią reprezentacinę išmoką.
Gyvenamosios vietos išmoka
Aukšto rango ES pareigūnams gali būti skiriamos įsikūrimo ir persikėlimo išmokos, nustatytos ribos neviršijančios jų pačių ir šeimos narių kelionės, asmeninių daiktų bei baldų pervežimo išlaidų kompensacijos.
Pagal europinį reglamentą, nuo tos dienos, kai aukšto rango ES pareigūnai pradeda eiti pareigas, iki paskutinės mėnesio, kurį jie baigia eiti pareigas, dienos jie turi teisę gauti gyvenamosios vietos išmoką.
Ji lygi 15 proc. jų bazinio darbo užmokesčio, kas sudaro virš 3 tūkst. eurų.
Taip pat – išmokas šeimai: namų ūkio, vaikui išlaikyti, mokymosi.
V.Sinkevičius su žmona Kateryna Sinkevičiene augina trejų metų sūnų Vincentą ir rudenį laukia šeimos pagausėjimo.
Gali pretenduoti į išmokas, gauti pensiją
Tam tikros socialinės garantijos yra užtikrinamos ir pareigas baigusiems eiti EK nariams.
Tam tikros socialinės garantijos yra užtikrinamos ir pareigas baigusiems eiti EK nariams.
Tarp jų – pereinamojo laikotarpio išmoka. Jos mokėjimo trukmė gali siekti nuo 6 mėnesių iki 2 metų.
Išmokos suma priklauso nuo eurokomisarų ir kitų aukšto rango ES pareigūnų darbo trukmės.
Tarkime, EK išdirbus 5 metų kadenciją, galima pretenduoti į 50 proc. buvusio bazinio darbo užmokesčio siekiančią pereinamojo laikotarpio išmoką.
Tokią išmoką kelerius metus gavo 2009 metais prezidentės pareigas eiti pradėjusi Dalia Grybauskaitė, prieš tai dirbusi eurokomisare.
Jai kas mėnesį mokėta pereinamojo laikotarpio išmoka, siekusi apie 8 tūkst. eurų per mėnesį atskaičius mokesčius.
Tiesa, teisė į pereinamojo laikotarpio išmoką nustoja galioti, jeigu buvęs aukšto rango pareigūnas iš naujo paskiriamas į pareigas ES institucijose, išrenkamas į EP, sulaukia pensinio amžiaus.
Taip pat baigę eiti pareigas, buvę aukšto rango pareigūnai turi teisę gauti pensiją iki gyvos galvos, kuri mokama nuo dienos, kai jie pasiekė pensinį amžių arba anksčiau.
Turės įveikti europinį „filtrą“
Tam, kad taptų eurokomisaru, V.Sinkevičiui reikės ne tik galutinai būti patvirtintam Lietuvos kandidatu Seime, bet ir pereiti europinį „filtrą“.
EK skyrimo tvarką reglamentuoja ES sutartis. Numatyta, kad Europos Vadovų Taryba (EVT) bendru sutarimu su išrinktuoju Komisijos pirmininku patvirtina sąrašą asmenų, kuriuos siūlo skirti EK nariais.
Tuomet EP vyksta kandidatų į Komisijos narius klausymai. EK pirmininką, ES vyriausiąjį įgaliotinį bendrai užsienio ir saugumo politikai ir kitus Komisijos narius kolektyviai balsuodamas tvirtina EP nariai.
Remdamasi šiuo patvirtinimu, Komisiją kvalifikuota balsų dauguma oficialiai skiria EVT.
Dar neaišku, kokia atsakomybės sritis naujos kadencijos EK galėtų atitekti V.Sinkevičiui.
Po neformalaus jo pokalbio su paskirtąja Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen prezidentas G.Nausėda sakė, kad kalbama apie galimybę užimti labai reikšmingą eurokomisaro postą.
Pats V.Sinkevičius aiškino, kad jam kuruoti gali būti pasiūlyta sritis, susijusi su dabartine veikla.
Teisės aktai konkrečiai nereglamentuoja, kaip EK pirmininkas parenka ar nustato, kokiai sričiai vadovaus ES valstybės narės pateikti kandidatai į eurokomisarus.
Paprastai išrinktasis Komisijos pirmininkas konsultuojasi su valstybėmis-narėmis, atsižvelgia į pateiktų kandidatų kompetenciją, ekspertines žinias ir patirtį.