Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 02 08

Europos Parlamentas kreips didesnį dėmesį patyčiomis mokyklose

Beveik 400 Europos Parlamento narių pateikė Europos Komisijai, Europos Tarybai ir Europos Sąjungos šalių narių parlamentams rašytinį pareiškimą, kuriame ragina paskelbti oficialią Europos dieną prieš patyčias ir smurtą mokyklose. Šiuo pareiškimu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną dažniausiai mokyklose pasitaikančių problemų – patyčias, keliančias grėsmę vaikų fiziniam bei psichologiniam vystymuisi.
Patyčios
Patyčios / 123rf.com nuotr.

„Rašytiniai pareiškimai, kurie tampa oficialia Europos Parlamento pozicija yra dar vienas būdas ES lygmeniu iškelti aktualias problemas. Nedelsdamas pasirašiau šį pareiškimą, nes nekyla abejonių, jog patyčios ir psichologinis smurtas jauname amžiuje turi griaunančią įtaką asmenybės raidai, savęs vertinimo ir orumo formavimuisi. Apie patyčių problemą reikia kalbėti kuo plačiau ir veikti visais įmanomais būdais“, – sako vienas iš pareiškimą pasirašiusių europarlamentarų Leonidas Donskis.  

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Leonidas Donskis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Leonidas Donskis

Lietuvoje patyčių problema itin aktuali – patyčias patiriančių vaikų procentas mūsų šalyje išlieka vienas didžiausių tarp kitų pasaulio šalių. Dažniausiai jas patiria vienuolikamečiai mūsų šalies gyventojai – 27 proc. mergaičių ir 32 proc. berniukų. Be to, Lietuvoje ženkliai didesnis nei ES vidurkis yra tiek paauglių, tiek suaugusiųjų žmonių savižudybių rodiklis. Lietuvoje atlikto „Neigiamos vaikystės patirties“ tyrimo duomenimis, 14 kartų dažniau bandoma žudytis suaugusiame amžiuje, jeigu vaikystėje buvo išgyvenamos keturios ar daugiau neigiamos patirtys.  

Pasak Seimo narės ir Vaikų gerovės komisijos pirmininkės Seime Rimantės Šalaševičiūtės, 2007 m. Lietuvoje įvyko lūžis – patyčias ėmė pripažinti ne tik nevyriausybinės organizacijos, mokyklos, bet ir politikai, Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai, pradėta įgyvendinti ženkliai daugiau programų įvairaus amžiaus vaikams. Svarbiausia, dauguma vaikų pradėjo rimčiau žiūrėti į patyčias ir suprasti jų pasekmes. „Šiandien galime džiaugtis sumažėjusiu nepilnamečių, patiriančių patyčias, procentu, tačiau dirbti šioje srityje reikia dar daug“, – sako R.Šalaševičiūtė.

Lietuvoje prie patyčių mažinimo aktyviai prisideda emocinės paramos telefonu tarnybos „Vaikų linija“ organizuojama iniciatyva „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“. Šia iniciatyva siekiama sutelkti bendram tikslui nevyriausybines organizacijas, valstybės institucijas, visuomenės veikėjus, politikus, ugdymo įstaigas, verslo įmones  ir visus kitus, kurie nori prisidėti prie draugiškų ir pagarbių santykių kūrimo. Kovo 18-24 dienomis kiekvienas gali prisijungti prie vyksiančių šios iniciatyvos renginių.  „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ organizatoriai kviečia visas ugdymo įstaigas ir kitas organizacijas tapti iniciatyvos dalyviais ir iki kovo 10 d. registruotis svetainėje www.bepatyciu.lt.

Redo Vilimo/BFL nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė
Redo Vilimo/BFL nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė

Taip pat „Vaikų linija“ kartu su JAV ambasada Lietuvoje rengia moksleivių kūrybinių darbų konkursą „Tyčiotis Negalima Draugauti“. Jo tikslas – paskatinti moksleivius galvoti apie savo vaidmenį patyčių situacijoje ir kaip jie galėtų prisidėti prie patyčių mažinimo. Konkurso dalyviai kviečiami kūrybiškai perteikti savo mintis naudojant įvairias meno raiškos priemones. Savo darbus moksleiviai turėtų siųsti į „Vaikų liniją“ iki kovo 1d. Geriausi kūrėjai bus apdovanoti „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ metu.

Kampanija „Be patyčių“ vyksta nuo 2004 m. Pagrindinis iniciatyvos tikslas – smurto ir patyčių prevencija. Jos metu išleidžiama įvairi informacinė medžiaga vaikams, tėvams ir mokytojams, organizuojamos konferencijos, diskusijos, vykdomi mokymai. Projektui sukurta interneto svetainė www.bepatyciu.lt. Kasmet prie projekto prisijungia vis daugiau partnerių, gerai žinomų visuomenei žmonių. Kampanija „Be patyčių“ siekiama kurti saugesnę aplinką ne tik mokyklose ar darželiuose, bet ir suaugusių žmonių gyvenime, akcentuoti šios problemos svarbą bei šviesti visuomenę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos