„Europa – idėja, kuri gimė prieš amžius kaip tik čia, vidurio Europoje. Sąžiningas istorikas sieks toliau negu anglies ir plieno bendrija, sieks iki Lenkijos-Lietuvos unijos tradicijos, kuri nuo viduramžių pabaigos iki naujų laikų semdamasi iš Jogailaičių dinastijos paveldo davė galingą daugelio tautų ir kultūrų valstybę, kuri įsikūrė derybų, o ne karų būdu“, – Abiejų Tautų Respublikos įkūrimą priminė M.Kuchcinskis.
Savo kalboje iškilmingame minėjime Seime Lenkijos parlamento vadovas pažymėjo, kad „Europos Sąjunga turėtų atminti apie savo krikščioniškas šaknis“.
„Apie tai mes ryžtingai primename, kadangi Europa nėra vien tik ūkinė rinka be dvasios, o jos tikslas – saugoti piliečius nuo šiuolaikinio pasaulio pavojų“, – teigė M.Kuchcinskis.
„ES, atidžiai besiklausanti savo piliečių balsų, tai Europos Sąjunga, kuri gerbs savo valstybių narių tapatybę, kadangi mes esame lenkai, lietuviai, mes esame europiečiai, verta atminti šią paprastą tiesą“, – kalbėjo Lenkijos parlamento vadovas.
Minėjime kalbėjęs kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus teigė, kad Lietuvos stojimas į Europos Sąjungą buvo „ne verslo planas, ne suverenumo mainai į materialinę gerovę, o sugrįžimas į savo istorinės paskirties vietą, demokratinių valstybių šeimą“.
„Jaunas žmogus, gimęs, augęs ir brendęs laisvės aplinkoje, gali paklausti, o kaip gali būti kitaip? Juk laisvė kaip vanduo, neatskiriama nuo žmogaus gyvenimo. Girdėdamas tokį kausimą suprantu, kaip toli Lietuva nuėjo nuo sovietinių kompleksų ir baudžiauninko mentaliteto, nuo mąstymo stereotipų ir gyvenimo kalėjimo sąlygomis“, – sakė V.Adamkus.
„Laisvės dvasia vertingiausia, ką Lietuva susikūrė tiek po nepriklausomybės atkūrimo, tiek po įstojimo į ES“, – pažymėjo buvęs valstybės vadovas.
Gegužės 9-ąją minima Europos diena, taip pažymint vadinamąją Šumano deklaraciją. Ją 1950 metų gegužės 9 dieną pateikė tuometinis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Shumanas. Dokumente siūlyta įsteigti Europos anglių ir plieno bendriją (EAPB), kurios narės sutelktų anglių ir plieno gamybą. Ši organizacija virto į šiandienos Europos Sąjungą.
Lietuvoje 2003 metų gegužės 10–11 dienomis Lietuvoje surengtas visuotinis referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą. 2004 metų gegužės 1 dieną Lietuva tapo oficialia bendrijos nare.