2011 05 12

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas: Lietuvoje galiojanti tvarka dėl pavardžių rašymo nepažeidžia ES teisės

Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas nustatė, kad Lietuvoje galiojanti tvarka, reikalaujanti pavardes ir vardus rašyti lietuviškais rašmenimis, nepažeidžia ES teisės.
Lenkijos ir Lietuvos vėliavos
Lenkijos ir Lietuvos vėliavos / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Ketvirtadienį paskelbtoje išvadoje pažymima, kad tvarka, jog piliečio vardas ir pavardė gali būti užrašyti tik valstybinės kalbos rašmenimis, neriboja laisvo asmenų judėjimo.

„Tokios teisės nebuvimas negali atgrasinti Sąjungos piliečio nuo noro pasinaudoti Sutartimi pripažįstamomis judėjimo teisėmis ir šiuo atžvilgiu nelaikytina ribojimu“, – skelbia BNS.

Tačiau nagrinėdamas moters prašymą pakeisti jos pavardę santuokos liudijime ir įrašyti formą su raide „w“ – Wardyn, teismas paskelbė, kad ES pripažįstamos laisvės gali būti netinkamai apribotos, jei atsisakymas pakeisti pavardę gali sukelti „rimtų administracinių, profesinių ir asmeninių nepatogumų“. Anot ES teismo, tai turi nustatyti nacionalinis teismas. 

Skundą ESTT gavo 2009 metų liepą. Lietuvos ir Lenkijos santykius drumsčiantis klausimas Liuksemburgą pasiekė iš Vilniaus miesto 1–ojo apylinkės teismo. Ginčas pagrindinėje byloje kilo Civilinės metrikacijos skyriui atsisakius Lietuvos pilietės Malgožatos Runevič–Vardyn gimimo liudijime vardą ir pavardę nurodyti kaip „Malgorzata Runiewicz“, o santuokos liudijime – kaip „Malgorzata Runiewicz–Wardyn“.

Liuksemburge įsikūrusio Teismo prašyta nustatyti, ar Lietuvos įstatymai nediskriminuoja šioje šalyje gyvenančių lenkų ir ar lenkiškų pavardžių pakeitimas nevaržo laisvo asmenų judėjimo. Skundo autorius pabrėžia, kad Lietuvos Konstitucija garantuoja lygų visų šios šalies piliečių traktavimą, o Civilinis kodeksas – teisę į nuosavą pavardę.

Lietuvos Seimas pernai atmetė Vyriausybės siūlymą įteisinti pavardžių rašybą dokumentuose originalo kalba lotyniško pagrindo rašmenimis.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius yra sakęs, kad ESTT darys įtaką diskusijai Lietuvoje dėl vardų ir pavardžių rašymo. „Pagal tai, kokias išvadas teiks atitinkamos europinės tarnybos, panašu, kad teismas gali nuspręsti, kad tas pavardes būtina įteisinti, remiantis laisvo žmonių judėjimo ES principu“, – anksčiau teigė ministras.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis